Fascinerende en nuttige wespen De steltkluut zomer 2021 Middelste wesp. Foto Marian Sponselee Marian Sponselee Wespen zijn zeer nuttige, maar toch een beetje enge beestjes, ledereen weet dat een wespensteek pijnlijk is en kent wel verhalen van mensen die na een wespensteek naar het ziekenhuis moeten omdat ze allergisch zijn. Voor de meesten van ons zijn wespen helemaal niet gevaarlijk en tegen de overlast valt best wel wat te doen, als je ze wat beter begrijpt. Bij ons komen best veel verschillende soorten voor. De solitaire wespen zoals bladwespen, galwespen enz. zijn prachtig om te zien, vaak lastig te determineren, maar totaal onschuldig voor mensen. Waar men last van denkt te hebben zijn de wespen die soms best grote nesten maken in of in de buurt van onze huizen. De meest voorkomende zijn de Franse veldwesp, Duitse wesp, gewone wesp en hoornaar. De middelste wesp is een van de zeldzamere soorten. De Franse veldwesp is totaal niet agressief, bouwt prachtige nestjes waarin ze met ca 10 wespen samen de volgende generatie verzorgt. Deze eten enkel insecten, dus zullen niet voor overlast zorgen. Het kan zijn dat bijvoorbeeld onder een dak vele van deze kleine nestjes gemaakt worden, waardoor het lijkt of er een grote kolonie onder het dak zit, maar dat is uitzonderlijk. De middelste wesp maakt een nest hangend aan een tak in de bomen of struiken en kan dus verplaatst worden als dat echt nodig is. 's Nachts als alle wespen binnen zijn de tak afknippen en op een vergelijkbare veilige plaats stevig vastmaken. Let wel op dat de ingang van het nest in dezelfde richting hangt. De nesten van de Duitse-, gewone wesp en hoornaar vind je in holtes. Dat kan een knotwilg, oud spechtennest of een mollengang in de grond, maar dus ook in de schoorsteen of spouwmuur. Verhuizen kan dus eigenlijk niet, maar we kunnen wel proberen te voorkomen dat we er last van heb@fen. Duitse wesp. Foto Jaap Verhelst Veldwesp. Foto Jenny Buise Van de hoornaar heb je als je het nest niet verstoort sowieso geen last. Deze jagen op insecten en zijn niet agressief als je ze met rust laat. Een nest kun je gewoon rustig benaderen en bewonderen hoe de beestjes druk bezig zijn met nest bouwen, voederen enz. Ook heel boeiend om de verschillende taken van de wespen te ontdekken. De koningin zal je zelden zien, die blijft in het nest om eitjes te leggen. De werksters vangen insecten en zie je dus met prooi het nest in gaan. Dan zijn er ook nog de bewakers, die zijn een beetje groter, en bewaken de ingang van het nest tegen indringers. Op een warme dag zal je zeker ook "ventilators" zien. Deze werksters zitten aan de ingang van het nest snel met hun vleugels te wapperen om verse lucht, en dus verkoeling, in het nest te brengen. Als je je angst kunt overwinnen echt de moeite waard om eens een uurtje bij zo'n nest te gaan zitten. Durf je het niet dicht te benaderen, kun je ook van een afstand met een verrekijker kijken. Mocht je per ongeluk op een hoornaar gaan zitten ofzo en toch gestoken worden, geen paniek. Ondanks dat hij een stuk groter is dan de andere wespen is eén steek precies hetzelfde. Dus niet meer of sterker. Als je niet allergisch bent zal je er alleen een paar dagen een jeukende bult aan overhouden net als bij een mug. Verwar onze hoornaar niet met de Aziatische hoornaar, die vplgens de wet moet worden bestreden, omdat hij een bedreiging voor de honingbijen zou zijn. Duidelijkste verschil is dat de Aziatische hoornaar zwarte poten heeft i.p.v. rode. Dan komen we nu bij de Duitse, middelste en gewone wesp. In het voorjaar hebben we zelden last van de wespen. De kolonies zijn nog niet zo groot en de wespen verzamelen enkel hout als bouwmateriaal voor het nest en insecten, als voedsel voor de larven. Deze larven hebben veel eiwitten nodig en dat zit vooral in vlees en insecten. Op het hoogtepunt van het seizoen vangen de wespen uit één nest zo'n 100 duizend vliegen, steekmuggen, langpootmuggen enz. per dag. Ook eten ze het vlees van (kleine) kadavers. Ook in deze periode hoor je weinig mensen klagen over wespen. Dat komt pas aan het eind van de levenscyclus van de kolonie. De werksters, want dat zijn de wespen die we zien vliegen, krijgen een zoete stof die de larven uitscheiden als beloning voor het voederen. Deze zoete stof werkt verslavend, dus als er geen larven meer zijn om te voeren missen ze ook hun beloning. Dat is het moment dat ze op zoek gaan naar zoete drankjes en hapjes. En laten wij mensen die nu ook net heerlijk vinden. Na enkele koude nachten zijn de meeste wespen gestorven en blijven alleen bevrucht koninginnen overwinteren op een beschut plekje om het volgend voorjaar weer een nieuw nest te starten. Maar wat kunnen we nu doen om deze overlast te beperken? - Hang in de buurt van het terras ofzo een waspinator op. Dit is een nep-nest, wat je ook zelf kunt maken. Tot zo'n 7 meter er vandaan zal je aanzienlijk minder wespen zien. Als je dit al vroeg in het seizoen ophangt is de kans op een nest in de buurt ook veel kleiner. - Gebruik geen parfum of wasverzachter met een heel sterke geur. Deze zijn niet natuurlijken brengen wespen in verwarring, waardoor ze vaak aanvallen. - Sla geen wesp dood. Ze scheidt dan een feromoon uit wat andere wespen aantrekt om de bedreiger aan te vallen. - Maak gebruik van geuren die wespen niet fijn vinden zoals venkel, citroengras, rozemarijn, groene munt en salie. - Ook etherische olie van theeboom, citroengras, sinaasappelboom en zwarte peper helpen goed. Europese hoornaar. Foto Guy de Vos Ik hoop dat jullie nu je iets meer van de wespen weten niet direct naar gif grijpen of een verdelger bellen wanneer je wespen ziet. Probeer bovenstaande tips eens uit en wees blij datje geen last hebt van de miljoenen vliegen en muggen die zonder de wespen rond zouden vliegen.

de Steltkluut | 2021 | | pagina 10