In gesprek met Adri Paauwe, voorzitter van 1990 tot en met 2020 de Bierkreek dm 0^ Verleden In gesprek met Adri Paauwe DE GROTE VERLEIDING Restaurant Paviljoen 't Schor Havenstraat 54 NL - 4569 TL PAAL Danny en Christien Buijsrogge 0031 6 25 38 22 77 paviljoen@tschor.nl www.tschor.nl Met een blik op verleden, heden en toekomst. Jaap Verhelst (tekst en foto) Wanneer ben je lid geworden en wat was je motivatie? "Als scholier (vanaf mijn 14e) was ik al lid van de Jeugdbond voor Natuurvrienden (CJ.N.) in Middelburg. Toen ik ging werken ben ik in Terneuzen terechtgekomen. Dat was in 1973. Een jaar later ben ik lid van De Steltkluut geworden. Op dat moment speelde de inpoldering van de Mosselbanken (bij Dow Chemical; red). Ik heb toen nog bezwaar gemaakt. Mijn eerste activiteit binnen de Steltkluut was meedoen aan een plantencursus die werd gegeven in het een schoolgebouw van het Zeldenrust aan het Mozarthof. Aan Steltkluutexcursies deed ik toen niet veel mee. Er waren er ook niet veel. Bij de Jeugdbond was dat elke week samen met andere activiteiten en dat hield de boel bij elkaar. Dat is op dit moment ook wel het manco van de Jeugdwerkgroep. Die zien elkaar te weinig." Heb je tijdens je voorzitterschap invloed kunnen uitoefenen op het beleid van natuur en landschap in OostZeeuws-Vlaanderen? Ja, ik denk het wel. Je moet het in de tijdsgeest zien. In de jaren 80 begon het allemaal te veranderen. Bij de Steltkluut kwam de verandering van Vogelwacht naar Natuurbeschermingsvereniging. In die periode zijn we begonnen een netwerk op te bouwen met Gemeenten en Waterschappen enz. Door zitting in Landinrichtingscommissies en het Waterschapsbestuur verbreed je je netwerken heb je makkelijker toegang tot diverse overheidsinstellingen. Door dat netwerk en de actieve leden is het behoorlijk veranderd binnen de Steltkluut. Ik heb de boel kunnen veranderen door een netwerk op te bouwen maar ook door in gesprek te blijven met de beleidsmakers. In het begin was het vooral nog achter de feiten aanhobbelen en nu proberen om in het voortraject er bij te zijn. We hadden een goede band met Co van Schaik (voormalig wethouder van Terneuzen; red). Die zat overal in en dat heeft veel goeds gedaan. In het verleden waren veel bestuursleden uit Hulst en was er veel meer contact met de gemeente Hulst. Later is dat meer verschoven naar Terneuzen. De pragmatische opstelling heeft wel het meeste opgeleverd." Waarin heeft de Steltkluut jou tijdens jouw voorzitterschap in teleurgesteld. Of waar kijk je met gemengde gevoelens op terug? "Zo rond de periode 2000 - 2004 kwamen de problemen rond de Westerschelde (uitdieping en natuurcompensatie; red). Er waren een aantal"roepers"die de publieke opinie probeerden te veranderen waar de schrijvende pers aan mee deed. Toen is de groei van de vereniging wel wat ingezakt. De natuurbescherming kreeg de schuld van een gewoon democratisch besluit. Ik zat in de stuurgroep Natuurcompensatie namens het Waterschap. We hadden overeenstemming over de gehele ontpoldering met alle deelnemende partijen. En een maand later begon de achterban van de boeren en een aantal die er politiek gewin in zagen te roepen. Zou je met de kennis van nu, zoveel jaren geleden, ook voorzitter zijn geworden? "Ik denk het wel. Bij de Jeugdbonden was ik ook al voorzitter. Je rolt er vanzelf in. Ik was eerst Jan Lievens opgevolgd als secretaris. Twee jaar later stopte Peter Maas als voorzitter en verder waren er geen kandidaten dus besloot ik om dat maar te doen. Toen zijn een hele rij mensen ook bestuurslid geworden. Vera van Bavel werd toen secretaris. We hebben toen een beleidsplan opgemaakt. In de beginjaren vergaderden we nog bij de mensen thuis. We hadden geen vaste stek en toen vergaderden we bij Daan Schutz of Peter Maas. Sinds 1990 -- De steltkluutzorïïëf2021 in de Walstraat in de Wereldwinkel. Toen De Visser was gestopt als penningmeester zijn we begonnen met een zelfstandige boekhouding door Kees van de Velde en die doet het nog steeds. Al meer dan 25 jaar." Als je het opnieuw zou doen, wat zou je dan anders doen? "Je handelt naar de omstandigheden en naar de mogelijkheden. Wat wil je bereiken en wat is de meest efficiënte manier om het te bereiken. Dat is per situatie anders. In de beginjaren vooral met bezwaarschriften. Later met veel overleg met allerlei instanties." Heden We kennen je vooral vanaf de bestuurstafel, maar je zal er toch ook wel eens op uit trekken de natuur in? "Ik kom overal graag. Ik ben nooit een soortenjager geweest. Ik vind allerlei gebieden en soorten interessant. Voor de corona deed ik bijvoorbeeld graag de avondexcursies met de Plantenwerkgroep. Ik zoek graag de rust en de stilte. Drukke plekken zijn niet aan mij besteed. Ook de excursies naar het Groot Eiland zijn voor mij iedere keer weer genieten. De laatste keer waren we met een kleine groep en hebben we zeker 10 minuten naar een vos staan kijken die op 15 meter afstand voor ons zat te foerageren. In de vakantie zoek ik de Zwitserse natuur op. 's Morgens er al vroeg op uit na het ontbijt. Dan kan ik gerust een tijd zitten kijken naar een groep steenbokken of gemzen. Ik doe graag een rondje op de fiets. Op het strand en in de duinen kom ik alleen in de winter." Toekomst Heb je plannen voor je tijd na je bestuursperiode? "Er zijn nog heel wat dingen te doen voor de schaakclub en het clubgebouw. Voor de Steltkluut zal dat minder zijn; nu vooral van de natuur genieten. Met het bestuur stop ik helemaal. Ik zal nog wel wat dingen doen zoals o.a. ondersteunen van de boekhouding. En uiteraard excursies naar het Groot Eiland en contact onderhouden met Hattem. Voor vragen over regelgeving e.d. zal ik zeker nog beschikbaar zijn." Is de Steltkluut nog van deze tijd? M.a.w. heeft de Steltkluut nog bestaansrecht? "Het is harder nodig als ooit. De tijd verandert de mentaliteit van de mensen verandert, het klimaat verandert. Je moet als vereniging mee blijven veranderen. Als je dingen wilt beschermen moetje rekening houden met klimaatveranderingen en datje andere soorten krijgt. Bij de insecten zie je de zuidelijke soorten steeds meer deze kant op komen. Je kan Tureluurs en Grutto's beschermen, maar als er geen voldoende water is, zal dat niet lukken. Lepelaars broeden nu voor het eerst in Oost Zeeuws- Vlaanderen. In het beleid zal je ook mee moeten veranderen." Wat is je grootste wens met betrekking tot de Steltkluut? "Mijn grootste wens is verjongen. Veel meer jonge mensen vinden die zich willen aansluiten. Maar dat is moeilijk te realiseren. Er is nog maar een heel klein groepje over van de vroegere jeugdleden. Het vergt toch wel een speciale manier om de jongeren vast te houden. Je zou een eigen app groep moeten hebben voor de jongeren vanaf 12 jaar en zorgen dat die elkaar ook iedere week zien. Jongeren die zich hier vestigen zie je niet lid worden. De leden die erbij gekomen zijn, zijn vooral vrouwen van boven de 50 jaar. De gemiddelde leeftijd van onze leden is behoorlijk hoog." Wat zie je als trend in natuurbeheer? "Dat mensen er veel meer alleen op uittrekken. Een mooi voorbeeld was de Bio Blitz waar mensen op eigen houtje konden deelnemen. De Steltkluut heeft heel veel deskundigheid in huis. Er zijn echt specialisten op gebied van planten, vogels en insecten. En daarvan moeten we profiteren en zien uit te bouwen." We hebben nu gelukkig een nieuwe voorzitter. Heb je nog tips voor haar? "Ja, die geef ik. We hebben vrij veel contact via de telefoon." Adri, hartelijk dank voor het gesprek op deze koude ochtend op 4 mei en hartelijk dank voor je jarenlange inzet vöor de vereniging! De vragen zijn ingediend door Marleen Peeters, Luud Persijn en Jaap Verhelst. een biologische supermarkt met de lekkerste, verste en gezondste pro ducten, veelal uit de regio: We be zorgen de boodschappen wekelijks in heel Zeeland bij onze klanten aan de deur. 'TXm&r Adverteren? info@steltkluut.nl BIOLOGISCHE ROZENKWEKERIJ

de Steltkluut | 2021 | | pagina 11