Insecb 1 1 2 3 4 5 7 9 10 Toon's natuur Tekst, foto en puzzel: Toon Hagenaar Oma is aan het puzzelen. Mart zit naast haar op de bank. Hij kijkt met haar mee. '102. Een insect,' zegt oma. 'Een tor,' antwoordt Mart. Hij weet dat 'tor' vaak voorkomt in een puzzel. 'Nee,' antwoordt oma. 'Het is veel langer.' Mart denkt na. Wat voor insect is er langer dan een tor? 'Een bij,' probeert hij. 'Nee,' zegt oma. 'Een bij heeft maar twee letters. Tor drie. Het moet nog langer zijn.' 'O,' zegt Mart. 'Je bedoelt niet langer dan een tor, maar met meer letters.' 'Ja,' zegt oma. 'Dat zei ik toch?' 'Dat zei je niet,' antwoordt Mart. 'Je zei alleen dat het langer moest zijn. Niet met meer letters.' Opa zit ook in de kamer. Hij moet een beetje grinniken om de twee op de bank. 'Hoeveel letters heeft het dan?' vraagt hij. Oma begint te tellen: '1, 2, 3,4, 5, 6, 7 letters.' 'Heb je al letters?' vraagt opa. 'Ja. Het begint met VL...' 'Een VLIEG,' zegt Mart. 'Heel goed,' antwoordt oma. 'Alleen is dat twee letters te kort.' Alle drie zitten ze woorden te vormen die beginnen met VL. Er zit geen goed insect tussen. Geen ervan begint met VL. 'Oorworm is met 7 letters,' zegt Mart. 'Misschien is die VL wel fout. Misschien moet het beginnen met 00...?' Oma bekijkt de puzzel. Ze schudt haar hoofd. 'Nee,' zegt ze. 'Deel van een been is een VOET. Ik weet geen deel van een been dat begint met een O.' 'De vijfde letter is een D,' zegt ze. 'KLANDER,' zegt Mart. 'Deel van een been wordt dan KNIE.' Oma bekijkt de puzzel. Ze vindt het goed gevonden van Mart. Alleen klopt KLANDER niet. Opa schrijft het op. Hij zou het moeten weten. VL..D.. 'Ik weet het,' zegt hij. 'Mart, kom eens.' Mart staat op van de bank. Hij loopt naar zijn opa. Hij kijkt wat die heeft opgeschreven. 'Misschien zie je het zo,' zegt opa. Alleen, Mart ziet het niet. Opa geeft een tip: 'Het is een vrij groot insect.' Mart schudt zijn hoofd. 'Het vliegt van bloem naar bloem.' 'Bijen, wespen, vliegen...' Meer kan Mart er niet bedenken. 'Veel groter. Ze hebben heel mooie kleuren.' 'Een libel,' zegt Mart. 'Warm,' zegt opa. 'Sommige heten uilen en andere worden vosachtigen genoemd.' 'Opa,' zegt Mart. 'Doe niet zo raar. Dat zijn helemaal geen insecten.' 'Wel waar,' zegt opa. 'Niet waar, hè oma?' 'Wel waar,' zegt ook oma. Nu begrijpt Mart het helemaal niet meer. 'Je hebt ook witjes, beren en pages,' vult oma aan. Mart is helemaal de weg kwijt. 'Het ging om een insect. Witje lijkt meer op een konijn. Beren op mijn teddybeer en pages op een ridder.' 'Klopt allemaal,' zegt oma, 'en toch zijn het allemaal insecten die beginnen met VL.' 'VLINDERS!' roept Mart opeens. 'Het antwoord is VLINDER, oma.' 'Waarom zag ik dat nou niet!' zegt oma. 'Goed dat jij er bent, Mart. Nu kan ik verder met de puzzel.' Mart blijft bij opa zitten. Die heeft namelijk een boekje gepakt. Met grote letters staat er een woord op van 8 letters: Vlinders. Samen bladeren ze door het boek. Mart kan zijn ogen niet geloven. Hij wist niet dat er zoveel verschillende zijn. Hij ziet geeltjes en blauwtjes. Pijlstaarten en dikkopjes. Beren, bladrollers en harlekijnen. 'Dit vind ik de mooiste,' zegt Mart. Hij wijst hem aan. 'Dat is de grootste van Nederland,' zegt opa. 'Het is de doodshoofdvlinder. Jaren geleden heb ik er een gevonden.' 'Echt waar?' vraagt Mart. Hij gelooft het niet. Hij zet grote ogen op. 'Ja,' antwoordt oma. 'Alleen weet ik niet waar de foto is.' 'Die gaan we gelijk zoeken,' zegt opa. 'Hij moet hier ergens tussen zitten.' Opa pakt een doos vol foto's. Samen met Mart begint hij erin te zoeken. CF9I O) CO Natuur Filippine 1. Dier dat over de grond glijdt 2. Dier met een slurf 3. Wat voor dier zoeken oma en Mart in het stukje insect 4. Lievelingsdier van Mart, zit in een hok 5. Dier met een heel grote bek 6. Dier op de boerderij dat knort 7. Slang met een bril 8. Hoefdier dat niet van lopen houdt 9. Katachtig dier uit Zuid- Amerika 10. Hertensoort Bij een Filippine puzzel ga je op zoek naar de oplossingen in het diagram aan de hand van vragen. Wanneer een woord ingevuld is, kunnen de letters van het woord die in een vakje met een nummer staan overgezet worden naar de gelijk genummerde vakjes in de rest van het diagram. Het doel van de puzzel? Het diagram volledig invullen. Je vindt de oplossing door het woord in de grijze vakjes van boven naar beneden te lezen. Weet je wat de oplossing is? 't stekkertje zomer2021

de Steltkluut | 2021 | | pagina 14