H Even t©rug in d© tijd Terug in de tijd Tekst en foto's: Sandra Dobbelaar Vlak voor de zomervakantie werden er naast ons huis flinke sleuven gegraven voor de fundering van een nieuwe schuur. Een grote kraan schepte in korte tijd een flinke hoeveelheid grond opzij. Al snel kwamen we terecht op een dikke laag veen. Niet op alle plekken was deze laag even dik, maar op een plaats was deze wel l,5m dik. Het was de bedoeling tot 2m diep te gaan, maar vlak voor we daar waren, stuitte de kraan op iets hards. Het bleek een boomstam te zijn. Met veel moeite wist de kraan die er uit te trekken. Het gat was nu wel 2,5m diep, maar eindelijk was er een zandlaag bereikt. Het is bekend dat hier overal veen vlak onder het oppervlak zit. Ook weten we dat hier rond Vogelwaarde veel bomen onder het veen in de grond zitten, bat hadden we al eerder gezien met de aanleg van natuurvriendelijke oevers hier vlakbij en met het vervangen van de riolering in de straat. Enorme wortelvoeten van bomen werden toen naar boven gehaald. Twee hebben we er in de tuin gelegd. Meteen was ik heel nieuwsgierig. Zou het dorpje Boschkapelle daar misschien naar vernoemd zijn? Hoe oud zouden die zijn? Om wat voor soort bomen gaat het eigenlijk? En hoe komen die nou onder het veen terecht? Eerst maar eens de geschiedenis induiken van het ontstaan van onze regio, baar vind ik vast wel wat antwoorden. Zo'n 11.000 jaar gelden brak er een wat warmere periode aan. be ijstijden waren voorbij, het ijs begon te smelten en de zeespiegel steeg iets verder in zee, langs de kust van Zeeland zoals we die we nu kennen, ontstonden zandruggen (strandwallen). Daarachter ontstond een gebied met schorren en slikken. Er begon zich veen te vormen. Ongeveer 5500 jaar geleden was heel Zeeland bedekt met veen. Tot ongeveer 2000 jaar geleden bleef dit zo. Daarna begon door eb en vloed het veen hier en daar weg te spoelen. Ge uien en kreken ontstonden. Het was er zo ruig dat er geen mensen konden wonen. Het moet er uitgezien hebben zoals in Saeftinghe. Het water, de wind: het kan er gevaarlijk zijn. Na verloop van tijd raakten geulen en kreken opgevuld met zand. Er ontstond dus een gebied met delen van klei (soms met veen er onder) en gebieden met zand op de plaatsen waar eerst kreken lagen, boor uitdrogen en door het gewicht van de klei, klinkt veen in. Zand klinkt niet in en daardoor kwamen opgevulde kreken en geulen (kreekruggen) hoger te liggen in het schorrenlandschap dan veengebieden. Het \Naren geschikte plekken om te gaan wonen. Nog regelmatig overstroomde de zee het hele gebied. Het was er niet makkelijk om te wonen. Mensen moesten telkens verhuizen en opnieuw beginnen. Ongeveer 900 jaar geleden begon men daarom dijken te bouwen. Maar nog heel vaak volgden overstromingen door storm, oorlog en slecht gebouwde dijken. Het landschap zoals we dat nu kennen begon vorm te krijgen. be stam van mogelijk 6000-8000 jaar oud. be schorsplaten laten zien dat het qpi een grove den gaat Terug in de tijd Het verhaal over veenvorming deed me denken aan de veenlaag die de kraan naast ons huis opzij had gelegd. Een paar stukken hebben we eens goed van dichtbij bekeken. Het veen dat het diepste zat had vooral een sponsachtige fijne structuur; het zou best veenmos geweest kunnen zijn. bat is veen dat als eerste verschijnt en kan groeien in stilstaand water. Het groeit omhoog en zo wordt het mospakket steeds dikker. In de wat ondiepere veenlagen zagen we dan ook heel veel stengels en blaadjes van riet. Fascinerend dat je met je vingers planten aanraakt van misschien wel 6000 jaar oud! Verkleuringen in de veenlaag verraden graafwerkzaamhe den. Lag hier een sloot. Of is hier veen weggehaald om er zout uit te halen (moernering). Kijkend in de gegraven sleuf voor de schuur, valt op dat de veenlaag plotseling eindigt op een laag zand. bat zagen we bij eerdere opgravingen ook al. Daarin wortelden de bomen, be boomstammen die in de onderste laag veen zijn gevonden, hebben dus op het zand gestaan en zijn op een gegeven moment afgestorven, omgevallen en door het veen omsloten. Opvallend is dat de boomstammen die we tot nu toe gevonden hebben, allemaal in dezelfde richting lagen. Voor het ontstaan van de veenlaag, stonden er dus ook al bomen. Het moet een wat ouder bos geweest zijn, want sommige boomvoeten die we zagen, hadden een Restanten van een grove den boomvoet in het veen, de wortels in het zand doorsneden van wel 50cm. Ik besluit de boomstammen en boomvoeten nog eens goed te bekijken en constateer dat het gaat om grove dennen, be opvallende schorsplaten zijn nog goed te herkennen. Net of ze nog niet heel lang geleden zijn doodgegaan. Ze zijn zo doorweekt en zwaar, dat ze met een kraan opgetild moesten worden, bat is ook de reden dat ze er nog zo goed bij liggen. Op 2,5m diepte in de bodem is er water en nagenoeg geen zuurstof, bat zorgt er voor dat het hout niet gaat rotten, net als de plantenresten in het veen. Over bomen en bos heb ik tot nu toe nog niet veel gevonden. Het blijkt dat tussen 6000 en 8000 jaar geleden er een bos was van grove den in onze streek, be restanten van bomen die we hier in de omgeving vinden, zijn dus al behoorlijk oud. Mijn fantasie begint meteen te werken en ik zie het al voor me: een uitgestrekt gebied van bos, met grote en kleine dennenbomen, zandvlaktes en moerassen. Het klimaat is nog guur. Mensen leefden hier nog niet. Wel allerlei wilde dieren als herten, wisenten en wolven? Indrukwekkend en vooral heel boeiend, dat je met een schep in de grond zo ver terug kunt in de tijd. Jammer dat wij mensen zo'n rommeltje maken van die tijdschot in de bodem door de aanleg van pijpen, leidingen, sloten, riolen, funderingen... Veen met een heel fijne structuur van waarschijnlijk mossen be boomvoet van een grove den met een doorsnede van wel 50 cm staat nu in de tuin. Schorsplaten laten zien dat het om een grove den gaat. sc-va fss JK Hr ?r\

de Steltkluut | 2021 | | pagina 16