Dierenkliniek van der Maas Gierzwaluwen in de Oranjebuuirt in Axel Groenbeheer Kelvin Terminals 0115-561488 Tuin aanleg Onderhoud Planten Bomen rooien Snoeiwerk Stronken frezen Haardhout 06 - 107 555 86 vdmgroenbeheer@gmail.com Gierzwaluwen Jï I M Ave l s CORRIE MACCOLL LIMITED Adverteren? info@steltkluut.nl De steltkluut zomer 2021 Tonny de Coluwé en Alex Wielond (tekst), Carola André (foto's) De Oranjebuurt in Axel is van oudsher een buurt waar veel gierzwaDuwen broeden. De gierzwaluwen komen aan in het broedgebied rond eind april, begin mei. Vanaf de tweede helft van mei starten ze met broeden. Rond half juli zijn de meeste gierzwaluwen uitgevlogen en vertrekken ze geleidelijk weer naar het zuiden. De broedpopulaties van de gierzwaluw staan onder druk. Dit komt omdat op grote schaal verouderde huizen worden vervangen door nieuwbouw en omdat oudere huizen worden gerenoveerd. Dit is noodzakelijk om aan de klima^teisen te kunnen voldoen. Hierbij verdwijnen helaas veel broed- en verblijfplaatsen voor dieren. Met name diersoorten die in bebouwing broeden of verblijven kunnen functioneel leefgebied verliezen, of ze kunnen tijdens de werkzaamheden worden gedood. Daarom zijn deze soorten en het functionele leefgebied van deze soorten opgenomen in de Wet natuurbescherming. Naast gierzwaluwen betreft dit onder andere de huismus en allle vleermuissoorten. Om er voor te zorgen dat we ook in de toekomst nog van de gierzwaluwen kunnen genieten dienen er indien er gierzwa luwverblijfplaatsen verdwijnen alternatieve broedgelegen aangebracht te worden. Gierzwaluwen keren terug naar de vaste broedplaatsen en het duurt behoorlijk lang eer ze nieuwe broedlocaties ontdekken. Het is daarom belangrijk dat we informatie verzamelen van alternatieve broedlocaties die succesvol zijn. Met name de inpandige broedlocaties zijn interessant. Deze zijn in principe net zo duurzaam als het huis waar ze in gemaakt zijn. Het mooie is dat er in de Oranjebuurt in Axel ruim twintig jaar geleden al inpandige voorzieningen zijn aangebracht in nieuwbouwhuizen, rond de zeventig stuks. Dit is erg bijzonder omdat de nestplaatsen destijds nog niet beschermd waren (buiten de broedperiode om). Men had destijds een vooruitziende blik om toch al voorzieningen in de nieuwe woningen aan te brengen. Een compliment aan de beleidmakers en ontwikkelaars van die huizen in die periode. Het viel ons op dat een vrij groot deel van de inpandige kasten bezet was door de gierzwaluwen. De uitpandige kasten in de betreffende woonwijk waren nog niet bezet. Afgelopen jaar zijn er in de Oranjewijk nog veel huizen gesloopt. Nu zijn we erg benieuwd waar de gierzwaluwen gaan broeden. We willen dit jaar onderzoeken hoeveel voorzieningen er bezet zijn en of er verschillen zijn tussen de locaties en kasten. Tonny de Caluwé woont in de betref fende wijk en heeft een kaart gemaakt waar de voorzieningen geplaatst zijn. Het onderzoek gaat het best in de periode dat de gierzwaluwen grote jongen hebben. De ouders komen dan in de uren voor zonsondergang regelmatig naar het nest om de jongen te voeren en om ze te verleiden om uit te vliegen. Afhankelijk van het weer is dit tussen 20 juni en 10 juli. Wie er mee wil tellen is van harte welkom want hoe meer tellers we hebben hoe beter we de voorzieningen in de gaten kunnen houden. Specifieke vogelkennis is niet vereist want de gierzwaluwen zijn makkelijk te herkennen. Het is een kwestie van posten met uitzicht op de nestvoorzieningen en goed opletten in welke kasten ze invliegen. Wie mee wil doen aan dit nuttige onderzoek kan een email sturen naar: jtcalu- we@zeelandnet.nl Tellers worden hopelijk getrakteerd op een mooi schouwspel. We bepalen afhankelijk van de weersomstandigheden wel ke avond we op pad gaan. Een telling duurt maximaal 2 uur. Indien je een stoel mee neemt kan het zittend. Indien u zelf op een andere locatie een broedlocatie van de gierzwaluw ontdekt kunt u de gegevens doorgeven via: https://waarneming.nl/events/gierzwaluwnest/

de Steltkluut | 2021 | | pagina 5