Hier geen bos Hier geen bos Hier geen bos Luud Persijn (tekst foto's) Staatsbosbeheer (SBB) is op zoek naar geschikte locaties voor de aanplant van bos en speelt hiermee in op de Nederlandse bosstrategie, wat inhoudt dat het huidige bos areaal in 2030 met 10 zal worden uitgebreid. bos aan te planten gaat het oorspronkelijk kleinschalig kreken- en dijkenlandschap nog meer verloren (zie voor de situatie bijgaande kaartfragmenten uit 1970 en 2005). - de plaatselijke natuur heeft meer nood aan natuurlijk grasland dan bos. Denk daarbij vooral aan akker- en weidevogels zoals patrijs, veldleeuwerik, roodborsttapuit en graspieper. Waar dan wel bos? Bij voorkeur niet in al bestaande natuurterreinen, tenzij het daar wel past, maar beter is het om (productie-)bos aan te planten op bestaande landbouwgrond, uiteraard wel kijken of dat past in het landschap. Daarnaast kan er, zoals aangegeven in de bos-strategie van Nederland, nog veel gewonnen worden door bomenaanplant in dorpen en steden, op of langs dijken en wegen, erfbeplanting en herstel van landschapselementen zoals heggen. Als compromis zou SBB het perceel nog natuurlijker kunnen maken door de aanleg van b.v. een struweelrand langs het aangrenzende hoogopgaande bos, de aanplant van enkele meidoorn hagen en het graven van een of meer extra poelen. NBV De Steltkluut heeft naar aanleiding van de vergunning aanvraag haar zienswijze ingediend bij de gemeente Terneuzen. Deze zienswijze zal meegenomen worden bij de beslissing over deze vergunningaanvraag. Zo op het eerste gezicht is daar niets mis mee. Toch komt de vraag naar boven of het aanplanten van bos wel overal wenselijk is. Dit naar aanleiding van de vergunningaanvraag voor het planten van een bos op een perceel van SBB aan de Kloosterweg te Koewacht. Sinds 2011 heeft SBB dit perceel in beheer als kruiden- en faunarijk grasland. In de jaren erna heeft SBB er een drinkpoel, een proefvak met struikvormers en een aantal laanbomen, die later zijn omgevormd tot knotbomen aangebracht, een waardevol natuurgebiedje (zie foto's). Dit stuk bestaande natuur van 5,3 ha. wil SBB, omvormen tot bos. Dit is op deze plek geen goed idee en wel om de volgende redenen: - het bestaande natuurgebied heeft als kruiden- en faunarijk grasland veel potentie. Zoals het ernaast gelegen natuurgebied "Noordkant Pereboomsgat" met bijzondere plantensoorten zoals gestreepte klaver, donderkruid, graslatyrus, diverse orchideeën enz.. - het geplande bos komt in een kleinschalig kreken- en dijkenlandschap dat gevormd is door de inundaties in de 80-jarige oorlog en de daarna aangelegde dijken. Verder zien we er hier en daar een geriefhout-bosje. - In de directe omgeving van het geplande bos is al veel bestaand bos. Hoofdzakelijk aangelegd in de zeventiger jaren van de vorige eeuw. Dit ter compensatie van de door de Ruilverkaveling verloren gegane knotwilgen, meidoornheggen, kreekrestanten e.d.. Door hier nog meer De gemeente Terneuzen heeft desondanks op 12 februari 2021 de omgevingsvergunning verleend. SBB heeft de bezwarentermijn van de vergunning niet afgewacht en is op 16 maart 2021op eigen risico, begonnen met de werkzaamheden. Naar aanleiding daarvan heb ik bezwaar aangetekend en tevens een verzoek om een voorlopige voorziening ingediend. Dat hield in dat de werken moesten worden stilgelegd en de behandeling van het verzoek om een voorlopige voorziening moest worden afgewacht. Dit verzoek is afgewezen en op 6 april is SBB is verder gegaan met de werkzaamheden welke rond half april zijn afgerond. De gemeente Terneuzen is nu weer aan zet en moet de ingediende bezwaren behandelen. Twee aangrenzende landbouwers hebben eveneens bezwaar ingediend. Wordt vervolgd. Reactie vanuit Biet bestuur De minister heeft bepaald dat 40% van de 37.000 ha. nieuw bos in bestaand natuurgebied moet worden aangelegd. Dat is best een grote opgave. Terreinbeheerders worden nu verplicht om binnen hun terreinen op zoek te gaan naar geschikte plekken daarvoor. Het bestuur van de Steltkluut maakt zich, net zoals Luud, zorgen over de manier waarop het nieuwe bos zal worden ingepast. Als bos al op locaties in natuurgebieden een hogere landschappelijke en ecologische meerwaarde zou hebben gehad, dan zou daar in het verleden al bos hebben gestaan. Nu wordt de druk erg groot om waardevolle andere natuurtypen te moeten omzetten in bos. De eerste locaties die nu in onze streek daarvoor in beeld zijn gekomen, lijken niet zo gelukkig gekozen. Naast de plek aan de Kloosterweg te Koewacht, gaat ook in Braakman Zuid nu een flink natuurpotentieel verloren. Als Steltkluut hechten we aan goede contacten. We hebben wel een zienswijze ingediend en hierover met SBB overlegd. Maar we gaan geen bezwaar en voorlopige voorziening indienen. We hopen bij vervolgplannen in een vroeg stadium te worden betrokken en mee te kunnen denken. In opdracht van Staatsbosbeheer wordt bos aangeplant, fotod.d. 12-4-2021 .Voorai Fori |\Moerspui Hel Eiland Tlei/ws! e. Yogrm Fort Mo fir spui Karnemeltf^ot' \Beukenhoeve Het Ei fand

de Steltkluut | 2021 | | pagina 8