O Bosrandroofvlieg Bosrandroofvlieg Soort Bosrandroofvlief Oostelijke bosrandroofvlieg Middenknobbel op gezicht Groot Rugsegment 6 Onbestoven Bestoven Borstels scheen 1 en 2 Zwart Metatars Zwart Licht, top zwart Mannelijke genitaliën Neoitamus soorten uit Reinoud en Schuiten 2017 (A-C) en van Veen 1996 (141-143). Oostelijke bosrandroofvlieg (Aen 141), Bosrandroofvlieg (B en 142) en Zuidelijke bosrandroofvlieg (C en 143). W De steltkluut herfst2021 Deze vondst was heel opmerkelijk, omdat deze soort binnen Nederland en België alleen van de uiterste oostrand bekend was. De Nederlandse dieren bijna alleen van Zuid-Limburg. Was het een uit de koers geraakte zwerver of zat hier misschien toch een kleine populatie? Daarom zijn Elias en Lucien nog enkele keren bij het Groot Eiland terug gaan zoeken naar de roofvlieg, steeds zonder resultaat. Maar in 2021 wist Adrie van de Wiel het dier niet één keer, maar zelfs twee keer te fotograferen, op twee verschillende plekken bij het Groot Eiland. Zie hiervoor het verhaal van Adrie op de volgende pagina. Daarnaast wist ook Sandra Lamberts op 6-7-2021 een mannetje van deze soort te fotograferen in het bos bij Sint Jansteen. Als een zo'n vlieg één keer gevonden is, kan je nog denken aan een verdwaald exemplaar, die met een forse storm uit de koers is geraakt. Maar bij een paar waarnemingen in ongeveer dezelfde omgeving lijkt het zeker dat er lokaal toch een populatie aanwezig moet zijn. Raadselachtig is dan dat er in het tussenliggende gebied nooit een exemplaar van deze opvallende soort was ontdekt. Hiermee lijkt de kans groot dat in deze omgeving al die tijd een lokale populatie heeft gezeten! Recentelijk zijn ook in West-Vlaanderen twee waarnemingen gedaan. Het beeld dat nu ontstaat is dat de soort, ook in historisch perspectief, voorkomt op de pleistocene zandgronden van Vlaanderen. Deze roofvlieg bereikt op het Groot-Eiland zijn meest noordelijke verspreiding op deze zandgronden. De waarnemingen in zowel Nederland als België komen meestal van erg specifieke open plekken in bos. Adrie zijn tweede waarneming is waar de soort gezocht moet worden. Overigens, om de cirkel helemaal rond te maken, de waarnemingen uit 2021 werden op Waarneming.nl gevalideerd door dezelfde Elias de Bree. Die Elias was destijds een heel enthousiast lid van onze Jeugdwerkgroep en werkt nu als gekende specialist beroepsmatig aan insectenonderzoek. Snelle kennistoename Door de snel gegroeide populariteit van Obsidentify en verwante hulpmiddelen zijn er veel meer mensen zich gaan bezighouden met fotograferen en determineren van allerlei soorten. Destijdswaren er in Zeeland slechts een handvol prikkebenen die zich met de hele kleine insecten bezighield. Tegenwoordig zijn er tientallen mensen dagelijks mee actief. Daardoor komt er nu binnen een korte termijn een veel grotere hoeveelheid informatie beschikbaar. De kennis over de verspreiding van die kleinere insecten neemt daardoor razendsnel toe. Zo zijn we beter in staat om de raadsels rond dit soort zeldzamere soorten op te lossen. Literatuur Broek R. van den en A. Schuiten 2013. Roofvliegen van Nederland en België inclusief Denemarken en de Britse Eilanden. Een digitale fotogids van Roofvliegen, te raadplegen bv via de site van Waarneming.nl en EIS Kenniscentrum Insecten. Broek R. van den en A. Schuiten 2017. Veldgids voor de roofvliegen van Nederland en België, Jeugdbondsuitgeverij Calle L. 2018, Roofvliegen. In Jacobusse, C, (Redactie) 2018. Jacobusse C. (Redactie) 2018. Vliegen en muggen in Zeeland, Het Zeeuwse Landschap Veen, M. van, 1996. Roofvliegen van Nederland, KNNV. Mannelijk genitaal van het dier uit 2009, foto Lucien Calle Voorpoot van het dier uit 2009, foto Lucien Calle 1: Grote borstels Scheen 1 geel 2: Metatars grotendeels licht, alleen top donker

de Steltkluut | 2021 | | pagina 11