De Oostelijke bosrandroofvlieg aan het Groot Eiland KORTE BERICHTEN VAN HET BESTUUR NAJAARSVERGADERING OP DINSDAG 23 NOVEMBER De agenda: Bosrandroofvlieg Korte berichten De algemene ledenvergadering wordt gehouden in ons clubgebouw aanvang 19.30 uur. Adres: Edvard Grieghof 113 in Terneuzen, ingang aan de achterzijde. A.u.b. vooraf aanmelden via info@steltkluut.nl. Watergong Hoge weg, Groot Eiland Andere zijde van Groot Eiland Leden van de werkgroep Planologie hebben zich deze zomer gebogen over het ontwerp Waterschapsbeheerprogramma voor 2022-2027 dat door Waterschap Scheldestromen ter inzage was gelegd. Daarin zijn de plannen terug te vinden voor onder meer het beheer van bermen, dijken en waterkeringen. In een uitgebreide zienswijze heeft De Steltkluut aandacht gevraagd voor de belangen van de natuur en biodiversiteit en diverse voorstellen gedaan voor verbetering van de voorgelegde plannen. Kijk op de website van De Steltkluut voor meer informatie. Wegens vernieling van een van de groeiplaatsen van de zeldzame en beschermde Bokkenorchis bij wegwerkzaamheden is door een van de leden van de plantenwerkgroep aangifte gedaan bij de RUD en een klacht neergelegd bij de afdeling Infrastructuur van de provincie. De Steltkluut gaat verder in gesprek. Van de 10 bekende groeiplaatsen in onze regio zijn er dit jaar 3 verloren gegaan bij werkzaamheden aan de infrastructuur. Wij hopen te kunnen bijdragen aan betere werkprocessen en daarmee aan structureel betere bescherming. 24 juli organiseerden we een natuurwandeling in de bossen van Sint Jansteen, de eerste in een reeks activiteiten in het kader van het 65-jarig jubileum. Er was een mooie opkomst. Houd voor vervolgactiviteiten de agenda in de gaten op onze website of in de Socie-app. Adrie van de Wiel (tekst en foto) Ik heb nogal eens de gewoonte om tijdens het fietsen zo hier en daar op willekeurige plekjes af te stappen om niet echt opvallende gebiedjes te onderzoeken op insecten. Dat kan soms snel gebeurd zijn, maar op andere momenten is er dan weer van alles te zien en ben je zo een uur of meer bezig. Het gaat dan vaak om hele kleine onbenullige stukjes natuur zoals een braamstruweel, een verwilderd "overhoekje", een bosrandje of gewoon een oever van een flinke sloot of watergang. Het zijn juist die superkleine gebiedjes die door iedereen gemeden worden, maar waarvan ik de ervaring heb dat er vaak toch net iets bijzonders te zien kan zijn. Zo gebeurde het ook op 23 juni 2021 in de middag. Een watergang aan de Hogeweg bij het Groot Eiland nodigde mij uit om af te stappen, zoals zo vaak trouwens. Een kort wandelingetje van hooguit enkele tientallen meters leverde toch weer wat leuke insecten op. Ik maakte wat foto's en zag op zeker moment een wel erg grote vlieg. Helaas zat deze wat dieper aan de onderzijde van de oever, waardoor het onmogelijk was dicht te naderen voor een goede foto, tenzij ik er een nat pak voor over had. Maar ja, dan heb je zeker geen foto. Dus toch wat ingezoomd, een foto gemaakt en hup, weg was de vlieg. Gelukkig was die ene foto behoorlijk scherp. Eenmaal thuis volgde er weer een uitzoekwerkje, maar na veel wikken en wegen, kwam ik toch uit op een zeldzamere soort, namelijk de Zuidelijke bosrandroofvlieg (Neoitamus socius). Maar de twijfel was groot, de kennis onvoldoende en in de diverse literatuur zag ik ook dat microscopisch onderzoek van de genitaliën soms noodzakelijk is. De Zuidelijke bosrandroofvlieg is dan ook nog eens super zeldzaam en volgens de site Waarneming.nl sowieso nooit gezien in Zeeland. Slechts waarnemingen in het oosten van het land zijn bekend. Verder kwam ook de soort Zwartdijroofvlieg (Paritamus geniculatus) in beeld. Volgens de literatuur zijn deze soorten dan ook makkelijk te verwarren. Om die reden besloot ik, alles nog eens overlopend, de vraag neer te leggen bij Waarneming, nl door de vlieg als (gewone) Bosrandroofvlieg op onzeker te melden op de site, in afwachting van antwoord. Nou dat antwoord duurde niet lang, want diezelfde avond nog kreeg ik de volgende reactie: "Dit is een wow waarneming, een man Neoitamus cothurnatus!"ln het Nederlands: Oostelijke bosrandroofvlieg. Wat een verrassing. Van dit Deze zomer lag ook de Zeeuwse omgevingsvisie 2021 ter inzage. De Steltkluut heeft in een uitgebreide, goed gemotiveerde zienswijze meer dan honderd verbetervoorstellen gedaan met het oog op behoud en versterking van natuur en biodiversiteit. Zie de website van De Steltkluut voor het betreffende document. Overigens zitten er ook voor Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Hulst en Terneuzen nog omgevingsvisies aan te komen. Op 11 juli 2021 bezocht ik een parkeerplaats aan een andere zijde van het Groot Eiland. Niet dat ik interesse had in die parkeerplaats, echter wel in de braamstruwelen aan de achterzijde daarvan. Ook hier is altijd wel wat leuks te zien. Dat komt waarschijnlijk omdat er hier ook sprake is van een klein bosrandje, een stukje akker en zoals gezegd veel bramen. Het lijkt daar altijd wel wat warmer en er is juist iets minder wind. En dat alles op slechts tientallen meters van Groot Eiland. En wat schetst mijn verbazing, na wat rondsnuffelen en foto's maken, valt mijn oog weer op een grote roofvlieg. Ook nu kon ik gelukkig 1 goede foto maken. Aan de hand van de foto kon ook hier weer met behulp en goedkeuring van Waarneming.nl geconcludeerd worden dat het om een Oostelijke bosrandroofvlieg ging. Ook nu weer een mannelijk exemplaar. Zelf vind ik het nog steeds lastig de soort te determineren aan de hand van de foto's. Vooral door de gelijkenis met enkele andere soorten, maar gelukkig zijn er specialisten die zich uitsluitend met dit soort vliegen bezighouden en antwoord kunnen geven. Na deze waarneming heb ik beide plaatsen nog vele malen bezocht, ook andere plaatsten bij Groot Eiland zijn door mij min of meer uitgekamd. Helaas geen nieuwe waarneming meer kunnen doen. geslacht Neoitamus zijn 3 soorten in Nederland: de erg zeldzame Zuidelijke en Oostelijke bosrandroofvlieg en meer algemene Bosrandroofvlieg (zonder toevoeging dus). Na deze mooie waarneming heb ik het gebiedje nog vele malen bezocht, maar ja het was zoeken naar nog minder dan een speld in een hooiberg. Niet meer gevonden dus. Welkom Mededelingen Jaarrekening 2020 en begroting 2022 Rondvraag Pauze Verslagen werkgroepen over 2020 (+/-10 minuten per werkgroep)

de Steltkluut | 2021 | | pagina 12