Dierenkliniek van der Maas weer werken Kelvin Terminals 0115-561488 Tuin aanleg Onderhoud Planten Bomen rooien Snoeiwerk Stronken frezen Haardhout 06 - 107 555 86 vdmgroenbeheer@gmail.com Start knoti Op vrijdag 5 en zaterdag 6 november staat de landelijke Natuurwerkdag gepland. Vorig jaar is de originele opzet van de Natuurwerkdag gecanceld vanwege corona. Dit jaar is de planning om de Natuurwerkdag door te laten gaan, maar zal het in onze regio kleinschaliger zijn dan in de voorgaande jaren. Dus in kleinere groepen en op meer plaatsen. Gereedschap en materiaal te leen Knofhoi V W J* A ve I CORRIE MACCOLL LIMITED De steltkluut herfst 202 Adverteren? info@steltkluut.nl Traditioneel is de Natuurwerkdag het startschot van het knotseizoen. Knotten door de Steltkluut vrijwilligers zal halverwege november starten en dan vervolgens om de 2 weken. Altijd op de zaterdag aanvang 9.30 uur. Maar later beginnen en eerder stoppen mag ook uiteraard. Je kan je aanmelden via landschapsbeheer@steltkluut.nl. De locatie zal enkele dagen ervoor via de mail doorgestuurd worden aan alle leden van de knotwerkgroep. Zelf wel zorgen voor warme kleding en laarzen of goed schoeisel. Gereedschap en persoonlijke beschermingsmiddelen worden beschikbaar gesteld door Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Het ligt in de traditie om handmatig te snoeien, dus geen gebruik van kettingzagen e.d.. En voor degenen met een houtkachel, die kunnen met behulp van een aanhanger een deel van de opbrengst meenemen indien de eigenaar daar toestemming voor geeft. Uiteraard kan je ook een keer meedoen om te ervaren hoe het is. Je hoeft geen snoei ervaring te hebben. Er zijn deskundigen genoeg die het uit kunnen leggen. Regelmatig worden er ook cursussen gegeven over zaag- en veltechniek. Het is van belang dat we blijven knotten zodat we de bomen kunnen behouden. Om de 3 jaar moeten de bomen wel gedaan worden zodat de bomen nog met handgereedschap gesnoeid kunnen worden. heeft. Voor sloten zijn knotwilgen zinvol omdat ze de oever beschermen tegen afbrokkeling; de wortels van de wilg houden de grond van de oevers vast. Het knotseizoen eindigt medio maart met het begin van het broedseizoen. Het zijn zeer gewilde bomen voor steenuilen, wilde eenden en duiven. Bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland is er een uit leensysteem waar niet alleen gereedschap te leen is voor vrijwilligersgroepen, maar ook hulpmiddelen voor meer specialistisch onderzoek zoals batdetectors, wildcamera's, amfibiefuiken enz. Via https://landschapsbeheerzeeland.nl/vrijwil1igers/ edscha itleen kan je een aanvraag indienen. SLZ zal de aanvraag beoordelen of het voldoet aan de voor waarden die ervoor gesteld zijn. Tot zover. Genoeg verteld! Hopelijk kunnen we deze herfst de handen weer uit de mou wen steken en aan de slag in ons mooie landschap! Daar de knotwilg in het verleden vooral opbrengst leverde aan het boerenbedrijf is het nog steeds een onderdeel dat niet uit ons landschap weg te denken is. Nu is de boom aantrekkelijk voor diverse vogels, insecten en kleine zoogdieren. In weilanden en op erven zijn ze van belang voor vee omdat het beschutting biedt tegen wind, zon en regen. Nog vaak genoeg zie ik weilanden waar het vee geen enkele beschutting Heeft u interesse om mee te doen? Laat het weten via landschapsbeheer@ steltkluut.nl. Interessante literatuur: Knotbomen, een uitgave van Landschapsbeheer Nederland.

de Steltkluut | 2021 | | pagina 4