Wilgenhoutrups de Bierkreek wM? ■Mm* BI V'* fligwgESafl 4 v,- O 1* Beschermende flora 4 SS' aAVFrmbiid <*-8 Bijzondere waarnemingen Restaurant Paviljoen 't Schor Havenstraat 54 NL - 4569 TL PAAL Danny en Christien Buijsrogge 0031 6 25 38 22 77 paviljoen@tschor.nl www.tschor.nl DE GROTE VERLEIDING Glad biggenkruid: Dit plantje is nagenoeg verdwenen als akkeronkruid, maar is nu in zand- en duingebieden te vinden. Een onopvallende kleine middagbloeier in zonnige, schrale, vaak bemaaide of door konijnen begraasde zandvlaktes, op plekken waar de soort nauwelijks concurrentie ondervindt van houterige gewassen en omringd is met mossen en lichenen, zoals industrieterreinen, recreatiegebieden, duinen. Zaden die voor de winter kiemen, komen in de lente zeker tot bloei. Zaden die na de winter kiemen zijn meer afhankelijk van lenteneerslag voor bloeicondities. Bescherming: groeiplekken behoeden voor grondwerkzaamheden. Zorg dat de plant zich na de bloei kan uitzaaien, behoud de grond waarin zaden gevallen zijn en laat de grondlaag met zaden steeds aan de oppervlakte. Grote leeuwenklauw: Eveneens een onopvallende soort. In zandgebieden, vaak begraasd door konijnen, soms halfschaduw of langs bosranden. Anno 2021 zijn er 2 groeiplaatsen bekend bij Axel Sportpark, en verder enkele groeiplaatsen op het Braakman schiereiland waarvan 1 bijzonder grote. Bescherming: groeiplekken behoeden voor grondwerkzaamheden. Zorg dat de plant zich na de bloei kan uitzaaien, behoud de grond waarin zaden gevallen zijn en laat de grondlaag met zaden steeds aan de oppervlakte. Kleine wolfsmelk: Een late bloeier en pionier in en langs zonnige akkers, in moestuinen, langs spoorwegen en waar de grond op de schop is geweest. Anno 2021 zijn deze groeiplaatsen erg onvoorspelbaar: waar het plantje het ene jaar wordt waargenomen is het het daaropvolgende jaar niet te vinden. Veldmonitoring blijft nodig en er is mogelijk veel te bereiken in samenwerking met akkerbouwers, o.a. langs de akkerranden. Bescherming: zorg dat de plant na de bloei zaad kan vormen en zich kan uitzaaien, behoud de grond waarin zaden gevallen zijn en laat de grondlaag met zaden aan de oppervlakte. Tot slot Het aantal vindplaatsen van deze 5 beschermde soorten is dus beperkt, ook omdat inventarisatie van onze flora beperkt is tot slechts een kleine groep vrijwilligers die een gebied van 500 vierkante kilometer proberen in kaartte brengen. Beheerders zullen daarom niet alleen kunnen vertrouwen op informatie verzameld door onze vrijwilligers voor zij werkzaamheden plannen. Hoewel de Natuurwet duidelijk is en redelijk goed werkt voor bescherming van kwetsbare natuur in de natuurgebieden, blijkt echter dat er nog veel verbetering nodig is voor de beschermde en kwetsbare soorten buiten deze gebieden. Dit is een primaire verantwoordelijkheid van de eigenaren en beheerders van deze gebieden. Als NBV zullen wij onze bijdrage blijven leveren om de trend van verarming van de flora om te buigen, door gestructureerd waarnemen van planten, deze kennis ter beschikking te stellen én het zoeken van een productieve samenwerking met de beheerders. MPv*arTV Glad biggenkruid Grote leeuwenklauw Kleine wolfsmelk De steltkluut herfst 2021 Deze rubriek biedt ruimte voor korte berichten en leuke Dit keer een bijdrage van Christine Lombaerts over de anekdotes over enkele zeldzame of bijzondere waarnemingen die wilgenhoutrups. in de voorafgaande periode zijn gedaan. Als u een bijdrage wilt leveren kunt u die, vergezeld van een bijpassende foto sturen naar redactie@steltkluut.nl Op 15 juni deed ik een aparte ontdekking aan de kant van de weg, bijna op het asfalt. Een auto kon er zo overheen rijden. Het leek mij geen pop maar ook geen vlinder. Voorzichtig heb ik het kruipende insect opgepakt en enkele meters verder naar mijn tuintje meegenomen. Daar was ik getuige van een ware metamorfose: weldra ontpopte het insect zich tot een prachtige Wilgenhoutrups. Op de website van deVlinderstichting.nl kwam ik veel te weten: deze forse nachtvlinder kan wel 4 cm groot worden. De rups is een houtboorder en leeft onder de schors van de waardplant. Soms zoeken de grote rupsen een plaats buiten de boom om zich te verpoppen. Ik ben dan terug naar de vindplaats gaan kijken, en ja, ik heb daar resten van cocons gevonden. Enkele uren later is de mooie vlinder weggevlogen. Deze indrukwekkende waarneming heb ik kunnen vastleggen, een geluk! BIOLOGISCHE ROZENKWEKERIJ een biologische supermarkt met de lekkerste, verste en gezondste pro ducten, veelal uit de regio? We be zorgen de boodschappen wekelijks in heel Zeeland bij onze klanten aan de deur. Adverteren? info@steltkluut.nl

de Steltkluut | 2021 | | pagina 7