Broedpoging Steltkluut Margarethapolder 2021 I i. Bert van Broekhèven en Ria van Minnen Steltkluut in de Margarethapolder Vrouw Steltkluut op weg naar het nest 2021 was een vreemd jaar in diverse opzichten, ledereen kent de gevolgen van de pandemie waar we allen last van hebben gehad. Het was best een koude winter en het bleef tot laat in het voorjaar koud waardoor veel trekvogels later terugkwamen dan normaal. Ook aan de bomen en planten was duidelijk te zien dat alles ongeveer 2 weken later was dan gebruikelijk. Vrouw Steltkluut zittend op het nest Dit jaar was ook de eerste keer dat er tijdens een BMP- telling een broedpoging kon worden vastgesteld van enkele koppeltjes Steltkluut. Het begon allemaal op 1 mei met een melding van een aanwezige Steltkluut in het gebied door George van der Hel. Vanaf dat moment zijn er 1-8 Steltkluten aanwezig geweest in het gebied. Met name bij de plas vlakbij buurtschap De Griete. Slechts een enkele keer hebben we ze foeragerend aan de Schelde op het slik gezien. Velen zijn deze sierlijke vogels komen bekijken en er zijn vele schitterende foto's gemaakt omdat de vogels niet echt schuw waren en steeds dichter bij de weg kwamen foerageren. Zie Waarneming.nl voor de vele waarnemingen en foto's. Hoewel de broedpogingen dit jaar niet succesvol zijn afgerond, was het uiteraard geweldig dat de Steltkluten de Margarethapolder als geschikt broedgebied hadden uitgekozen. Dit geeft wel perspectief voor de toekomst. Op de plaats waar de Steltkluten zich vestigden waren er wel geslaagde broedsels van onder andere Kluut, Tureluur, Kievit, Veldleeuwerik, Bergeend, Kuifeend en Tafeleend. De details kun u binnenkort lezen in het BMP-verslag Margarethapolder van Ria. De komende jaren zullen de temperaturen in het zuiden van Europa verder gaan stijgen waardoor nog meer Steltkluten naar het noorden zullen gaan opschuiven. Als je naar de aantallen kijkt in onze regio op Waarneming.nl dan is die trend al zichtbaar. In het begin zagen we ze alleen foeragerend en vanaf 23 april steeds vaker parend. Tot 23 april was er steeds 1 paartje aanwezig, vanaf dat moment 2 paartjes en vanaf begin juni drie paartjes. Het maximum aantal van 8 Steltkluten was een waarneming van Huub Bun op 18 juni. Een enkele keer zagen we activiteiten die er op wezen dat de nestbouw aanstaande was. Rond 6 juni zagen we voor het eerst 2 Steltkluten aan de achterzijde van de plas ongeveer 50 meter uit elkaar niet ver van de waterlijn op hun nest zitten. Op 8 juni zagen we voor het eerst ook een Steltkluut niet ver van de weg op een nest zitten. Op 13 juni zaten ze alle drie rustig op het nest te broeden. Steltkluten leggen 3-5 eieren en broeden 22-25 dagen. De verwachtingen waren hoog gespannen en we hoopten vurig dat eind juni de eerste jongen zouden uitkomen. Helaas bleek op 24 juni dat door hevige regenval het water in de plassen enorm was gestegen en daardoor ook alle nesten van de Steltkluten waren overspoeld. Erg spijtig! Op 26 juni werd eenmalig nog een paartje gezien in het gebied, daarna niet meer. Niet ver van het gebied vandaan in de Putting, Braakman Noord en de Autrichepolder, zijn daarna nog wel Steltkluten gezien. bezet nest. In de archieven zijn diverse broedgevallen terug te vinden. Juni 1935 Luntershoek, 24 Steltkluten en 1 bezet nest. In de jaren 50 kozen 7 van de 10-15 paartjes Steltkluut die in Nederland aanwezig waren OostZeeuws-Vlaanderen als broedgebied. Dit is ook de reden dat onze vereniging de naam De Steltkluut heeft gekregen. De eerste voorzitter van De Steltkluut, Fake Haak heeft destijds de eerste 3 jongen Steltkluutjes persoonlijk geringd aan de Rotte Vliet achter Terhole. Juli 1965 Axelse Kreek 35 adult 10 juv. Juni 1989 Sas van Gent 2 adult 3 juv. Mei 2005 1 nest Braakman Noord. Juni 2005 1 paar met 6 juv. Saeftinghe. Juni 2006 bezet nest Autrichepolder. Mei 2012 de Putting 1 paar met 1 juv. gezien. Juni 2012 Autrichepolder

de Steltkluut | 2021 | | pagina 8