O Bruine kiekendief Bas de Maat (tekst foto's) De Bruine kiekendief is een sierlijke roofvogel die van oudsher broedt in rietvelden op kreekoevers. Door verdroging en verruiging gaat z'n broedgebied achteruit, steeds vaker kiezen Bruine kiekendieven ervoor om in landbouwpercelen te broeden (m.n. tarwe, gras, luzerne). Dit is echter niet zonder gevaar, vaak wordt er geoogst of gemaaid voordat de jongen uitgevlogen zijn. Nesten worden opgespoord en indien nodig beschermd. Landbouwers die hiermee bekend zijn of een broedgeval op hun akkers vermoeden, kunnen zich melden bij het Steunpunt Bruine kiekendief. Zo ook Egbert Vervaet, landbouwer in de Canisvliet Binnenpolder. Hij had ervaring met broedende kiekendieven in zijn tarwe.Toen hij begin augustus 2020 tijdens het dorsen vanaf de combine een grote bruine vogel door de graantoppen zag fladderen twijfelde hij dan ook geen moment en stopte onmiddellijk want er zou dus een nest in de buurt moeten zitten. Henk en Marlies Castelijns kwamen ter plaatse en zochten het graanveld af op zoek naar het nest. Toen dat niet succesvol was werd de volgende dag het drone-team opgeroepen. Eveline D'Hoore en Johnny du Burck zochten samen met Henk opnieuw het hele veld af. Dit keer met de drone vanuit de lucht, maar een nest werd niet gevonden. Egbert had in de tussentijd een ander veld eerst geoogst en zou later naar dit veld terugkeren. Afgesproken werd dat zodra hij iets zou zien hij contact zou opnemen. Al snel tijdens het oogsten kwam hij dezelfde vogel tegen die hij enkele dagen eerder ook had gezien. Ditmaal werd ik gevraagd om te gaan kijken en omdat we er nog steeds vanuit gingen dat het om een nest zou gaan zo nodig het nest te beschermen. Vanaf de combine hadden we goed overzicht en het duurde dan ook niet lang voordat we de vogel weer zagen fladderen. De verrassing was echter groot toen bleek dat het niet om een jonge vogel ging, maar een adulte Bruine kiekendief die niet kon vliegen. De kiekendief was sterk vermagerd en miste veel veren. De vogel ging in een doos in de auto mee naar huis. Na het meten en wegen kreeg ze een ring en ging via de vooropvang van De Mikke naar het vogelasiel. We spraken af dat als ze goed zou herstellen en losgelaten kon worden we dit in Het Verdronken Land van Saeftinghe zouden doen. Hier overwinteren tientallen Bruine kiekendieven en is veel voedsel te De Bruine kiekendief op de dag dat ze werd gevonden 2 augustus 2020 Na een maand in Vogelopvang De Mikke op de dag dat ze weer werd losgelaten, 4 september 2020 'Ti De linker vleugel op de dag van vondst waarbij de nodige hand en armpennen ontbreken. De linker vleugel op de dag van loslaten waarbij de missende hand- en armpennen weer grotendeels zijn terug gegroeid. De rechter vleugel op de dag van vondst waarbij de nodige hand- en armpennen ontbreken. De rechter vleugel op de dag van loslaten waarbij de missende hand- en armpennen weer grotendeels zijn terug gegroeid. De staart op de dag van vondst waarbij links S6, S4, S3 en SI ontbreken en rechts S6, S4 en S2. vinden. Na ruim een maand in de opvang gezeten te hebben kwam het bericht dat ze voldoende aangesterkt was om losgelaten te worden. Op de dag dat ze gevonden werd woog ze 674 gram, ontbraken van de 12 staartpennen er 7 en ook in de vleugels misten veel veren. Na een maand goed eten in de opvang was het gewicht toegenomen tot 827 gram en waren alle ontbrekende veren weer terug gegroeid. En bovendien het allerbelangrijkste, daardoor kon ze ook weer vliegen. Ik haalde haar weer op in Middelburg, Jimmy Pijcke zorgde ervoor dat ze getagd werd en daarna bracht ik haar naar Saeftinghe om weer de vrijheid tegemoet te laten vliegen. Door de wingtags die ze gekregen had was ze vanaf afstand individueel herkenbaar geworden. Maar het was natuurlijk maar de vraag of iemand haar ooit nog zou zien. Het bleef een tijdje stil, maar halverwege april 2021 zorgde een getagde Bruine kiekendief bij het Pereboomsgat (Koewacht) voor de nodige verwarring. In eerste instantie lukte het Henk niet goed de tags af te lezen maar de daarop volgende dagen kon Luud Persijn de code ontcijferen. Zonder twijfel was het /nO TnP (een zwarte diagonale streep op oranje links, een zwarte driehoek op groen rechts). Alleen.... deze vogel bestond niet volgens het overzicht van Anny Anselin. Er gingen heel wat mailtjes heen en weer. Omgekeerd bestond wel, links een zwarte driehoek op groen, rechts een zwarte diagonale streep op oranje. Dat was een in 2018 in Frankrijk getagd nestjong die als man gesekst was. Verwarring alom. Hadden de Fransen het dan zo slecht gedaan dat ze een vrouw voor man aanzagen en de tags ook nog eens verkeerd om hadden geplaatst? En toen stond daar ergens onderaan een lijst de asielvogel uit Middelburg, het systeem was nog niet berekend op het taggen van adulte vogels. Opgehelderd! En alle inspanningen waren dus niet voor niets geweest, want ze werd hier bij het Pereboomsgat druk nestelend met een man Bruine kiekendief gezien. Op de dag van loslaten zijn de donkerdere veren terug gegroeide veren.

de Steltkluut | 2021 | | pagina 9