Ruimte over in eigen tuin? Plant deze winter eens een streekeigen boom of struik. Kies inheemse bomen en struiken 4 Hondsroos bottels. Foto Peter Maas Hanneke Smuldersmet medewerking van Lucien Ca He Ook een naaldboom verloren in de eigen tuin? Of kan de haag wat aanvulling gebruiken? Sta dan eens stil bij het belang van inheemse en streekeigen bomen en struiken (hierna: bomen), want die hebben zo veel voordelen in vergelijking met uitheemse soorten. Alle soorten bomen bieden weliswaar schuil- en nestgelegenheid voor vogels en uitheemse struiken kunnen vooi '>gels eetbare bessen dragen. In het algemeen geldt echter dat inheems plantgoed beter dan uitheems plantgoed kan samenwerken met andere flora en fauna die hier thuishoort. Inheemse soorten zijn soorten die van nature, oftewel in het wild, in Nederland voorkomen. Het deel hiervan dat van nature in Zeeland voorkomt, noemen we streekeigen. Enkele soorten die niet inheems zijn noemen we toch streekeigen omdat ze al heel lang worden aangeplant op erven. Vooral insecten die hier van nature thuishoren zijn gebaat bij inheemse en streekeigen bomen. Veel uitheemse rassen bieden bijvoorbeeld nauwelijks nectar, of de nectar zit zo diep in de bloemen van deze sierrassen verstopt dat de inheemse insecten er niet bij kunnen. Het stuifmeel van uitheemse soorten is lang niet altijd geschikt voor de inheemse bijen. Op de ladder van ecologische meerwaarde vormt streekeigen plantgoed van autochtone herkomst de overtreffende trap. Dan hebben we het over planten die nakomelingen zijn van bomen die hier al eeuwen in het gebied groeien. Hierdoor zijn ze beter aan de plaatselijke (weers)omstandigheden aangepast. Bovendien bloeien ze op het juiste moment. Bijvoorbeeld een eenstijlige meidoorn afkomstig uit Italië is hier wel inheems, maar niet autochtoon en daarom een minder geschikte speler in het lokale ecosysteem dan de autochtone plant. Een eenstijlige meidoorn die groeit in de Zak van Zuid- Beveland in een oude haag die op oude kaarten is terug te vinden, zal waarschijnlijk wél autochtoon zijn. Nakomelingen daarvan hebben een ecologische meerwaarde ten opzichte van geïmporteerde eenstijlige meidoorns. Een ander voorbeeld dat het belang van streekeigen en autochtoon plantmateriaal duidelijk maakt, zijn de elders in Europa gekweekte sleedoorns. Deze bloeien vaak zo vroeg in het voorjaar dat er nog bijna geen insecten actief zijn. Op het moment dat veel insecten wel actief worden zijn die sleedoorns vrijwel uitgebloeid. De autochtone sleedoorn bloeit wel precies op tijd. De inheemse schietwilg (Salix alba) of een andere inheemse wilg is te verkiezen boven sierrassen als bijvoorbeeld de Salix alba 'Lievelde', omdat van laatstgenoemde onzeker is hoeveel voedsel die insecten te bieden heeft. Bij het uitzoeken van een geschikte nieuwe boom zijn vele criteria te bedenken. Hier zetten we de ecologische criteria in de schijnwerpers, vanwege de belangrijke bijdrage aan het versterken van de biodiversiteit van inheemse soorten nu De steltkiuut winter 2021 het aantal insecten(soorten) zo hard achteruit is gegaan. Bij de ecologie gaat het immers om de samenhang van levende wezens met elkaar en hun omgeving. Behalve de criteria inheems en streekeigen, is het van belang om rekening te houden met de grondsoort in de tuin. De fauna heeft in verschillende jaargetijden iets aan de tuin bij boomsoorten met variatie in bloeitijd. Zo is de laatbloeiende klimop (Hedera helix) in de herfst en de vroegbloeiende wilde kardinaalsmuts (Euonymus europaeus) juist in het voorjaar een waardevolle voedselbron voor insecten. De vruchten van beide soorten zijn trouwens geliefd bij vogels. Met klimaatverandering in gedachten is de aanschafte overwegen van een inheemse soort die ook zuidelijker voorkomt, zoals de zomereik die zowel inheems is in Nederland als in Spanje. Zo krijgen de autochtone exemplaren van deze inheemse soort de kans om zich in enkele generaties aan te passen. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) heefteen bruikbaar advies voor streekeigen plantgoed geformuleerd. De hierna opgenomen tabel is een bewerking1 van dit'Advies assortiment van bomen en struiken'. De geadviseerde boomsoorten zijn alfabetisch gerangschikt op wetenschappelijke naam. De volgende boomsoorten kregen van SLZ het advies Nee en zijn daarom uit deze versie van de adviestabel gelaten: paardenkastanje, haagliguster, plataan, Hollandse linde. Foto Lucien Calle 1De volledige tabel met uitleg is hier te raadplegen: https://landschapsbeheerzeeland.nl/werkzaamheden/advies-streekeigen-plantgoed De verzameling van nature in Nederland aanwezige plantensoorten is langzaam dynamisch, de adviestabel van SLZ kan na verloop van lange tijd dan ook wijzigen. Klimop. Foto Bert van Broekhoven Wilde kardinaalsmuts. Foto Hanneke Smulders.

de Steltkluut | 2021 | | pagina 9