Werkgroep Planologie: Hoe kan beleid anders en beter? Dier^ikliniek van der Maas Kelvin Terminals - Rode eekhoorn, foto Timo Jansen De weerbarstige praktijk: Kapwerkzaamheden Waterschap Scheldestromeri In de praktijk blijkt het soms lastig om samen met de beheerder te komen tot een natuurinclusieve vorm van beheer. Een voorbeeld zijn de rooiwerkzaamheden door het Waterschap Scheldestromen van geplante bomen langs wegen in Koewacht en Overslag. Met de Steltkluut en conform de vergunning was afgesproken dat het Waterschap enkel de geplante bomen zou rooien en de natuurlijke bomen en struiken zou sparen i.p.v.'afzetten'. Sommige bomen en struiken bleven inderdaad gespaard, maar het ging lang niet overal goed. Zelfs zomereiken die ver genoeg van de te rooien bomenrij stonden, werden deels gekapt, ook al waren deze voorzien van markeringen dat ze behouden dienden te worden. Vernietiging lokale biotopen De dijken waarop de te rooien bomen stonden, hebben een decennia oude vegetatie met meerjarige soorten zoals Gele morgenster, Knoopkruid en Brede wespenorchis. Dergelijke algemene soorten zijn niet wettelijk beschermd, maar vormen een onderdeel van onze lokale biotopen. Door het Waterschap was toegezegd dat de lokale natuur en biotopen zoveel mogelijk gespaard zouden blijven, in lijn met hun eigen Beleidsplan beplanting 2016-2025. We vernamen van Waterschap Scheldestromen:'We halen alleen de boom weg en frezen de stobben tot 40 cm uit. Hiermee verstoren we maar een klein stukje van de berm en laten de rest intact.'Bij de uitvoering werd echter de totale strook waar de gerooide bomen stonden diep gefreesd, in plaats van enkel lokaal op de plek van de stobben. Deze werkwijze vernietigt de meerjarige soorten die er groeiden en hierdoor gaat de biodiversiteit flink achteruit. Bovendien zal deze strook met graszaad worden ingezaaid en dit inzaaien ontmoedigt bovendien de terugkeer van de soorten die er voorheen aanwezig waren. Rode eekhoorn Verder zijn er bij twee aanvragen voor kapvergunningen bekende leefgebieden van een beschermde soort, de Europese rode eekhoorn, over het hoofd gezien. Een goede voorbereiding vraagt het controleren van de NDFF en het navragen bij de omwonenden, daar was deze informatie wel bekend. Het gevolg hiervan is dat de eekhoorn na de kap niet meer in de omgeving is waargenomen. Deze voorbeelden tonen eens te meer aan dat beleid en afspraken nog sterk verschillen van de praktische uitvoering en dat daardoor onnodig natuur verloren gaat. Onze werkgroep Planologie zal voor natuurbehoud blijven ijveren en daarbij ook dergelijke tekortkomingen bij de betrokken partijen ter discussie stellen. 0115-561488 Tuin aanleg Onderhoud Planten Bomen rooien Snoeiwerk Stronken frezen Haardhout 06 - 107 555 86 vdmgroenbeheer@gmail.com Adverteren? info@steltkluut.nl Axel CORRIE MACCOLL LIMITED

de Steltkluut | 2022 | | pagina 10