KORTE BERICHTEN VAN HET BESTUUR Boekentip: SOVON Veldgids: Vogels vergelijken -Ti*;z""rT"n - De redactie vernieuwd Vrijwilligers gezocht voor monitoring Inventarisatie rugstreeppadden Korte berichten Door; Marleen Peeters en Lucien Calle Marleen Peeters Marian Sponselee Wie van ons kent het niet? Zit je door je verrekijker te turen naar iets klein bruins ergens in een struik, maar je komt er niet uit wat het nou is. Zeker voor de beginnende vogelaar valt het soms niet mee om onderscheid te maken tussen vogels die veel op elkaar lijken. In de nieuwe veldgids van Vogelonderzoek SOVON/Vogels vergelijken', staan vogels die veel op elkaar lijken handig bij elkaar en worden de onderscheidende kenmerken aangegeven. Denk bijvoorbeeld aan een fitis vergeleken met een tjiftjaf of een bruine meteen blauwe kiekendief. Ook juvenielen staan waar nodig beschreven. Het geheel wordt gecompleteerd met tips waar je de vogels kunt verwachten tot en met uitleg over hun leefgewoonten en aandachtspunten die het onderscheid tussen diverse soorten helder maken. De mooie illustraties zijn wat dat betreft heel leerrijk: in één oogopslag zie je de genoemde verschillen. Heel handig als je je wat meer wilt verdiepen in vogels. Het boek is bedoeld als lesmateriaal voor de cursussen van SOVON, maar het is uitermate geschikt voor de beginnende én de wat meer ervaren vogelaar. Harvey van Diek met illustraties van Elwin van der Kolk (2021):'Vogels vergelijken' Deze SOVON-uitgave is gepubliceerd door KNNV Uitgeverij en kost 29,95. De steltkluut lente 2022 Havik, wordt Juveniel H. t'/ïk met Mr houtduif AJuit VVrtu-alé f rcpinrj itr\ buik Juveniel Hl ll ?„T K te,9enwoordi9tot in steden en dorpen voorkomt. Broedt op een r 9f WOrdt Pakt V09els tot formaat houtd"if en fazant Sperwers i lot ongeveer het formaat van een Turkse tortel, maar meestal kleinere zanovooek en I'"9 1 Sperwers 2le je (soms>00k bii ad"'te vogels. Bij ,1 nge vogels, met bij adulte. De sperwer wordt ook vaak verward met het 7 15 'e,s heeft puntige vleugels en komt nooit inTorpenl Iden mtos*in uw achtertuin Is dus (vrijwel) zeker een sperwer en geen smelleken! De drie succesfactoren van een goed blad De redactie van ons blad heeft sinds kort een nieuwe bezetting. Timo Jansen en Sandra Dobbelaar gingen andere dingen doen. We danken Timo en Sandra hartelijk voor hun bijdragen aan de Steltkluut. Verder hebben we versterking gekregen in de vorm van Ingrid Smit, een ervaren journaliste, en Marleen Peeters, die ons team tijdelijk ondersteunt. Samen met Bas de Maat, Lucien Calle, Jaap Verhelst en Carola André is dit de redactie Als redactie doen we ons uiterste best om samen met jullie ieder kwartaal weer een mooi nummer te maken. We streven naar een goed leesbare mix van interessante artikelen over de natuur afgewisseld met weetjes over de vereniging en nuttige tips. En natuurlijk met veel mooie foto's want één beeld zegt tenslotte meer dan 1000 woorden. Hoe kan de Steltkluut beter? De vraag is: hoe kan de Steltkluut beter? Daar zijn drie aandachtspunten voor: goede kopij, uitstekende beelden en... wat discipline. Om het blad interessant te laten zijn voor een brede groep lezers, moeten de artikelen niet al te lang ofte diep inhoudelijk zijn. Schrijf je bijdragen op een manier waar veel lezers iets aan hebben. We zijn per slot van rekening geen In deze nieuwe rubriek plaatst de Steltkluut oproepen voor vrijwilligers. Succesvolle natuurbescherming begint bij de monitoring van soorten. Hoe gaat het met bijvoorbeeld de wilde bijen? Zijn getroffen maatregelen effectief? Zijn er extra maatregelen nodig voor een bepaalde soort. Voor de oproepen die in deze rubriek staan, zijn geen hooggeschoolde specialisten nodig, maar wel enthousiaste natuurliefhebbers die zo nu en dan een paar uur willen besteden aan de monitoring van een bepaalde soort. Het is een bijzondere en leuke manier om de natuur in de eigen streek beter te leren kennen en tegelijkertijd een actieve bijdrage te leveren aan natuurbescherming. wetenschappelijk tijdschrift. Alle kopij die aangeleverd wordt, moet geschikt worden gemaakt voor het blad. Soms is dat veel werk, soms weinig. Tips staan in de 'Richtlijnen voor auteurs' die je vindt op de site van de Steltkluut. Artikelen die hier niet aan voldoen, vergen vaak (te) veel tijd van de redactie. Alle kopij die aangeleverd wordt, wordt door de redactie bewerkt, dus hou daar rekening mee. Foto's zijn heel belangrijk. Maar dan moeten ze wel scherp zijn en groot genoeg om af te drukken. Dat betekent minimaal 2,5 Mb of 1250 pixels breedte. Beelden die hier niet aan voldoen, kunnen we jammer genoeg niet gebruiken want dat wordt echt niet mooi. De deadline En dan de deadline. Weet jij wat de overeenkomst is tussen een deadline en een stoplicht? Precies, velen denken dat die niet voor hen geldt, maar dat is een misverstand. Om alle artikelen goed te kunnen verwerken en het blad drukklaar te maken, heeft de redactie tijd nodig. En niemand vindt het leuk om onder tijdsdruk te moeten werken. We hebben dan ook besloten als redactie om streng doch rechtvaardig de deadline te handhaven. En is je stuk te laat dan kijken we of het misschien geschikt is voor een volgend nummer. De deadline staat altijd in de colofon onderaan de tweede kolom. De indruk bestaat dat het niet goed gaat met de rugstreeppad in het landelijk gebied in Zeeland, in een aantal grotere natuurgebieden zoals de duinen of de Putting houdt de soort stand, maar daarbuiten lijken de aantallen omlaag te gaan. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en RAVON willen de schouders eronder zetten om deze negatieve trend om te buigen. Dat kan door aanleg van nieuwe biotopen op strategische plekken in het landschap en een goed beheer daarvan. Maar voordat de schop de grond in gaat willen deze organisaties eerst een veel scherper beeld hebben van de verspreiding van deze soort in Zeeland. We willen in kleine teams op geschikte avonden in het voorjaar en de zomer Zeeuws-Vlaanderen doorkruisen op locaties waar de trefkans hoog is en dan om de paar honderd meter even stilstaan om te luisteren of er kooractiviteiten hoorbaar zijn. Het geluid van roepende rugstreeppadden is tot op enkele honderden meters hoorbaar. Locaties en een inschatting van het aantal dieren worden dan op kaart geregistreerd. Het idee is om vanaf dit voorjaar in groepjes van twee in een auto of op de fiets een heel gebied af te zoeken, maar wie alleen op pad wil kan dat natuurlijk ook doen. Vrijwilligers kunnen zich voor een gebied opgeven, ledereen die zich opgeeft krijgt van tevoren een instructie. Opgeven kan bij SLZ: info@landschapsbeheerzeeland.nl Rugstreeppad. Foto Lucien Calle

de Steltkluut | 2022 | | pagina 11