Elzenhoontje 9 f Toon'aard Iepenzigzagwesp Toon Hagenaar (tekst en foto's) Iedere keer weer wordt Mart verrast door zijn opa. Vooral door wat zijn opa allemaal waarneemt. Niet alleen dit keer op de camping. Ook die keer dat zijn opa en oma in de stacaravan van zijn ouders sliepen. Tijdens het avondeten zaten zijn opa en oma vlak bij de heg. Opa zag een blad waar vraat aan zat. Geen gewone, maar een zigzagtekening. Dat was niet bij één blaadje, maar bij meerdere. Het blaadje was van een iep. Die keer was het een larve van de iepenzigzagbladwesp. Dit keer gaat het verhaaltje over een elzenhaantje dat opa in de bosjes vond. Dit jaar stonden we drie maanden op de camping waar Marts ouders een stacaravan hebben. Zo had ik rustig de tijd om de heg achter onze caravan te onderzoeken. Het eerste wat me opviel, waren blauwzwarte kevertjes van ongeveer 6 tot 8 millimeter lang. Sommige zaten alleen op een blad. Op andere bladeren zaten er meer. Er waren er ook aan het paren, en daarbij stond het achterlijfje van meerdere vrouwtjes open en toonde het een gelige kleur. Vooral dat laatste intrigeerde me. Omdat ik dit nog niet eerder had gezien, dacht ik dat het met de paring te maken had. Ik vond namelijk verschillende dingen op de elzenblaadjes. Allereerst meerdere kleine, zwarte, langwerpige dingen. Waren dat de eitjes? Tot ik besefte dat ook deze kevertjes hun behoefte moesten doen. Het was dus poep wat ik had gevonden. Ik speurde verder tussen de bladeren. Ieder blaadje werd door mij omgedraaid om te kijken of er iets aan de onderkant zat wat de moeite waard was. En dat vond ik ook. Iets heel bijzonders. Iets wat ik bijna met het blote oog, die voor korte afstanden een leesbril nodig hebben, niet kon waarnemen hoe mooi het was. Pas op de foto zag ik wat ik had gefotografeerd. Waren dit de eitjes van het elzenhaantje? Als ik de eitjes opzocht van het elzenhaantje, kwam iemand met dezelfde foto naar voren, tot ik later ontdekte dat de eitjes van het elzenhaantje er totaal anders uitzagen. Voor ik het wilde vragen aan mijn zwager Lucien, besloot ik het in te voeren bij Waarneming.nl. Wat een fantastische site is dat. Wanneer je twijfelt over wat je hebt gezien en je hebt er een foto van, kun je die daar uploaden. Vaak geeft het dan aan wat het is. De ene keer met 100% zekerheid de andere keer met maar 30%. Als dat laatste het geval is, probeer ik de foto uit te vergroten of te kijken wat de verwijzingen zijn. En inderdaad wist Waarneming.nl wat het was. Het waren de eitjes van een snuitkeverschildwants. Vind je ze ook niet bijzonder? Ik liet ze aan mijn vrouw zien, en die zei dat ze het meer op een Zeeuws knopje vond lijken. Hoe zou dat zijn? Een nieuwe soort, en wel de Zeeuwseknopwants. Mijn zoektocht binnen de elzenhaag ging verder. Als er zoveel elzenhaantjes zaten, dan moesten er toch ook eitjes zijn of larven. Ik werd beloond. Als eerste vond ik de larven. Zwarte beestjes die hun vraat op de bladeren duidelijk achterlieten. De manier waarop ze aan het blad peuzelen, laat snel zien Snuitkeverschildwants eitjes Toon'aard Elzenhaantje eitjes Kevers, ook wel torren genoemd, zijn interessante dieren en een belangrijke groep binnen die van de insecten. In Nederland komen er ongeveer 4100 verschillende soorten voor. Ik heb nog heel wat te onderzoeken. Wel of niet in de bosjes. Bij het opzoeken over allerlei gegevens over insecten en kevers kwam ik een uitspraak van Darwin tegen. Die zei het volgende over insecten: 'Omdat insecten zo klein zijn, zijn we geneigd weinig van ze onder de indruk te zijn. Als we ze ter grootte van een paard of een hond dat er een larve van het elzenhaantje op zit. Eerst wordt het wat doorzichtig, en later vallen er gaten in de bladeren. Nu wilde ik nog op zoek gaan naar de eitjes, en hopelijk vond ik ook nog de pop. Kevers hebben namelijk vier stadia van ontwikkeling. Als eerste het eitje, dat wordt gevolgd door een larve, dan de pop en uiteindelijk de imago. Dat is een moeilijk woord voor volwassen dier. Een volwassen kever vervelt niet meer en kan dus ook niet meer groeien. In een andere struik vond ik dan de zo lang verwachte eitjes. Pas bij het zien van de eitjes begreep ik wat ik had gezien bij het vrouwtje. Ze had al eitjes bij zich terwijl ze opnieuw aan het paren was met een mannetje. Dat was het gele achterlijf wat ik had gezien. Dat stond geheel bol van eitjes. Elzenhaantje imago Hoe ik ook verder zocht, het derde stadium, dat van de pop, kreeg ik niet te zien. Niet zo verwonderlijk, want later las ik dat de verpopping in de grond plaatsvindt. Twee tot drie weken later komt de volwassen kever uit de grond gekropen. Dit kleine kevertje had mij een paar dagen in zijn macht. Het prikkelde me tot het maken van een reeks foto's en video's. zouden zien, dan zouden we het een van de imposantste dieren op aarde vinden.' Niets is minder waar. In een museum heb ik weieens een paar insecten gezien die zo waren uitvergroot dat het angstaanjagend zou zijn wanneer ze werkelijk tot leven zouden komen. In de film van The Dark Crystal, gemaakt door Jim Henson (ook bekend van Sesamstraat), worden insecten uitvergroot tot een soort van tanks. Ineens zijn het geduchte machines waartegen de hoofdrolspeler zich maar moeilijk kan wapenen. Garthim dark crystal Als jullie van kevers houden, dan is het boek Keverjongen van M .G.Leonard echt iets voor jullie. Het is geschreven voor kinderen vanaf 10 jaar, maar ook volwassenen zullen ervan genieten. Het is niet alleen een spannend verhaal, het is ook leerzaam. Achter in ieder boek wordt uitgelegd wat de verschillende stadia van de kevers zijn, maar ook de opbouw van de kever met de verschillende benamingen erbij. 't stekkertje lente 2022

de Steltkluut | 2022 | | pagina 13