Werkgroep Planologie: Hoe kan beleid anders en beter? Marleen Peeters H Planologie: Hoe kan beleid anders en beter? V 9 De steltkluut lente 2022 De Sfeltkiuut kent werkgroepen voor vogels, insecten en planten, maar er is óók een werkgroep Planologie. Waar houdt deze groep zich mee bezig en waarom is dat belangrijk in het kader van natuurbescherming? Roel Adriaansens, de nieuwe voorzitter van deze werkgroep, legt uit hoe je ook met de wettelijke instrumenten aan natuurbescherming kunt doen en waarom dat juist zo belangrijk is in deze tijd. Roel:7Als Steltkluut hebben we honderden leden. Sommigen zijn donateur, anderen inventariseren flora en fauna en leveren daarmee een meer wetenschappelijke bijdrage aan inzicht in de stand van de natuur. Weer anderen houden meer van de excursies die De Steltkluut organiseert. Samen doen we kennis op en proberen daarmee de natuur zo goed mogelijk te beschermen. Omdat de natuur niet voor zichzelf kan opkomen, moeten wij dat doen. Natuurbescherming heeft ook een wettelijke kant en dat is waar Planologie belangrijk kan zijn.7 Twee focusgebieden Vanachter een bureau kun je gericht invloed uitoefenen op plannen die burgers, bedrijven en overheden maken voor onze leefomgeving. Roel verwoordt het als volgt: 7De Planologiewerkgroep kent twee focusgebieden. Aan de ene kant volgen we kritisch de wet- en regelgeving en de plannen van de overheden zoals gemeenten, provincie en waterschappen. Aan de andere kant probeert de groep invloed uit te oefenen door contacten te leggen met deze overheden of andere plannenmakers en waar mogelijk kennis en bewustwording bij deze instanties te vergroten.7 Zeeuwse Omgevingsvisie Roel gaat verder: 7lk ken niet elke vogel of plant, maar ik weet een beetje hoe de wet- en regelgeving in elkaar zit en hoe je kunt proberen besluiten te beïnvloeden. Om aan onze werkgroep deel te nemen, hoef je geen juridisch deskundige te zijn - al zou het erg fijn zijn om er een jurist bij te hebben. We hebben behoefte aan mensen die kennis hebben van allerhande flora- en fauna-soorten.7 Een voorbeeld van de invloed die de werkgroep Planologie vorig jaar heeft uitgeoefend was de totstandkoming van de Zienswijze Omgevingsvisie en de Omgevingsverordening van de Provincie. Er lagen twee vuistdikke conceptvoorstellen ter visie waar een aantal leden van de werkgroep zich over boog. Roel:7Als gevolg van onze inbreng zijn er zaken toegevoegd Roel vervolgt:'Andere aandachtspunten voor ons zijn bijvoorbeeld dat er geen bomen gekapt worden tijdens het broedseizoen en dat er niet onnodig andere bomen en planten worden beschadigd tijdens rooiwerkzaamheden. We proberen de vergunningverlenende overheden scherp te houden en ervoor te zorgen dat ze hun verantwoordelijkheden ten aanzien van natuurbescherming goed uitvoeren. Vaak is er door het streven naar efficiëntie bij het beheer te weinig aandacht voor behoud van soorten die niet door de wet beschermd zijn en juist daar proberen wij als werkgroep Planologie het verschil te maken.7 Nationale Databank Bij de werkgroep Planologie wordt gekeken of er meldingen bij zitten die belangrijk zijn voor natuurbescherming. Roel: De kapvergunning was enkel voor het rooien van de rij aangeplante bomen. Toch werd deze groep zomereiken grotendeels omgezaagd (foto's Nathalie De Somer) in de Omgevingsvisie. Zo bereikten we bijvoorbeeld dat natuur-en biodiversiteitswaarden altijd expliciet worden meegenomen bij de beoordeling van toekomstige projecten in Zeeland. Te vaak nog worden de gevolgen voor de natuur bij infrastructuurprojecten niet of slechts zeer beperkt meegenomen. Wij hebben gevraagd om zeker bij grotere projecten ook natuurwinst en de invloed op de biodiversiteit mee te nemen in de beoordelingen. En ja, soms is het veel leeswerk en kost het heel wat tijd om onze standpunten te verwoorden, maar als vereniging oefenen we zo wel invloed uit op het beleid in een heel vroeg stadium.7 Op bezoek bij de gemeente Naast deze formele vorm van inspraak, wil Roel ook informeel samenwerken. 7Het liefst zouden we een paar keer per jaar op bezoek gaan bij de verantwoordelijken van de gemeente Hulst enTerneuzen en praten over onderwerpen als bijvoorbeeld het voorkomen van aanplant van exoten, het natuurvriendelijker maken van hun onderhoudswerkzaamheden en het meenemen van andere natuurbeschouwingen in hun plannen. Veel gemeenten hebben vaak geen deskundigen zoals ecologen in dienst, maar wij kunnen als vereniging die biologische expertise wél leveren, waardoor de gemeentes betere keuzes kunnen maken.7 Wat kunnen de leden zelf doen? Planologie gaat over wetgeving die onze leefomgeving bepaalt. Wat zouden onze leden zelf kunnen doen om in de eigen leefomgeving op de hoogte te zijn van plannen die invloed kunnen hebben op de natuur? Roel:7Als je iets aan de leefomgeving wil veranderen in Nederland, moetje een vergunning aanvragen. Deze wordt ter inzage gelegd op het gemeentehuis of bij de provincie en het waterschap. Je kunt wekelijks in het Advertentieblad zien welke vergunningen aangevraagd en verstrekt zijn. Je kunt je ook abonneren via Overheid.nl op alles wat er in jouw omgeving gebeurt. Als Planologiewerkgroep houden we dat nu bij voor de gemeenten Hulst, Terneuzen en voor het Waterschap en de provincie Zeeland. De afgelopen drie maanden ging het om 1250 meldingen. Dat varieert van een nieuwe wijk tot iemand die een garage wil ombouwen.7 7We doen niet moeilijk bij individuele mensen, maar als het grotere initiatieven zijn of dingen die echt wel van belang kunnen zijn voor de natuur, kijken we op het gemeentehuis wat het inhoudt, waar is rekening mee gehouden en welke voorwaarden zijn eraan verbonden? Soms gaat iemand van ons kijken op de plaats waarvoor de vergunning is aangevraagd. Als het er goed uitziet, dan ondernemen we geen actie; als er reden is om wél actie te ondernemen, dan doen we dat. Onze insteek is om de gemeente te helpen om bij vergunningen voor de natuur belangrijke aspecten goed af te wegen. Overheden zijn verplicht ervoor te zorgen dat flora en fauna geen onnodige schade leiden door werkzaamheden. Dat moet dan dus wel eerst gecontroleerd worden ter plekke of er moet toch minimaal gecheckt worden in de NDFF, de Nationale Databank Flora en Fauna, of er geen beschermde soorten staan. Dat is een kleine moeite, maar het wordt makkelijk vergeten. Als er ingrijpende werkzaamheden gepland worden, zoals bijvoorbeeld het rooien van bomen of uitgebreid graafwerk, dan controleren wij of dit soort controles is gedaan bij de vergunningaanvraag. Mocht er iets bijzonders Door het diep frezen van de totale strook waar de gerooide bomen stonden, worden meerjarige soorten planten vernietigd(foto Nathalie De Somer) zijn in het gebied, dan kunnen wij vragen om tijdens de werkzaamheden rekening te houden met het behoud van habitat en of uitbreiding van een geschikte leefomgeving.7 Het verschil maken

de Steltkluut | 2022 | | pagina 9