(Tlieren Toon Hagenaar (tekst en foto's) Mieren zijn ook heel erg sterk, be bladsnijmier is de Mieren melk luizen Voedsel makers: deze werksters zorgen voor het voedsel. Mieren zijn alleseters. Ze eten niet alleen fruit, maar ook dode dieren. Omdat mieren dol zijn op zoet, komen ze ook in huis of op de camping af op suiker of ander zoet eten. Wij vinden dat niet leuk en proberen er alles aan te doen om ze te verjagen. Er zijn mieren die bladeren verzamelen om in hun nest paddenstoelen te kweken. Ook zijn er soorten bekend die luizen beschermen en van voedsel voorzien, be luizen scheiden een zoete vloeistof af waar de mieren zo dol op zijn, bie vloeistof wordt ook wel honingdauw genoema. Mieren kunnen communiceren door middel van hun voelsprieten. Hiermee raken ze elkaar aan. Zo weten ze gelijk of ze uit dezelfde kolonie komen of dat de ander een indringer is. Iedere kolonie heeft een eigen geur. Ook hieraan herkennen mieren elkaar of weten ze wanneer er een indringer is in hun nest. Om zich te verdedigen kunnen mieren gemeen bijten, bat doen ze met hun kaken. Ze scheiden ook een speciaal zuur af, dat mierenzuur wordt genoemd, bat veroorzaakt een bijtend gevoel. Het zou goed zijn tegen reumatische klachten. Ik ben zelf weleens expres in een mierenhoop gaan zitten om me te laten bijten. Alleen heb ik nooit het idee gehad dat het hielp. Sommige mieren hebben net als bijen een angel. In Nederland komt er gelukkig maar één soort voor die dat heeft. sterkste van allemaal Hij kan 50 keer zijn eigen gewicht tillen. Hij is dus een echte supermier onder de dieren. Slavenhalers en slavenhouders: het is bekend dat er soorten zijn die andere mieren als slaaf houden om bepaalde taken te moeten doen voor de kolonie. Loopt een mier naar voedsel toe, dan laat hij een spoor van feromonen achter. Hoe vaker het pad wordt gelopen, hoe sterker het spoor wordt. Als een mier verdwaalt, is dat geen probleem. Hij keert via het feromonenspoor weer terug naar het nest. Het lijkt op het spoor dat Klein buimpje in het bos achterliet. Ook maken ze gebruik van feromonen, bit zijn geurstof jes. boor middel van de feromonen Kunnen mieren verschillende dingen zeggen tegen elkaar. Bijvoorbeeld of er gevaar dreigt of waar lekker voedsel te vinden is. Verkenners: zij gaan op zoek naar eten. Vaak zijn dit oudere mieren. Voor de kolonie is hun verlies niet zo erg als ze tijdens het verkennen worden aangevallen en opgegeten. Verzorgers: zij verzorgen de larven. Er is bekend dat dit vaak de jongste mieren zijn. Alleen weten we nog steeds niet waarom dit zo is. be bekendste mier voor mij is Truus de mier uit de Fabeltjeskrant. Juffrouw Mier is altijd bezig. Ze heeft nooit tijd voor een praatje. Ze is haastig en ze wil haar huisje altijd brandschoon hebben, bit klopt ook wel met de gewone mier. Voor dit stukje heb ik veel foto's gemaakt voor ik eindelijk een paar scherpe had. Een mier boven of onder de grond zit nooit stil. Een mier is een insect, bat wist je natuurlijk al. Ze behoren tot de wespachtigen. Mieren stammen af van gravende wespsoorten. Hierbij hebben de werksters hun vleugels verloren, bie nauwe verwantschap kun je goed zien als je een wesp en een mier met elkaar vergelijkt. Mieren komen bijna overal op de aarde voor, behalve op de Noordpool enjde Zuidpool. Het lichaam van een mier bestaat uit een kop, een borststuk en een achterlijf. Op de kop zitten de ogen. Mieren hebben drie piepkleine ogen en twee wat grotere. Ze kunnen er niet goed mee zien. Gelukkig kunnen ze wel goed ruiken. Mieren doen dit met hun voelsprieten die ook op de kop zitten. Aan het borststuk zitten de zes poten. Mieren zijn sociale insecten. Ze leven altijd bij elkaar in een groep, bie groep noemen we een kolonie, bat is duidelijk te zien op de foto van Marts snelweg. Eén mier kan niet alleen leven, bat betekent zijn dood, be woning waarin een kolonie leeft, noemen we een mierennest of een mierenhoop. Vliegende mannetjes en vliegende koninginnen vind je meestal in de zomer na een warme dag. Met honderden komen de koninginnen uit de grond, gevolgd door nog meer mannetjes. Hoog in de lucht paren ze dan met elkaar, be koninginnen kiezen natuurlijk de mannetjes uit die het hoogst kunnen vliegen, bat zijn de sterkste. Na de paring sterven de mannetjes. Na ae bruidsvlucht verliest de koningin haar vleugels en begint ze een nieuwe kolonie. Luizenkwekers: dit zijn werksters die luizen als een soort ’koeien' houden om ze te melken. be vrouwtjes worden ook wel koninginnen genoemd. Net als bij de bijen. Ook bij mieren zijn ze groter dan de werksters. In een kolonie kan er een koningin leven, maar ook meerdere, bat is per soort verschillend. be mannetjes hebben net als de koningin vleugels. Het verschil is dat de mannetjes altijd vleugels hebben en de koningin niet, be koningin gebruikt de vleugels alleen voor de paringsvlucht. baarna verliest ze haar vleugels. Een werkster is een vrouwtje dat geen eitjes kan leggen. Ze is onvruchtbaar, be mieren die je ziet lopen, zijn bijna altijd allemaal werksters. Niet elke werkster doet hetzelfde. Binnen de kolonie heeft iedere werkster haar eigen taak, bie taken kunnen zijn: Soldaten: dit zijn de gravers binnen de kolonie. Ze hebben heel grote kaken waarmee ze graven. Niet alle soorten hebben soldaten nodig. Mart en zijn vader zijn goed bezig. Het weghalen van tegels uit ae tuin zorgt ervoor dat er meer natuur terugkomt. Soms heb je geluk dat je iets bijzonders tegenkomt. Zoals de krioelende mieren waar Mart een soort van snelweg in ziet. Binnen de kolonie zijn drie verschillende groepen mieren te onderscheiden, bat zijn de vrouwtjes, de mannetjes en de werksters. Toon's natuur BW ‘t stekkertje herfst 2022

de Steltkluut | 2022 | | pagina 12