- 12 - "Uien het water deert, die het water keorr," is een cud gezegde, waarmee werd aangegeven, dat het onder- boud van de zeedijk rustte op de schouders yan^degene, die land aan de zeedijk had liggen. Buurman, die zijn land achter binnendijken had, betaalde geen duit aan - bet onderhoud van de zeewering. lis particulier kon men deze last niet dragen. Het is dus wel vanzelfsprekend, dat het inpolderen hier toekwam aan de Ambachtsheer van het betrokken gebied, loorèaans was deze kapitaalkrachtig genoeg (opbrengs ten van tienden; grasetting van dijken en wegen, de- bier zogenoemde "ziëkant-wegen"5 de Her.ondiensten; de n"arktrechtene.d.). Vaak echter droeg één Heer alleen zelfs niet graag het risico; dan vormde hij een compag nonschap met één of meer andère Heren met naar rato een aandeel in de nieuwe polder. Een imposante dijk is de 800 m-lange Lenshoeksdijk tussen 's-Gravenpolder en Hoedekenskerke. Ze moet in 144-5 tot stand zijn gekomen;- toen heeft Filips de Goede tenminste toestemming gegeven, op voorwafbde, dat de kruin be lijdbaar zou zijn voor paarden en karron (stra tegisch oogmerk 1De dijk werd gelegd tussen Zuid- Bcveland en het eiland Baarland. Voorheen was er een (druk) veer; een landweg ongeveer op de plaats van dit veer heet nog '?De Baarlander". De hoofdplaats van het eiland Baarland (men noemde dit eiland ook wel Oostborssele)Baarland, heeft zich met hand en tand tegen de sluiting van het Zwake verzet. T7e weten dit niet uit de archieven, d_och' uit het land schap zelf, en uit de gemeentegrenzen. Baarland zag haar'wensdroom, STAD te worden, door deze afdamming bedreigd. Baarland had reeds haar geduchte Hellenburg en waarschijnlijk ook reeds Het Slot. De drie Jannen van Renesse hadden op 1 juni 1394- definitief voor Baarland, een weekmarkt op maandag plus 'een belangrijk stapelrecht weten te kopen. Dit was dé aanloop tot het kopen van stadsrechten. Al was er dan een belang rijk overzetveer op s—Gravenpolder, de moeste bewoners van hot eiland (Oudelando, Baarland, Everinge, Stuive- zand, Bakendorp.Hoedekenskerke, Vinninge en Ostende) v/aren aangewezen op de centrumplaats Baarland. Door - 13 - een vaste oeververbinding met Zuid-Bevel and zou Baar land veel schade lijden van de nog- belangrijker plaats Goes Toen dub de Heren van - 1 s-Gravenpolder kwamen met de plannen tot afdamming van het Zwake, gaf Baarland geen draad toes men wilde niet meehelpen. De gemeentegrens 's-Gravenpolder - Hoedekenskerke ligt pal tegen de oude Zwaakse dijk aan, omdat van hot nieuwingepolderdo gebied praktisch niets aan Hoedekenskerke toeviels 's-Gravenpolder had het reuzenkarwei geheel alleen moeten klaren. Een reuzenkarwei; dat blijkt uit de gro te bocht in deze dam vlak bij 's-Gravenpolder, het sluitgat. Daar is door de ebstroom de dijk over de hele voetbreedte naar het westen geschoven We staan verbaasd, dat het sluiten de dijkwerkers in de Boer- gonse Gouden Eeuw is gelukt, gezien de gebrekkige technische hulpmiddelen en het volslagen gebrek aan kennis over stroomsterkte, stroomsnelheden, geschikte grondslag, of waterdruk; zelfs het afwachten van ge schikt woer voor de dichting was toen. een gok J Waarom legden de Heren van 's-Gravenpolder de dam juist déar, zo ver naar het oosten Waarschijnlijk, omdat ter plaatse de breedste schorren lagen, en de smalste vaargeul; mogelijk óók, omdat het vroegere - overzetveer djaar ongeveer lag. Maar waarom is er dan nog een tweede poging, ongeveer 1 km westwaarts ondernomen We bedoelen op de plaats, v/aar thans het restant van het Zwake het breedst en het diepst is, namelijk in het verlengde van de 's-Gra- venpolderse Langemairedijk, aan de Vleugeldijk; de plaat die bekend staat als ??Het Noliet je;ï, één van de mooie plekjes natuurschoon van Zuid-Beveland. Ook hier is de ligging van de gemeentegrens (=Heerlijkheidsgrens) sprekends deze grens ('s-Gravenpolder'- Nisse) ligt precies over de Vleugeldijk en Het Nolletje. Rivali teit tussen de Heren van Nisse en die van 's-Graven- polder, wie de eigenaar zou zijn van de te winnen Zwakepolders, deed Nisse een afsluitdam projecteren op één van de onmogelijkste plaatsen in het Zwake. Het resultaat was dan ook slechts een dijkstompje van hooguit 50 meter; de enigste winst voor Nisse was, dat een stuk noordelijke Zwake-oever aan haar Heerlijk-

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 8