- 20 - Nog enkele mededelingen door de inzendsters De familie BAKKER bewoonde de Papenmuts van 1911 - 193S. Van een oud goes vrouwtje kreeg haar vader bo venstaand verhaal 1911 op scheurkale 11derblaadjes. Het verhaal komt anders beschreven voor in ;:De lachende Hollander- van Olaf J. de Landell. Tot aan de Oorlog 1940 droeg deze hoeve de naam van Papenmuts. Fu heeft de gemeente Ellewoutsdijk er een bordje op laten zetten mee 'KOEKOEK-, maar dat is de herberg iets verder. Jammer van do folklore 1 Tot zover mej. T.E. Bakker. Er bestaat nog een tweede, geheel afwijkende lezing, zoals we die jaren geleden hier uit de volksmond op tekenden. Deze tweede lezing komt ook voor in hot Zeeuws ch Sagenboek11 door J.R.W. en H. Sinninghe, uit-- gave Thieme - Zutphen. Daarin verluidt het, dat op die hoeve in de Hervor mingstijd vaak in het geheim een H. Mis werd opgedragen. De schout kreeg hiervan weet. Hij deed een inval tijdens de godsdienstoefening. Er was echter een post uitgezet en deze wist op het nippertje te waarschuwen. Toen de schout en zijn rakkersarriveerden, was de geestelijke reeds "geglipt-. De schout vond niet anders dan de in de haast vergeten bonnet de papenmuts. Ret verhaal dat Mej. Bakker ons toezond, lijkt ons een latere versie toe. Juist do Franse Tijd Dracht hier vrijheid van godsdienst 2 In s-Hcerenhoek wilde men al in 1796 een katholieke statie vestigen, wat door groot gebrek aan priesters pas ih 1798 kon gebeuren. In^Kwa- dendamme en Kapello verlangde men eveneens reeds m 1799 een eigen pastoor; dit geschiedde resp. in 1801 Gii. löOö Een vast veerhuis wordt te Hoedekonskerke pas xn het najaar van 1873 gebouwd. Vóórdien was men in hoofd zaak aangewezen op de "Baarlandscho Kaaije" te Baken dorp. Voor zover we konden nagaan, was dit veer zekor in 1773 oen veer ;'op het Land van Hulst-Een Hoede- kenskerks veer in do Franse 'lijd is een "Volgens De Kanter en Dresselhuis is er oen (wellichtparticulier) voer H' kerk o - Fouzen in 1824; de gclue ent er aadsno tulen - 21 - van Hoedekenskerke reppen voor het eerst op 7 augustus 1838 over een ::hier bestaanden veermeuf1, die de dienst H'kerke - Reuzen onderhoudt. A. de Boo t UTT DE OUDE - BOECKEN KAST 1 Onder deze titel hoop ik u het een en ander te ver tellen over genealogie of stamboomonderzoek. Velen die dit woord horen of lezen, denken daarbij aanstonds aan ■stapels oude boeken, een muffe bedoening en een saaie bezigheid voor gepensioneerde oude heertjes. En inder daad - u zult er ook voor moeten lezen in soms eeuweh- oude boeken en geschriften. Maar dat behoeft geen saaie bezigheid te zijn, zeker niet, als u eens wist, welke verrassende gegevens die soms opleveren. Misschien leest u wel eens graag een spannende :,detec- tive"? Nu, darisde genealogie echt iets voor u Daarbij bent u dan zelf de detective. Want met diens speurwerk kunnen we het best een stamboomonderzoek vergelijken. Ook u moet beginnen met de gegevens te verzamelen, ver volgens de methoden van onderzoek kennen en proberen om- zo tot resultaten te komen. Zullen we eerst eens beginnen met de gegevens te ver zamelen? zult vele ervan waarschijnlijk wel uit het hoofd weten, andere kunt u gemakkelijk vinden In de aan kondigingen van geboorte, huwelijk en overlijden, in trouwboekjes en andere familiepapieren. Ook moet u niet nalaten, als u daarvoor de gelegenheid hebt, eens met uw oudere familieleden te praten, over wat'zij zich nog herinneren van hün ouders, grootouders, enz. Zij doen het meestal graag en u hebt weer vele nieuwe ge gevens en aanknopingspunten. De aldus gevonden gegevens noteert u in een apart daarvoor aan te houden cahier. noteert dan; de volledige en juiste voor- en ach ternamen; geboortedatum en -plaats; plaats en datum van huwelijk; plaats en datum van -overlijden; beroep en eventuele ambten; godsdienst en eventuele kinderen met geb.datum en -plaats. Dit begint u te doen van uzelfr van uw broers en zus ters, uw ouders, ooms en tantes, grootouders, oud-ooms en oud-tantes, enz. j Dit levert u de uitgangspunten voor uw onderzoek.

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 4