- 28 - ren. Zo deed ik bij rijn onderzoo]: naar rijn voorouders de verrassende ontdekking, dat van één van mijn- bet overgrootouders de geboortedatum werd vastgesteld bij vonnis van de vrederechter 1 Dit diende nu als uittrek sel uit het geboorteregister, dat hij bij zijn huwelijk moest overleggen. Wilt u meer gegevens over de daden en verrichtingen van uw voorouders, dan zijn er nog de scheponboeken (niet alleen van de steden, maar van elke ambachts heerlijkheid) en ook de archieven van de kerken. Deze bevatten o.a. de notulen van de kerkeraadsvergaderin gen, waarin ?/e ook vele gegevens over allerlei personen vinden* N at uur lijk blijven er nog tal van vragen open, die-we niet kunnen be antwoorden bij ons onderzoek. Maar toch zult u nog tal van gegevens-kunnen opsporen," met enig geduld en de nodige speurzin. Want bij ons onderzoek zullen we meermalen op moeilijkheden stuiten.!. Welke dat zoal zijn en hoe we die kunnen oplossen, hoop ik u in een volgend nummer te vertellen. Voor hen die met het noteren - van gegevens of het onder zoek willen beginnen, geef ik hier nog enige tekens, die als afkortingen meestal worden gebruikt geboren. gedbopt. co gehuwd. j" overleden. gesneuveld. WISSENKERKE (N-Bev. 1. W.POORMELISSEN DAGBOEKBLADEN 1800 - 1846 InleidingVan mevr. Van de Ree-Bakker te Hoedekens- kerk e mocht ik destijds copiërsn, wat haar betover grootvader in een notitieboekje had opgeschreven. Er zijn kennelijk enige bladen uitgescheurd en het ms. heeft van brand geleden. We .laten het volgen zoals het letterlijk is. maar we plaatsen er de ontbrekende hoofdietters en leestekens in. De typische fouten, zelfs in eigennamen, hebben we alle laten .staan. - 29 - Door mijn N. Bakker is aangeteekend als volgd s In het jaar 1800 den 9 november waaide er een ver schrikkelijke stormwind, die eene onbereekenbare schade heeft aangerigt aan gebouwen en aan boomgaarden. In 1802 den juni ben ik N.B. gebeten door een dollen hond5 en twee koeijen van mijn ouders. Ook onderscheidene beesten bij andere menschen, we,araf eenige wierden in tijds afgemaakt;, ook zijnder dol geworden. En in 1804, vooral in de maand januarij eersten der een kwaade ziekte onder de kinders. De geneesheeren noemden het roodvonk, maar bij vele zwollen hunne kele en moesten het met den dood bekoopen. Ook bij mijn ouders zijn er twee af gestorven, Pieter en Neeltje. In 1809, maand mei, had ik N.B. eene zwering aan het buitenste mijner kaak. Naar vele uitgestaane pijne bral: zij door, maar de wond scheen met geene beproefde midde len te willen genezen. Een sircijn, Breemer genaamd, zegde2"Daar moeten 2 tanden uit den mond; dan kan het genezen.17 En dit had goed gevolg, op korten tijd. 1806. 'Twee groote beeren passeerden langs den Ouden- landsendijk ter ...ide naar Neuzen. De geleiders hadden het plan om deze monsters met de kermes ten toon te stellen, maar de polietie stond zulks niet toe. Dus zij moe ét en dadelijk verwijderen. In het .jaar 1808, den 6 januarij ee.n treurtoneel door een buitengewonen hoogen watervloed, die onderscheiden dijkbraken veroorzaakten; ja, zeven polderswaren in dit land geunindeerds Bodewijk, Noord, Serlippens, Mar- gariete, Groot en Kleinen Huirlinspolder; ook Kandijke 'Eenige menschen zijn in voorzegden vloed verdronken, en veel vee. Ook van 1794, zoals nu in 1809, Nederland onder de Franse regeringe. Zoo kwam op het onverwagts eenevloo- te Engelsche schepen op de iSchelde tot voor Vlissingen. Niet lang bleven de voorzegde Engelsche voor de stad, of zij eisten dezelve tot hun disposietie. De bezetting der stad Ylissingen geliefde aan dat verzoek tans_nieb te bewilligen, en dra gongen da- Engelschen de st ad bom barderen, en die van de wal wederkerig te rug. pit duurden wel eert dagen /asm. den anderen, zoodat net voor

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 8