- 36 - AXEL volgt; „o. leeuw van keel* houdende, in de opgeheven rechter- voorklauw een sleutel van' lazuur, het schild ge dekt niet een kroon van vijf bladen vaïi goud. De sleutel nu is weer afkomstig uit het wapen van Axel (afb. 7) Tot 1584 'was Terneuzen lil. gedeeltelijk onderhorig aan het bestuur van genoemde 'plaats. Daarna ontving Terneuzen stadsrechten en de ieeuw kreeg als aangename herinnering een sleutel uit het wapen van Axel toegewezen. Om nu de ketting af te maken de naam Axel is nu toch gevallen volgt hier een beschrijving van het wapen van deze stad (afb. Ja, Axel was'een stad. Daarop duiden de drie sleutels rechts -O). onderaan, ter weers zijden van de keper (of chevron)Dit gedeelte was ei genlijk het oorspronkelijke wapen, hoewel er nog een paar oudere hebben bestaan, die werden gevoerd door de heren van Gistelle (Axel en Zuiddorpe). De halve leeuw boven aan is toegevoegd in de tijd, dat de stad op haar beurt onderhorig was aan Gent(Het wapen van Gent voert nl. een leeuw van zilver op een veld van sabel, gekroond, getongd en genageld en met een halsband van goud (afb. 8)). - 37 - De linkerhelft van het v/apen (van Axel) stelt voor het bla zoen van het Axeler Ambacht en dateert van 1565 o Toen Joost van Gistelle heer van Axel en Zuiddorpe een reis onder nam naar het Heilige Land, voerde bij twee St. Jacobsschelpen in zijn blazoen, die wij dan op dit wapen terugvinden. En nu de blazoenerings Gedeeld, de rechterhelft doorsneden, het bovenste deel in sabel een halve klimmende, naar rechts gewende leeuw van zilver; het onderste deei in goud een keper van keel met de punt naar boven en vergezeld van drie sleu tels van lazuur, staande twee en één. De linkerhelft in goud twee door een keper van.keel aan elkander gehechte sleutels van lazuur en vergezeld van twee St. Jacobsschelpen van zilver ter weerszijden. Het schild gedekt met een kroon van vijf bladen van goud. De jacht op souvenirs is blijkbaar al heel oud. Bij gebrek aan een asbakje in de vorm van een koperen san daaltje, bracht diezelfde heer van Gistelle op zijn te rugreis drie boekweitbloempjes mee, zo zegt de sage. (Misschien in een aspirine buis je met vochtig mos) Deze bloempjes vinden we terug in het wapen van Zuid dorpe (afb. 9), dat als volgt beschreven wordts In goud, drie boekweitbloemen aan een takje in natuur lijke kleuren. OUDELAHDE C.J. CHRISTIAAHSEH. GENT TERNieUXEM "2LUIDDORPE

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 4