- 52 - grond verkogt aan de belanghebbende, tot stigting eener meestoot in Langezoutepolder, eene breete 58 R 6? el, aan een prijs 855, De meestoot is binnen dit j aar g eb oud In dit voorschreve jaar 55 heb ik een grote ripperaa- sie laten verrigten aan mijn schuur; en ook het volgen de aan schuur en huis. Dat heeft mijn gekost groot vijftienhondert guldens. En boven de zelve een niuw wagenhuis geboud nog 140, In 1856 drie schielijke sterfgevallen. Der eerste,den 16 februarij,was een Maria Dilleman, eigen moeder van mijn vrouw. In gezellikschap aan tafel zittende, ver kreeg een overval en gaf op den moment den geest. Den 2den was een Jacobus Franschen' uit den Koudenpol der komende met het doel om onder* Zaamslag in yandui- scie een paard te gaan koopen. Ij aar bij' Oten komende, valt 'omver en' op moment dood. En den derden is „geweest emien EL Overdulve verwerk ten turf in den mees Loof en viol ook schl-elijk omver en eindigde ook spoedig zijn leven, In 1857 heeft mijn zwager A. Bakker het hofstede ge pacht van de weduwe P. Moes, aan 12,gsmet, mits boven de zelve nog stroodek en dorsvloeren- geduirende zijn pacht jaren te honderhouden.- En onder deze voor waarden heeft'.bij 'dezelve in maarte van voorzegde jaar betrokken." E In dit voorschreve 'jaar heb ik een niuwen karre' inge slagen; heeft gekost 175, In 1858 heeft mijn zoon Adriaan geloot voor milicie. Hij trok nommer 8; dus dadelijk soldaat. Maar eenen Jo hannes Ruilu, geboortig uit Aarlem, nam aan den mili cie dienst te zullen vervullen, aan een som zevenhon— dert en veertig gulden. Dit heeft hij ook volbragt, met de posten over de zelve ter mijn rekeningoDus het saam heeftgekost achhondert vijf en twintig gulden. In dit voorschreve jaar 58 twee vaten mee gekost van J. ae Feijter voor 20,75 do vijftig -ponden. Een klein jaar aan de hand gehouden en dan verkogt aan f 54,25". Dus op deze twee vaten hondert Zeeuwen in 't zak i Ook een gekogt van JLensen, zes maanden naar dien. Dit liep -bjgFgir Twee ja au aan de hand gehouden en on vei-ioi'-.u p oor een hondert guj.den In 1840 bestond een voorval, dat onbedagsaam was, door eenen L. van Dickshoorn. Hij ziet in zijn schuure een bonksing, en gebiet zijn knegt, een geweer te doen aaien en hst beest te schieten.Dezen beantwoord spoedig, binnen in de schuur; en denkelijk een von kende prop In de koppespindenetten Is naar kort gevolg de schuur in de brand, en alle middelen ter blutsing waren vergeefs. (Volgt weer een episode uit de reeds vroeger door E. Bakker vermelde kerkelijke twisten). Ook in 1841 heeft eenen zekeren Van der Meulen, die ads - voorganger optrad, eene leerheden gehouden bij J.-vaii de Wege in de schuur, voor eene grote schare menschen, in de gemeente Reuzen in den Zuidpolder. En het jaar 42 geschiede desgelijks bij J. van de Wege, in Catspolder. Deze gerifformeerde afgeschei dene hebben rekest -op rekest geschreven aan zijn Majesteijt, tot het bekomen hunner vrijheid in -den godsdienst. Dit was voor hun moeijelijk "te bekomen. Dog maai? eindelijk 'door aanbod op. aanbod, dat zij hun zeiven zouden min.te nenen mainteneren in al het gene wfat hun godsdienst zoude betreffen, zoo heb ben zij in 1845 vrijheijd verkregen, en dan hebben zij kerkgebouwen gestigt door eigen kosten. In deze. voorschreven jare heeft het sterk gevroren, zoo dat liet Kanaal van ter Neuzerunaar Sas van G-ënd tot Gend' met de schaatsen ruim bezogt wiert. In ge-' zelpschep heb ik dat dan ook ondernomen, op de schaatsen naar Gend. E11 dat heb ik dan ook volbragt. Maar wederom zag ik moei jelijk kans. Zoo huurden ik met zijn drie jen een'reituig tot Ter Donk.. En dan weer op de schaatsen tot huis. Het was eën vrijwil-r- lige toer, maar kwader heb'-ik er noijb een gedaan In^1845 de maand september een plageonder het koeivee, de zoo genaamde tongblaar. De beesten kon den niets eten op de weiden. Dus men moest ze op- de stal voederen, met gemayde toemaat van klaveren ofte meel. En dat duurden groot acht dagen met eiken koe die de plage kreeg. In dit land weinig beesten vrij gegaan, echter weinig van gestorven. Daar hebben der vele bij geweests die met de hand het eten moest in de keel gestoken worden. Zij zouden anders van honger

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 4