Walcheren is getekend mee het zuidoosten "boven. Hier drukten we ze af met het zuidoosten onder. De lijn, die op de afdruk het meest omhoog komt, is de zui d-no o rd- lij n Zeer schimmig zijn ook enkele landwegen aangegeven. De duinen zijn vrij slordig aangegeven? ook Westka- pelle is rijk van duin voorzien I Rechtsboven (hier dus linksonder) zijn echter enige zogenaamde "land- - verkenningen" getekend, waarbij er een is van West cappele. Daar staat duidelijk het plotselinge ont- breken van de duinen getekend. De juiste stichtings datum van de Westkapelse Zeedijk is niet bekend. "Zeeland door de eeuwen heen" door Van Empel en Pie ters zegt op blz. 197, dat op 14- juni 14-32 aan Mid delburgs abt en magistraat gevraagd wordt om een in laag7 dij ckskijn", dat mogelijk ook daarna wordt gelegd. In 14-83 wo relt er gelegd, een "ware (=inlaagdijk cf het woord "weren") ter lengte van 132 roe en 9 voet (4-80 m) Vóór 1311 moeten er ook al hoofden vóór het duin ge wee si zijn. Jacob van Deventer tekent op de stadsplattegrond van Westknpelle in 1330"hei als dijk bewerkte duin plus de oude ware. Gerritsen tekent misschien (het is te onduidelijk) vóór Westkapelle 2 a 3 hoofden. De tweede land.verkenning geeft "S(int) Aecht" te zien. Dit moet Aagtekerke zijn? op de panoramatekening van Walcheren (van vóór 138?) in het Plantijnmuseum te Antwerpen heet Aagtekerke nog S(int) Agata. "De Stem" van" 28 nov. 1961 meldde, dat in Domburg nabij het postkantoor geraamten waren gevonden. Volgens notities van Dr. J.O. de Man zou hier het klooster kerkhof van. het klooster Sint Aagt zijn geweest. Aan dit klooster ontleent het dorp Aagtekerke zijn naam. Het lijkt op de genoemd.e land verkenning, alsof ter plaatse ook de duinen ontbraken? dit zullen we ech ter moeten zien als de aftekening van een "glop" in het duin (cf. Zeel.d.d.e.h. blz. 173)° Op Jan Gerritsens kaart staan duidelijk West cappel, Vlissingen, West-Souburg, Port Rammekens, Middelburg, Arnemuiden, Voere en de Arne; waarschijnlijk is ook Koudekerke bedoeld en misschien ook Grijpskerke. Al is alles popperig klein getekend,"op het origineel zien we duidelijk de wijzerplaat van de Lange Jan J

Varia Zeelandiae | 1961 | | pagina 7