REIMERSWAAL naar Jacob van Deventer 2550 - 13 - Beschrijving van de stad. Volgens een opmeting van 1369 had de stad een omtrek van 664 roeden; ze "besloeg een oppervlak van 9li ge- met ca 36 ha)Omtrek en oppervlak kunnen vóór 1330 gewijzigd zijn*, maar daar hebben we geen aanwij- zingen voor. Het is geheel verkeerd, te menen, dat in 1330 Reimerswaal nog ruimte te over bood voor nieuwe vestiging (alsof dat altijd zo geweest was)-, want Jacob van Deventer toont ons de renaissancestad Reimerswaal. Renaissance was noodzakelijk geworden vanwege de grote stadsbrand van 1320, die ruim 300 - (houten Ihuizen tot as had verteerd. Als we aannemen,' dat de oppervlakte was zoals twee eeuwentevoren, dan zou de schaal van nevenstaande plattegrond ca 1 3000 zijn. Ontegenzeggelijk, zit in de herbouwde stad veel meer systeem. Dat kan 'bijna alleen maar op overheidsbe moeienis en "stadsplanning" wijzen; 1. Er is een sterke noord-zuid-.en oogt-west-werking van het stratenplan; de straten'hebben bijna geen'van allen bochten (in het noordoosten en nabij het stad huis uitgezonderd - in 1320 gespaard gebleven 2.De^havens (3) scheiden de woonwijken van de indus triewijken (6). De brandgevaarlijke industrieën (zoals meestoven en zoutketen) liggen geïsoleerd. De zeer mooie haven heeft' aanlegplaatsen te over; in het noordoosten is. een groot opslagterrein van 120 bij 73 m te vinden. Duidelijk ligt dus het zwaarste accent op deze levensader. De haven lijkt ons ten dele zelfs dokhaven toe; in het' zuiden zien we een vernauwing, waar mogelijk een sluis lag, zodat dan het zuidooste lijke deel een groot gegraven dok kon zijn. Zo getrouw mogelijk hébben we Van Deventer gevolgd; hierdoor komt het, dat de gebouwen en torens scheef staan ten opzichte van de oost-west-lijn; Van Deven ter tekende- het ]MW boven l Merkwaardig vinden we, dat de Petrus en P'auluskerk (1) zo eenzaam in the far west ligt. In een oude stad moeten wé toch de hoofdkerk ih .het centrum verwach ten, of dicht bij de oorsprong van de so-ad in dit geval dus de haven. Het kan natuurlij' zijn, dat 4 op

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 10