- :a - I Geelkoperen mesheft, gegraveerd-; met doorsneden volgens a-b en e-d. 1/1. Vindpl. THOLSENDE. II Siegburg "bekert je met dofbruine ijzërglazuur. Hoogte 8 cm. Vindp 1REIMERSWAAL III Sieghurg of Raehren tuitbekertje, bruin glanzend geglazuurd. Hoogte 13 cm. Vindpl.s THOLSENDE. - 19 - EEN KWESTIE VAN INJURIE (Vervolg van blz. 4) Op zaterdag, 2 mei 1761, worden de broeders met spoed bijeengeroepen voor een buitengewone kerkeraads- vergadering. De predikant heeft juist een brief ont vangen van de Edele Mogende He eren Gecommitteerde Raaden van Zeeland". Daar zijn bij ingesloten een af schrift van een resolutie van de Gecommitteerde Ra den en. een afschrift van een request van de ambachts- vrouwe, Cornelia Boddaert. De resolutie bevat, kort en bondig, de.volgende punten s 1* de kerkeraad van St. Laurens .moet binnen 14 dagen na ontvangst schriftelijk antwoorden op de in het request geuite beschuldigingen; 2. in afwachting van een nadere beslissing van Hun Edel Mogenden wordt de afkondiging en bevestiging van de verkozen ouderlingen en diakenen opgeschort. Hier zien we dus iets geschieden, wat in onze tijd geheel ondenkbaar is. De staat grijpt in, in een zaak die louter de kerk aangaat. Toen was dit niet zo merkwaardig, daar de Hervormde Kerk immers min of meer staatskerk was, ook al werden andere godsdien sten niet verbpden. Trouwens, de invloed van de am bachtsheer of -vrouwe d.m.v. het Collegium Qualifi- catum was toch al groot. Voor sommigen was dat nog niet genoeg en die streefden dan ook naar nóg groter invloed. Het minste verzet of zelfs maar tegenspraak werd daarbij dadelijk als een persoonlijke belediging opgevat. Ook Vrouwe Cornelia blijkt bij die groep "heersers" te behoren. De bezwaren van de ambachtsvrouwe richten zich blijkens het request speciaal tegen David Adriaanse, die zij niefc weer in de kerkeraad wil hebben. Aan het geheel voegt zij nog wat vage, algemene beschul digingen toe, aan het adres van de kerkeraad in zijn geheel. Vóór het laatste C.Q. plaats zou vinden hebben haar vertegenwoordigers, de heren Van den Helm Boddaert en Maandecker, met Ds Hoog in de pastorie gesproken over de op te maken nominatie: Ze hebben daarbij ge-

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 12