- 20 - zegd, dat de Vrouwe gaarne de rust en vröde in de gemeente hersteld zou zien en daartoe de geschiktste en vreedzaamste personen op het dubbeltal geplaatst wilde zien. Maar één persoon zou absoluut niet op de nominatie mogen komens David Adriaanse. De predikant weet niet welk bezwaar daartegen kan zijn en kon dat ook niet weten, omdat het iets is, dat voorgevallen is, vóór bij in deze gemeente kwam. Toen David de vorige maal in de kerkeraac^at, heeft bii zich niet ontzien de-heer Hermen Evertsen, die - boen de Vrouwe vertegenwoordigde, in het C.Q. te be ledigen, Hij had hem toegevoegds "Gij praat als een dwaas en hebt er geen kennis van.1' Ds» Hoog is op deze beschuldiging niet verder inge gaan, maar heeft slechts geantwoord, dat ieder met een vrije stem ter vergadering komt. Men moest dus maar verkiezen, wie men het meest geschikt achtte. Maar haar vertegenwoordigers kregen in het C.Q. spoedig door, dat het alles doorgestoken kaart was, want juist David Adriaanse wordt-óp de nominatie ge plaatst en door alle leden van de-kerkeraad gesteund* Dit acht ze, zowel voor de heer Evertsen als voor haarzelf, een grote belediging en vreest daarvan voortgaande onaangenaamheden in de-toekomst- xs. im mers niet 1 - - jaren geleden •-■ door sommige ker._e— raadsleden al voorgesteld, haar onder censuur te stellen en het gebruik van het Avondmaal te verbie den? Dat was omdat ze tegen hun zin een gezin-van de Ambachtsheerlijkheid verwijderd had. Het was slechts het bedaarde en voorzichtige optreden van Ds. Wopkens geweest, dat haar hiervoor had behoed. Mochten de Edel Mogenden misschien antwoorden, dat ze met haar bezwaren naar de kerkeraad en vervolgens zo nodig naar de classis moest gaan (zoals de kerken ordening toch voorschrijft), ook daarop heeft ze ge rekend. De kerkeraad is volgens haar partij en kan dus geen rechter zijn 2 Het gaat haar^ alleen om de handhaving van de goede orde en dan is ze toch bij de Gecommitteerde Raden aan 't goede^adres2 Laten de Heren dan in elk geval David Adriaanse. niet verkiesbaar verklaren voor kerkelijke ambten, de kerkeraad bevel geven een nieuwe nominatie op te - 21 - maken en- de afkondiging der verkiezing thans opschor ten. Zo luidt het relaas van de weduwe Parker. Alleen aan het laatste voldoen de heren in het Hof van Zeeland. Onverhoord veroordelen is er gelukkig niet bij. De kerkeraad wordt hiermee ter verantwoording geroepen. Er zit voor de kerkeraad niets anders op, dan aan de resolutie te voldoen. Anders- zou men na twee afkon digingen op opeenvolgende zondagen tot bevestiging hebben kunnen overgaan. Nu wordt de afkondiging van de verkiezing van alle nieuwe ouderlingen en diakenen opgeschort. David Adriaanse zal worden opgeroepen om maandagmid dag. 3 uur in de vergadering te verschijnen om over deze zaak gehoord te worden. Ds. Hoog, en met hem de hele kerkeraad, wil geen tijd verloren laten gaan om doze voor hun dorpsgemeenschap zo belangrijke zaak af te handelen. Als 4 mei de vergadering begint, heeft Ds. Hoog al een lijst van 7 vragen gereed, om David voor te leggen. "Vr.l. Of hij, David Adriaanse, zig bewust is, geduren de zijn voorigen Kerkendienst als ouderling, in zeker Collegium Qualificatum, waar in de Heer Herman Evertsen, Schepen-en Raad der Stad Mid delburg, als gedeputeerde Ambagtsheer zitting had, welgemelden Heere op eeniger wijze gein- jurieert te hebben? 2. Of hij dien Heere, na zijn genoegen niet advi see rende, doenmaals heeft toegesproken deze of dergelijke woorden in substanties Gij praat als een dwaas en hebt er- geen kennis van i 3. indien bij zulks ontkennen mogte, wat dan ge- zegt hebben? 4. Of hij zig ook herinneren konde,- bij welke ge le gentheijd zulks geschiedt was? 5. en onder welke discoursen? 6. Of er ook eenige Broeders bij geweest zijn, en wie? 7. Of het tegenwoordig geposeerde bereid zou zijn des gerequireert, plegtig gestand te doen?;!^ David is verstandig genoeg om op al deze vragen niet zonder meer te antwoorden, waardoor hij licht iets on-

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 13