- 42 - schrijven over het leven en werken van Frans FFaere- hout; er werden referaten gehouden over deze held; er kwam een standbeeld te Vlissingen op de Boule vard, dat echter geheel vernield werd bij de Bevrij ding van Vlissingen in 1944. Kii staat er in het Bellamypark te Vlissingen een nieuw standbeeld van Frans Naerebout, gemaakt door de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster en ont huld op 5 juli 1952 s een prachtig beeld, waar Naerebout met een touw gereed in zijn handen naar zee staat te turen. Heel Naerebouts leven heeft in het teken gestaan van zijn médemens; hij zette zijn eigen leven op het spel om andere mensen te helpen en ...te redden. En hoe kan mén dit biografisch artikel beter be sluiten dan met het grafschrift, dat gegrift staat op de grafsteen in de Wandelgangen van de Goesse Maria Magdalena-kerk s Hier iust - de beroemde zeeman en edele menschenvriend FRANS NAEREBOUT geboren te Vere den 30sten Augustus 1748 overleden aan het Sas van Goes den 29 Augustus 1818 De leden van het Goessche Depar tement der Maatschappij TOT HUT VAH TT ALGEMEEN te zijher eere. Litteratuur s - Feuilleton intrNieuws van de Dag" (aug. 1879) J. Stamperiuss Frans Naerebout (1890). Dignate Robbertz; Man te Roer (1956). - 43 - Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen; Levensberich ten van Zeeuwen (1891). A. Vorsters De Redding van de Woestduin (1950). Folder, aangeboden door het Gemeentebestuur van Vlis singen ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Frans Naerebout (zaterdag 3 juli 1952). J.L. Nierstraszs Frans Naerebout (1826). Het bóek "Man te Roer" door Dignate Robbertz is mis schien het meest lezenswaardig. Het is bijzonder goed geschreven; het is- uitgegeven in 1956 bij Uitgeverij Callenbach te Nijkerk.. VLISSINGEN Johan BE VOOGD DE POLITIE DER GEMEENTE TERNEUZEN Bij de wet van 9 juli 1795 werden alle landelijke ge- mëenten verplicht tot het aanstellen van een veld wachter. Dit wil niet zeggen, dat Terneuzen vóór dat tijdstip geen politieambtenaar had. Reeds lang voor dien had Terneuzen, evenals andere steden en dorpen een politieambtenaar, die toen werd genoemd "sHeeren Dienaer", "Dienaer der Justitie","Dienaer van den Bailliu" of kortweg "Diender*.1. In de gemeenterekeningen van omstreeks 1600 wordt een bedrag van vier pond vlaams genoemd voor de Dienaer van den Bailliu, doch de naam van die per soon wordt daarbij niet genoemd. Volgens de gemeenterekeningen en het register van afgelegde eden uit die jaren blijkt, dat in 1616 Joris Aertsen werd aangesteld als sheeren dienaer. Bij bleef in dienst tot 1620 en werd in dat jaar opgevolgd door Jacob de Cuijper. De Cuijper bleef tot 1630, waarna Levinus Rogiersen werd benoemd. Na 5 jaar, op 13 juli 1635» kwam Jacob de Cuijper terug en deze keer bleef hij tot 10 februari 1648 Op laatstgenoemde dattim werd Gerraert Mockaert als sheeren dienaer aangesteld, doch hij bleef maar acht maanden in dienst, want op 24 October 1648 werd hij reeds opgevolgd door Franchois Chijfers. Jen Willemsen werd op 3 februari 1650 In plaats van Chijfers benoemd en hij diende tot zijn over-

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 24