- 44 - lijden, op 2 maart 1656. Hierna werd Jacob van de Velde benoemd, die op 24 juli 1663 werd vervangen door Christiaen Dees. Nadat Dees op 23 augustus 1664 was overleden, werd Pieter Lippens aangesteld, die tot 20 november 1681 in dienst bleef. Tot de tijd dat Pieter Lippens werd aangesteld, is over de dienaeren van den Bailliu vrijwel niets an ders bekend dan bun aanstelling en ontslag. Kort na de komst van Lippens lezen wij in de magistraats- notulen van 23 October bet volgende s «Is geresolveert in de hut te van den diender Pr. Lippens de vloer mettet poortael van deselve te laten beleggen met plavuysen door de stadts met se- laer Cornells Boone." Later komt Lippens in verschillende vergaderingen van Burgemeester en Schepenen ter sprake en bier- uit blijkt, dat genoemd College niet over hem tevre den was, betgeen in 1681 tot zijn ontslag leidde. Enige uittreksels uit de notulen van die vergaderin gen volgen hierna: "Actum int collegie van Wette tot Neusen deser 31 meert 1672." ï5Pieter Lippens binnen ontboden sijnde is aengesecht dat hij hem in toecomen soude voorsichtiger dragen int opcoopen van de eyers op de mart voor negen uren, oock mede dat hij de magystraet behoorlijk sal hebben te revenderen en te respecteren. En is hem aengesecht dat hij met ingang van mey maent sal de borgers laeten vercoopen van te seven uren op de. mart en de 'voor coopers te 8 uren." "Return int collegie van Wette tot Neusen 20 novem ber 1681." "Den heer Bailliu de magistraet voordragende dat Pr. Lippens diender van den voorn.' heer Bailliu hem seer nongelant is dragende in sijn ampt en daerom raetsaem heeft gevonden den voorn. Lippens van sijn eedt te ontslaen en van sijn anpt, twelck de magistraet haer wel hebben laeten gevallen en staende vergaderinge den bode in laste gegeven tselve den voorn. Lippens aen te seggen." - 45 - Pieter Lippens werd op 20 november 1681 opgevolgd door Andries Eilligys.en op 10 september 1684 werd Isacq de Codin aangesteld, die tot 1 september 1711 sheeren dienaer bleef. Joris Aertsen en zijn opvolgers ontvingen voor de- doör hen verrichte diensten als sheeren dienaer'.'4 pond. vlaams per jaar. Het tractement van Lippens'en De .0bd.in- was verhoogd:.tot 6 pond vlaams (1; pond vis 6 gld). - Uit verschillende notulen blijkt,dat het beroep van. sheeren dienaer- geen volledige dagtaak voor betrokkev nen opleverde::. De hierna opgenomen uittreksels'gë'ven - ons enig overzicht over de bezigheden van De Codin. Vergadering Van Burgemeester en Schepenen van janu ari 1686 i "Met Isacq Codin is ge accordeert het schoon maeken van de sbraeten voor de somme van vier ponden vlaems het jaer, onder de condisie dat de aennemer alle weken de straeten sal hebben schoon te maeken en soö bij van dit te doen bleve in gebreke soo sullen dheeren van de magistraet het gebreck besteden en corten aen sijn be dongen loon of wel aen sijn dienders tractement." Actum int collegie van Wette tot Neusen Jovis den 6 augustus 1693: /houte "Isaack de Codin boven staende, versochte author! sa- tie omme een kleijn/huijsje te mogen laten maken tegen het stadthuys in de kaetsstrate tegen-de put, om in 't selve te lappen, ft welck hem is geconsenteert tot nader ordere, maer sal den block om op te doppen buijten het huijsje in d'open lucht moeten staen, bij aldien 't den Griffier in het schrijven incommoderen mochte." Op welke wijze de politieambtenaren uit die tijd. hun werk uitvoerden, is niet na te gaan, omdat hierover niets.wordt vermeld. Schriftelijk werk van deze..-.ambte naren,' zo dit; er was, is niet bewaard gebleven en wij kunnen, slechts veronderstellen, dat De Codin bij zaken, zoals hierna Omschreven", betrokken is geweest. Brief van 23 October 1684 aan de Magistraat van Axel: "Achtbare heeren. Also' hier eenige landloopers of 'heijde t.en op den 22 octob r 1684,. sijnde sondag voor middagh onder de pre-

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 25