- 46 - dicatie, ten huijse van Johan Timmermans seer schan delijke sijn compsoir hebben bestolen, daeruijt ge haald verscheijden papieren van importantie, die op het vervolge van den substituut bailliu, gea&sis- teert met eenige arbeijders en dienders van de jus titie sijn achterhaelt en gevangen onder u achtbaere en sittemde tot Axel in u achtbaer gevangenisse. Soo achten wij onse plicht ued te versoecken, dewijle de delicten hier sijn gepleegt, dat u achtbaere gelieven voornoemde delinquanten in secureteijt aen ons over te leveren ter fine óm met ued achtbaere, volgens oude gewoonte, goed recht en justitie, ge adminis treert te worden met een goede genegenheijt tot de justitie in diergelijcke voorvallen. In de vergadering van Burgemeester en Schepenen van 30 october 1684 wordt over dit geval het volgen de gezegds ;;Schepen Ad. Decker nopende d'uijtinge sijner advijs over de gedetineerde vagebonden, vulgeer heijdenen genoempt, versocht tselve genotuleert te worden over sijn gevoelen en advijs dat een van deselve mans bij lotinge ofte andersins behoorde te worden gegee- selt voor de stadthuijse deser stede andere ter ex empel omme genoechsaeme redens volgens de interro- gatoires en andere stucken dienaengaende gemaeckt en gehoord als genoegsaem daeruyt coucheerde haere dieften en quade saecken." Ook zal De Codin zeker hebben moeten zorgen voor de juiste naleving van de "Voorgeboden11 en.verschil lende waarschuwingen, bekendmakingen, e.d.zoals de ze - Vergadering van Burgemeester en Schepenen van 31 mei 1688 Waerschouwinge Bailliu Burgemeester ende Schepenen der steden en ambachten van Axel en Neusen niet jegenstaende onse menigvuldige waerschouwingen haer in ervaring comen- de dat niet alleen verscheijde lant lopers niet ontsien sowel in de stadt als ten platte lande comen op te houden en voor deuren lopen be edelen streijdende di- - 47 - recteüjck jegens onse menichvuldige interdictien en waerschouwingen willende alsnoch ten overvloed.e daer in voorsien, soo ist dat wij bij de se allen en een ie- gelijck te interdicten dat hem niemant en sal verveer den voor de deuren iets te geven op de boete van vijf schellingen vlaems (1 sch.= 6 stuivers), behalve die gene die alhier sijn geboren of eenige jaeron hebben gewoont met admissie van de magistraöt en worden de dienders gelast alle bedelaers te doen vertrekken en soo veel haer doenüjck sij soo danige vagebonden en leege gangers uijt het lant en de stadt te helpen en alle degeene die eenige soo danige menschen met haer schuijt of schepen hier comen over te brengen sullen verbeuren de boete van vijf schellingen vlaems voor ieder persoon, alles ten profijte van den officier die de calange sal doen." "Actum int Gollegie van Wette binnen Neus en Lunae den 27 july 1693"s "Bailliu Burgemeester en Schepenen der steden en ambachten van Axel ende Neusen in ervaringe comende en clachtich gevallen zijnde datter dagelijx veel vere kens lanchs de straten en wallen los loopen, dev/elcke veel thuijnen en hoven beschadigen en ruineren; soo hebben wij ommt sulex te voorcomen, bij de sen eenen ijegelijcken willen waerschouwen ende gelasten in toe- comende hare v^rekens vast te houden, omme alle scha de te beletten, en dat op pene van vijff schellingen vlaems voor ijeder vereke dat op de walle off straten sal worden gevonden, waer op door den diender nauw reguard sal worden genomen. Segget voort." TERNEUZEN P»J. BAERT Van de redactie; Weer wijken we af van een traditie, als we "het verzoek van de politie BAERT (die ons naar believen laat overnemen uit zijn gedegen studie) om zijn verzameling ansichten van Terneuzen te helpen completeren, plaatsen; adresBaert Crocus straat 2 Terneuzen

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 26