Ut - 58 - W 0,53 &Yi0l-0uTj5 Wu&Y ::bahkr? genoemd, zodat de figuur dus een schematische vorin van de "bank weergeeft. De lamhel kan echter ook dienen ter aanduiding van een jongere tak in de familie. In dat geval spreekt men van een breuk, d.i. een toevoegsel op een schild om jongere takken ofwel jongere zonen te onderschei den. Behalve de barensteel kan de breuk ook zijn een wasse naar, een .ster, een merlet (een vogeltje zonder sna vel en pootjes), ringen, leliën, enz. Het wapen vanZoutelande is ook het geslachtswapen van de familie Van So.utelande, die op haar beurt weer afstamt van de graven van Holland. - 59 - 'DB. POLITIE DER GEMEENTE TERNEUZEN (Vervolg van blz.4?) Het bestrijden van landloperij en bedelarij was in die jaren 'die wij de goede oude tijd noemen een voort durende zorg. In de vergadering van Burgemeester en Schepenen van 30 april 16?6 werd voorgesteld om tot het opsporen ep verwijderen van landlopers en bedelaars een roo-roe aan te ..stellen, doch de heer Bailliu protes teerde hiertegen ën later'blijkt niet, of zo'n func tionaris is aangesteld. In 1698 blijkt, dat een groot aantal bedelaars en landlopers bestrijding nood zake lijk, maakte waarom het volgende .werd besloten: "Actum in collegie van Wette binnen Neusen Lunae den 15 dec. 1698'. Voorleden Saterdagh me.t d'heeren confraters tot Axel gesproken .hebbende over het vermenigvuldigen der bedelaars en lantloopers .in onse eijlanden, waar over ons diverse klagten dagelijks aangedient wiër- den, en in consideratie gevende off niet dienstige soude we sen dat ijeder 'ih den haren eenige persoonen dagelijks als roo-roe uijtsenden omme dese soort van luijden uijt onsen eijlande te weren, het welk toege- stemt en beaamt sijnde, mits de betalinge daan van vindende uijt de lantluijden en inge setenen ten platte lande, so'o is't dat wijondergetBurgemeester en Schepenen tot het exerceren van dese functie voor den' tijt van 14 dagen of wel soo lange het noodigh- soude wesen, hebben goetgevonden te verkiesen en aan te stellen de persoonen van Nicolaas de Koster, Isaac de Codin en Anthony du Perk, omme alle dagen precijse onse jurisdictie wel nauw te doorsoeken en eënige van de voornoemde soort van menschen ergens vindende, deselve aanstonts uijt dese eijlande te weren, waartoe sij hun al tijt sullen moeten voorsien houden van.be- hoorlijk schiet en zij-geweer, sullende Sij luijden daar vooren we eke lij es- genieten drie ponden' vlaams immers soo veel bij d!onderg. lijste is uijt gedrukt, rtwelk sij weekelijcs sullen mogen afhalen van de persoonen'daar ihnen ge stelt." Na dit besluit was een lijst 'opgenomen van "lantluij- den en opgesetenen die betalen moesten die drie luij-

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 32