- 62 - te Hoek was geweest. De dienaers der Justitie uit de tijd van Douwe zul«A len vermoedelijk bij hoge uitzondering een geval, te behandelen hebben gekregen zoals het volgende dode lijk verkeersongeval, iets wat in onze tijd helaas maar al te dikwijls voorkomt. Extra ordinaire vergadering van Burgemeester en L Schepenen van Zaterdag den 20 September 1766. "Den Burgemeester Alvarez maakt bekent dat Hendrik. Scheele hem op het moment was komen bekent maken dat deselfs zoontje genaamt Cornells Scheele oud ontrent 11 jaeren desen morgen op den weg tusschen den Hoek en dese stad door wagen en paerden van de wed. Jan Jansen was overreden, soodanig dat deselven daardoor oogenblickelijk was komen te sterven, waerop. geresolveert is het verongelukte lichaam te laten aanschouwen door Dheeren Lt. Bailliu de Lozanne, Bur gemeester Alvarez, Schepen Dees.en Griffier Dieleman, benevens den Chirurgin Stoffels, die daertoe werden versogt en gecommiteertt? De magistraatsnotulen van de vergadering van 22 september 1766 vertellen ons over dit ongeval het volgende "Dheeren Lt. Bailliu de Lozanne, Burgemeester Al varez, Schepen Dees en Griffier Dieleman ingevolge de notulen van 20 deser gecommiteert geweest sijnde tot den aenschouw van het verongelukte kind. van Hendrik Scheele doen rapport, dat hun Ed. sig bene vens den Chirurgin Stoffels hadden getransporteert na de plaats alwaer het ongeluk was voorgevallen. Dat hun Ed. gekomen sijnde aan den soogenaemden Mo lendijk' leggende tusschen den Lovenpolder en oud westenrijk, en aldaer niet verre van den eerste kre- ke in den Love np older' op den voorm. dijk hadden vin den leggen het verongelukte kind, overdekt met een sergie keurs. Dat hun Ed..aan den Chirurgin Stoffels geordonneert hadden om het verongelukte lighaam te examineren, ten einde de oorsaak der schielijke dood te kunnen naspeuren. Dat gém. Chirurgin na examina- tie had bevonden dat het Sternum of borstbeen door de beide wielen was overreden, waerdoor het hart was beknepen en dus de vitale geesten waren ten - 63 - einde gelopen waarop noodwendig de dood moeste vol- gen, alles volgens de verklaringe door gem. Chirw-- gin daer afgegeven en ten desen overgelegt. Dat hun Ed. wijders aan gem. Hendrik Schee'-lé gepeymitteert hadden om sijn gemelden verongelukt kind 'te- mogen wegvoeren en begraven. Dat hun Ed. wijders geinfor— meert.hadden hoe dat het voorn. óngèluk was bijge komen, dog geen andere informatie bekomen, dan dat twee wagens te wete eene van Jan Kérvihk en dan dese van 'gem. Wed. Jan Jansen kort '-agter den anderen rij dende, het voornoemde kind langs den dijk gaande tus schen" de beide wagens had willen doorlopen,' dewelke kort agter den anderen sijnde hij daardoor onder de paarden geraakte en vervolgens overreden was. Met welke informatie hun Ed. bij provisie genoegen hadden genomen en" daervan aen de vergadering bij desen rap port deeden. Waerop gedelibereert sijnde, soo sijn gemelde heeren voor hun rapport en yerrigte bedankt en is verder geresolveert de saek nader te onder- soeken, hetgene den Lt. Bailliu de Lozanne op sig genomen heeft, alsmede om daervan rapport te doen." LERNEUZEN 'P.J. BAERT ZEELAND IN DE GESCHIEDENIS De geschiedenis der Zeeuwen wordt beheerst- door hun woonplaats en door hun persoonlijkheid. Natuurlijk werkten deze beide factoren niet èvenwij- dig naast elkaar, maar was er een wederkerigein vloed van de een op de ander en zo stuwden ze, als het ware. dooreen gestrengeld, het volk in de loop der-tijden voort. Samen hebben ze een derde factor laten werken, die ik invloed van buiten noem; im mers èn door hun wonen in de buurt van leidinggeven de streken èn door hun meer.passief dan aktief ka rakter zijn de Zeeuwen nogai van buiten af beïnvloed. Van' de werking der drie genoemde factoren in de geschiedenis wil ik proberen ij iets te laten zien. Ik begin met de woonplaats en wijs U (schrijvende in de verleden tijd, want het-gaat over hetgeen ge schied is) op vier punten;

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 34