m - 8 - :Noor d-Beve 1 and in 1598 nog land hierin voerde in "zilver het rechtopstaande zwaard van rood, aan weers zijden vergezeld van een ruitvormige gesp van hetzelf de, met een schildhoofd van rood waarin drie naast "elkaar geplaatste vissen (molenaars- of wijting) van t:zilver, schuinsrechts staande met de kop omhoog (fig c 47)- 1 7 "De eerste dijkgraaf van de polder Oud-No ord-Bëve land, "Lieven Werckendet, voerde in rood een.kepervan zil- :lver, he laden met drie ruiten van rood eii vergezeld "van drie ronde gespen van goud, 2 en 1 (fig. 48). "Verder vinden we in Schouwen gespen in de wapens "Noordwelle, Zuidwelle, Welland, Znydland en St. "Jacobskerk. "In 1817 is bij de wapenbevestiging van het wapen der "gemeente Noordwelle de gesp van goud geworden. "Lr zijn dus bij elkaar heel wat gespen in Zeeuwse wa- "pens te vinden. Tot zover het citaat. Verder is de heer Zuijdweg het niet eens met Sierksma, betreffende de ge-sp als symbool voor de samenbunde ling van de woonkernen, omdat volgens hem bedoelde woonkernen vee-1 jonger zijn dan het wapen van het oude geslacht Wissekerke. T)j_x oneens zijn is uiteraard geheel voor rekening van de geachte briefschrijver, aangezien ik mij niet compe tent acht, hierin partij te kiezen. - 9 - De enige opmerking die ik hierover zou willen maken is, dat het een het ander niet behoeft uit te slui ten. Het komt vaker voor dan men denkt, dat eeuwen oude voorwerpen, figuren enz. veel later als symbo len soms nog wel in een geheel andere betekenis gebruikt worden en dat niet alleen inwapens. Maar misschien kan een van onze lezers hierover zijn licht laten schijnen. Wees niet bang, dat anderen U misschien dan weer zullen tegenspreken. Dat is on vermijdelijk. Navorsers moeten nu eenmaal hun afschu welijke. tol betalen aan het noodlot; Zij waarderen elk aar hogelijk, doch zijn verplicht, elkander op bepaalde punten tegen te spreken. Dat stimuleert de activiteit of, om het gewoon te zeggen, dat brengt wat leven in de brouwerij. Overigens en dit in ernst is het mij opgevallen, hoe duidelijk en volledig de wapenbeschrijvingen waren van' de heer: Zuijdweg, waardoor het mogelijk was, de bovengenoemde wapens af te beelden. Vervolgen we thans met de IJp rent j es-wapens". "In azuur een kapel aan het eind van een laan met bomen, alles van goud." Dit is het wapen van Bosch- kapelle in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (afb. 49)» Hiermee hebben we het allerergste gehad, hoewel ik het wapen van Grauw, en Lange d-am evenmin kan bewonde ren; In azuur een dam, waarop een hek, alles van goud (fig. 50).

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 7