- 10 - Sierksma voegt er nog een wolk aan toé, doch Mj ver moedt zelf, dat dit "een vergissing naar mistekening of vlek op het ingediende model" moet zijn. Wat een omgevallen kopje al niet vermag. Lust gij nog koffie - Tussen haakjes, dat lelijk vinden van de "landschap wapens" is slechts persoonlijk. Ik ken namelijk iemand, die juist die wapens zo aardig vindt, doch die heus .niet ontbloot is van schoonhèidsgevoel. En om eerlijk te zijn, goud en blauw zijn tinten, die goed harmoni ëren. - 11 - Ter afwisseling nu eens een zeer eenvoudig wapens dat met de schuinbalk. Verscheidene gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen bezit ten dit wapen, zij het dan hier en daar'-wat gewijzigd? In zilver een linkerschuinbalk van azuur. Zulkè schilden doen denken aan de middeleeuwen, toen vele wapens nog een eenvoudig aanzien hadden en wel om praktische redenen, zoals ik vroeger reeds uit eenzette Toch zijn de bovenbedoelde wapens niet zo oud. Oorspronkelijk behoorde het slechts' toe aan "Het Vrije van Sluis", een bestuurs- en gefthtscollege, dat te vens. toezicht had op de waterschappen, sluizen en polders. Tegenwoordig is het- alleen een waterschap. Na het afwerpen van het Franse juk zoals men dat geschiedkundig pleegt te zeggen werd Staats- Vlaanderen bij de provincie Zeeland gevoegd en kreeg voortaan de naam Zeeuwsch-Vlaanderen. Behalve grotere gemeenten, zoals Sluis, Aarde-nburg, Oostburg enz., die- hun oud.e wapens behielden, moes ten de dorpen zich een wapen laten aanmeten. Dit is niet ieders karwei en zo besloot men gemakshalve iedere gemeente het wapen van "Het Vrije" te geven, maar dan met een bescheiden kenteken om verwarring te voorkomen. Groede kreeg het wapen van "Het Vrije" zonder toe voeging van de schildversierselens Een distel met drie bloemen van natuurlijke kleur (fig. 51). Zuidzande heeft in de linkerboven- en de rechter benedenhoek een letter Z van azuur (fig. 52). Schoondijke een letter S van sabel in de linker bovenhoek (fig. 55) Re tranche ment idem, maar met de letter R van sabel (fig. 54-)* terwijl Kadzand eveneens in de linker bovenste schildhoek. is voorzien van de letter K van sabel (fig. 55) OUDELAKDE C.J. CHRISTIAAHSEH

Varia Zeelandiae | 1963 | | pagina 8