Nu wordt de blaas (met de rietstok naar boven) over het keulse potje gespannen en onder de rand vastgebonden» Span nen kan men de blaas alleen, als er een ruime "overslag" is. tien spant met twee handen de blaas over de rand; een helper bindt het touw erom. Desgewenst worden hierna de onder het touw uitstekende delen van de blaas (niet te kort) afgeknipt In plaats van een touw om de potrand, kan men ook wel een groot elastiek nemen (Weck-ring) Nu moeten door de oren van het potje nog de uiteinden van een draagtouw vastgemaakt worden -reken, dat het potje op ongeveer buikhoogte hangen kan- en de koenkelpot is klaar voor het gebruik. 'Bespelen' van het potje: ken make de binnenkant van de hand vochtig--niet te nat- en laat het rietje door de lichtgesloten hand op en neer gaan; vooral niet te hard nijpend. Het ritmisch gLijden van de hand veroorzaakt het 'koenkelen'. Heel vaak wordt, in plaats van het zware keulse potje, een lichter, blikken bus gebruikt. Het geluid'ec-hter van diverse soorten -en maten koenkelpotten is slechts weinig anders van toonhoogte en -kleur. De levensduur van de koenkelpot is vrij groot, daar de var kensblaas van nature zeer vetrijk is. Waar de rietstok in het vel steekt, is extra invetten wenselijk, want daar is de slij tage het grootst. Wé willen niet nalaten, op te merken, dat het bevochtigen van de hand thuis met regenwater of leidingwater kangeschie- den; in de open lucht moet men wel in de hand spuwen i Eet folkloristische gebruik van de koenkelpot op Zuid-Beve land:- Kort en goed gezegd: dit behoort tot het verled.en I We mogen daar niet rouwig om zijn, als we voorop stellen, dat het rondgaan met de koenkelpot destijds voor vele kinderen niet als bedelpartij gold, maar als bittere noodzaak. Het leverde de kinderen soms zoveel op, dat er nieuwe kleren en schoenen voor konden worden aangeschaft. Natuurlijk gingen er ook kinderen met de koenkelpot rond, waarvan de ouders dit geld niet nodig hadden. Er bestond dan alle kans, dat veel van het opgeloioen geld in snoep word omgezet. De eigenlijke koenkeltiedviel tussen lo-rstmis en Nieuwjaar - 13 - Er waren er echteraltijd enigen, die vroeger startten, ver moedelijk omdat dié kinderen zoveel mogelijk dorpen en behui zingen wilden bezoeken. De liedjes die erbij werden gezongenhebben meest allen als onderwerp de jaarwisseling; een bepaald soort, dat met vele varianten voorkwam, "Klein Zieltje", voert ons naar het hier namaals ("naar 't Andere Land daar is 't veel beter dan hier; daar zingen de engeltjes: Tier lier lier lier"), waar- naartoe de Toegang slechts via God is. Wel e'en typisch chris telijk lied, hoewel we er ook heidense motieven in menen te bespeuren ("twee 'arme zondaren mee een strooien band"). Andere liedjes zijn op rijm gestelde bedelliedjes een voor beeld daarvan gaven we in het laatste nummer van de vorige jaargang. Gebruik was, dat de kinderen ^Ln groepjes langs de huizen trokken, dikwijls slechts één 'koenkelsiertevens vaak de 'bozz'ouwer' =beurshouderde anderen zanger. Na het zin gen kreeg de 'bozz'ouwer' wat kleingeld in de 'bozze'. Vroeger moeten de kinderen ook getracteerd zijn op levens middelen (om mee te nemen naar huis) zoals stukken spek, brood, vlees, boter, eieren» We hebben weinig voorstellingsvermogen nodig, ons voor te stellen, hoeveel overeenkomst deze bedeltochten hadden voor de armsten met de hongertochten van winter -19^/^5slecht gekleed, .slecht gevoed, versleten klompjes, sneeuw en vries kou; van vroege ochtend tot late avond op pad; versteven koenkelhandjes l Inderdaad: folklore is soms bitter (ge weest). Het v/as geen zeldzaamheid, als kleuters tpt voorbij Goes en Kruiningen koenkelden, terwijl ze uit De Zak afkom stig waren. Ook groteren, zelfs we1' enkele volwassenen, begaven zich op het koenkelpad. We herinneren ons iemand (men zei, dat hij uit Goes kwam) die vroeger met de koenkelpot ieder jaar een ellenlange Nieuwjaarswens bracht, vlak vóór de jaar wisseling. Eigenlijk is hoogst merkwaar digdat op Oudejaarsavond de ouderen, meestal de ongetrouwden -- alleen maar jongens met de koenkelpot rondgingen; heel vaak in travesti l Hen maakte zich ook altijd onkenbaar met een 'mombakkes'. Behal ve de koenkelpot hadden de meesten in de groepjes ook oude

Varia Zeelandiae | 1966 | | pagina 8