- kz - Herinneringen aan BOUDBWIJN ITIEUJENHUYSE. Herinneringen aan onze voorouders gaan in het algemeen niet verder terug dan tot aan de grootouders. Uit het feit, dat/mijn betovergrootvader Boudewijn Nieuwen- huyse iri ,de omgeving van 's-Heer Arendskerke nog niet ver geten is, meen ik dan ook te mogen afleiden, dat hij een zekere bekendheid genoten moet hebben. De rol die hij ge speeld heeft ten tijde van de afscheiding van de Gerefor meerde gemeente, zal hiertoe bijgedragen hebben. Ik houd mij aanbevolen voor op--en aanmerkingen en aanvul lingen op dit "levensbericht van een gewone Zeeuw". Boudewijn Nieuwenhuyse werd op 3 april 1786 in Kruiningen geboren als zoon van Jacobus Nieuwenhuyse en Maatje Molhoek. De familie Van Nieuwenhuyse was oorspronkelijk uit Vlaande ren afkomstig en woonde sédert de eerste helft van de 17de eeuw in Yerseke. In de l8de eeuw lieten sommige leden van de familie het "van" in de naam vallen. Boudewijns vader tekende nog als Jacobus van Nieuwenhuyse. Boudewijn v/oonde geruime tijd te Yerseke, waar hij kleermaker was. Hij was getrouwd met Maria Blommert, die van Biezelin- ge afkomstig was (geb. 3O-IO-I789 als dochter van Adriaan Blommert en Willemina Braamse). Uit hun huwelijk: werden te Yerseke negen kinderen geboren, die echter niet allen in leven bleven. Op 23 juli l820 verliet Boudewijn met zijn gezin Yerseke en trok naar 's-IIeer Arendskerke. Hij werd hier landbouwer op de hoeve 'Dijkzicht' in de Oude-Kraaijertpolderop de plaats waar deze polder samenkomt met de polder Ankevere en het OostpoldertjeIn 's-Heer Arendskerke werden nog drie kin deren geboren. Verder is uit deze eerste periode van zijn leven weinig meer bekend. Pas in 1836toen hij dus re-eds in de vijftig was, ontmoeten wij hem als een der eerste afgescheidenen van de Nederlandse Hervormde Gemeente. Op 26 juni 1836 diende hij een verzoek in tot dc kerkeraad van 's-Heer Arendskerke om hem uit te schrijven als lidmaat, wat na ruggespraak met het klassikaal bestuur te Goes werd gedaan. A3 - i Overtrek van de handtekening van I Boudewijn Nieuwenhuyse Toen Ds.H.J. Budding op september 1836 zijn eerste preek op Zuid-Heveland hield voor een verzameling van een kleine 300 personen, was het van een boerenwagen op de hoeve van Boude wijn Nieuwenhuyse. Dit kwam hem later te staan op een boete van f.50.--, omdat deze eerste bijeenkomsten gehouden werden zonder voorafgaande kennisgeving aan het plaatselijk bestuur en daarom verboden waren. Jarenlang zou Boudewijn een actieve rol blijven spelen in de dorpsgemeenschap van 's-Heer Arendskerke. In 18^1-1 vinden we hem als ondertekenaar van een verzoek tot de gemeenteraad om grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een kerk. In 1850 was hij een beijveraar voor de oprich ting van een christelijke school. Bij de eerste verkiezingen voor de gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke in 1851 werd hij,tot wethouder verkozen, in welke functie hij tot 1833 bleef. In l86l vinden we hem nog vermeld als dijkgraaf. - Op 8 februari 1873 is hij op 86-jarige leeftijd te 's-Heer Arendskerke overleden. Uit zijn huwelijk met Maria Blommert werden ren, waarvan tenminste 7 weer nakomelingen Dit waren: Maatje Nieuwenhuizegeb.te Yersele l8l0, ge Willemina Nieuwenhuize l8l2, Adriana Nieuwenhuize l8l3 Jacoba Nieuwenhuize l8l6 Jacobus Nieuwenhuize l8l8, Catharina Nieuwenhuize, gebtes-HAk 1823 12 kinderen gebo- hebben gehad. m„ Jan Verheke. Joos Mol. Pieter de Maker Aarnout van Oosten Maatje de Smit. Pieter Schoon- hart 1 1 j

Varia Zeelandiae | 1966 | | pagina 14