(flWiT ARMENZORG te GOBS - 20 - Ook in Goes had men iets dergelijks als te Middel burg. Tegen inlevering van deze loden penning kon men in het Gasthuis te Goes een maaltijd krij gen. De voorkant geeft het stadswapen (de gans) en de stadsnaam; de achterkant het nummer van de penning, 2 Z), en het woord "Gasthuis Van de Goesse loden gasthuispenningen zijn er slechts enkele bewaard gebleven, waaronder nog afgietsels zijn van de origi nelen O GOES F o A o PEi-iAN KAKEBEEKE EMIGRATIE 1858 Deze zomer ontvingen we een brief met onder meer de. volgende inhoud Diep in de bossen van een ondertussen tamelijk geöivili- "seerde streek in het noorden van de staat Mirias Gerais in "Brazilië ontmoette ik al jaren geleden op mijn reizen, men- "sen met heel vreemd-Braziliaanse namen, zoals Wakkiemakkie ■"Wander ley, Vermei jo, enz. Thuisgekomen informeerde ik bij "een me de-missionarisdie reeds lang in. die zone werkte, ,(wat dat voor volk kon wezen; Chinezen misschien, of Ameri kanen? Je treft in Brazilië lui aan van alle windstreken. "'0,' zei nüjn collega,'dat zijn Hollanders,' landgenoten, die "vroeger hier geïmmigreerd zijn: Wagenmaker, Vander Ree, Ver- "meulen, Krijgsman, Van der Maas, Hoogenstein, Brouwer, Slab- "bekoorn, enzovoorts.' "Ik werd nieusgierig naar de afkomst en de geschiedenis van "dat volk en kwam er achter, dat het afstammelingen waren "van Zeeuwen, die in 1858 geronseld waren in de cafés van "Antwerpen voor een kolonisatie-onderneming van eon zekere - 21 "Théophilo Ottoni, die de streek van de Mucuri-rivier in "zuiden van de staat Bahia en het noorden van Minas Gerais, "toegankelijk wou maken voor de beschaving. "Hoe deze mensen er kwamen en welke hun tamelijk ellendige "belevenissen waren, is te lang om per brief te vertellen. "Misschien ontmoeten we elkaar eons en kunnen we erover "converseren "Voorlopig wilde ik U vragen, of U wel eens iets over deze "emigratie in 1858 gevonden hebt. Ik was in 1959 in Goes "en informeerde daar bij de gemeente-s.rchivarisde heer "Stadermann, die me vriendelijk ten dienste was, maar geen "zekere inlichtingen wist tc- geven omtrent genoemde fami- "liesniets gevonden had over een uittocht van een stel "Zeeuwse families. "In de oude trouwboeken van ^razilië staan de Vermeulens "opgegeven als afkomstig van^Goes, Krijgsman uit Renesse, '•Van der Ree en Van der Maas (meen ik) uit Zierikzee. "De archivaris vond wel of meende wel, dat onze immigrant MHubertus Vermeulen, gehuwd met Elisabeth Rasen (of iets "dergelijks), uit 's-Heer Arendskerke afkomstig moest zijn, "vanwaar hij op 29 mei 173^ een Willem Hubrechtse Vermeulen "in Goes getrouwd vond met Cornelia Fieterse Schoondijcken, "en een Hubertus Vermeulen, op 11 XII 1736 in de Katholieke "Statie van Goes gedoopt, kind van Laurus Eubreghse Ver- "meulen en Joanna Bartels, blijkbaar verwanten van Hubertus "Vermeulen, die in 1858 naar Brazilië vertrok. 1 Ik wou graag weten, of er over die landverhuizers, een "162 in getal, die denkelijk in het voorjaar 1858 uit Ant- "werpen vertrokken met één dezer schepen: de Cesar, de "Herald of de Reinhard, nog iets te achterhalen is. "De Goesse archivaris beloofde me indertijd, de Goesse kran sten van die tijd eens op het geval door te nemen. Gezien "het feit, dat ik er niets meer van hoorde, vermoed ik, "dat de moeite tevergeefs was. Vooral wou ik graag weten, of er bij U in de buurt nog 'wel eens gesproken wordt over verre ooms, die naar Amerika "(en speciaal naar Brazilië) vertrokken. Dan kan ik nog wel "vertellen, welke de lotgevallen waren van die arme mensen. "Wat er van over is, is er niet te slecht aan toe. Maar aan

Varia Zeelandiae | 1966 | | pagina 3