1,2* - 2k - reen i» voor, terwijl de g wordt uitgesproken als een scher pe j, waardoor ze klinkt als een Duitse ich-laut: Ker- cheen. Probeert U het woord maar eens langzaam uit te spreken» De beschrijving van het wapen, waarvoor de gemeente Kortgene in lol7 bevestiging vroeg aan de Hoge Raad van Adel, luidt: Gepaald van zes stukken zilver en zwart, niet een schildhoofd van blauw, beladen met drie gouden zespuntige sterren. De motivering van het gemeente bestuur bij de aanvraag was erg vaag; men schreef slechts, dat het wapen van oude oorsprong was en op het eerste blad van de wapenkaart in de kroniek van Smallegange was afgebeeld Dit fraaie wapen, dat in 19^1 door de samenvoeging der drie ge meenten Kortgene, Colijnsplaat en Kats tot een gemeente Kortgene, als gemeentewapen was vervallen, is thans weer het officiële wapen van Kortgene geworden, doordat enkele jaren geleden het gemeentebestuur herbevestiging heeft verzocht en gekregen (afb I). Het was evenwel niet het oorspronkelijke wapen der heerlijk heid Cortgene. Op pag. V?6 van Het Graafschap van Zeeland schrijft Jacob van Grijpskerke aldus: "CORTGENE. Heeft heer Phijlips van Borssele, rentmeester "van Zeeland Bewestorscheldvan een dorp gemaakt tot een "stadt, ende naderhandt de zee van een stadt, zoodat alleen "de tooren daar van is blijven staan; Reijgersbergh en Box- "horn beschrijven het omstandigh. }T en heeft noijt onder "den graaff immediate geweest. Voor haaren ondergank voerde "het sijn wapen naar haar heer en van t geslachte van Bors- "selen van Cortgene, alzoo naar deese plaatse genaamdt - 25 - Door een vrij uitvoerig genealogisch onderzoek bleek het mogelijk, vast te stellen, welke personen de heerlijkheid Cortgene in bezit hebben gehad. HET EERSTE GESLACHT VAN BORSSELEN VAN CORTGENE Ongeveer rond het jaar 1300 vinden we als eerste heer van Cortgene een Wolf er t van Borsselen van Cortgene. Hij was een zoon van Jolfert van Borsselen van der Veere, die in 1298 in Delft werd vermoord. Vijf generaties uit deze tak van Borsselen zijn heer van Cortgene geweest. Vier van de vijf voerden hun wapen als Borsselen van der Veere, nl. in zwart een dwarsbalk van zil ver, van boven vergezeld van drie vijf puntige sterren van hetzelfdey Dit wapen Komt voor op twee zegels van bovengenoemde Wolfert van Borsselen van ~7 7 1 der Veere, aan oorkonden dd. 2 juni 1290 YtV7 1 aug. 1292 (nrs. 733 en 75^ in Corpus I Sigillorum Neerlandicorum) Zie afb. 2, waarop uiteraard weer geen kleuren zicht baar waren. De kleuren zijn echter uit de beschrijvingen van vele wapens Borsselen genoegzaam bekend. In wapens uit latere tijd zijn de sterren meestal zespuntig geworden; zo geeft ook de wapenkaart van Smallegangesze weer. Echter geeft Smallegange voor Borsselen van Cortgene alleen het wapen van de laatste heer uit bovengenoemde tak, 11I Philips, rentmeester van Zeeland Bewes torscheld, die niet als zijn voorouders de drie sterren in zijn wapen voerde, doch in plaats daar van een rode barensteel met drie hangers. Van dit wapen zijn twee versies afgebeeld: Afb. 3 - uit de wapenkaart van Smallegange1696en afb. k - uit de wapenkaart van Willem te Water, 1782. CL

Varia Zeelandiae | 1966 | | pagina 5