SI! s Pm aft. 5 - 26 - De Horen van Cortgene uit deze tak waren achtereenvolgens: le Wolfert van Borsselen van Corxgene, in 1317 genoemd als ridder 2. Philips van Borsselen van Cortgene, getrouwd met Avesoete Utermeerham. Op haar grafsteen, in het Begijnhof te Gent, staat ook het wapen met de drie sterren, en als grafschrift: -Jio Domini 1350, 9en April; obi.it domicilla Avesoete Extra- meer ham uxor quondam Philippi de Borsselen 3- -Wolfert van Borsselen van Cortgene, zegelt in 1362 even eens met het wapen met de sterren» ^f» Claas van Borsselen van Cortgene, ridder» 5 - Philips van Borsselen van Cortgene, ridder, rentmeester van Zeeland Bewesterscheid Het v/as deze heer Philips, die in lt-13 van Cortgene een stad maakte» (Zie boven)» Hij omgaf de plaats met wallen en muren» Het volgend jaar echter, in iblkwerd de gehele stad door brand verwoest. Deze brand was ontstaan in een bakkerij» De stad werd herbouwd, evenwel zonder bakkerij» De bakker moest voortaan zijn ambacht buiten de muren uitoefe nen: er mochten geen bakkersovens meer binnen de stad wor den gebouwd» In 1^31 stierf heer Philips» Zijn huwelijk was kinderloos ge bleven Zijn goederen kwamen aan de twee dochters van zijn - 27 - zuster Catharina. Echter niet de heerlijkheid Cortgene, d.ie als Zeeuv/s leen terug kwam aan de toenmalige gravin van Zeeland, Jacoba van Beieren» HET TWEEDE GESLACHT VAN BORSSELEN VAN CORTGENE De gravin verkocht Cortgene aan haar echtgenoot Frank van Borsselen, Heer van St. Maartensdijk, Heer van Zuijlen, Graaf van Oostervant, Pidder van Het Gulden Vlies. Frank van Borsselen voerde als wapen Borsselen gekwarte- leer d met Zuijlen. Beschrijving 1 en k: In zwart een dwarsbalk van zilver (Borsselen), 2 en 3In rood drie zuilen van zilver-,-.geplaatst twee en een (Zuijlen). Zie afb. 5. Frank van Borsselen stierf in lt-70. Bij gravin Jacoba had hij geen kinderen. Wel had hij een bastaardzoon bij Jonkvrouw Margaritha van Hasselt; deze zoon, Floris, erfde de heerlijkheid Cortgene en werd zo doende Floris van Borsselen, Heer van Cortgene. Hij was ridder en, evenals zijn vader vóerr hem, ook opper dijkgraaf van Noord-Beveland. Zijn moeder, Mar gar it ha van Hasselt, stierf 5 maart 1^-95, waarschijnlijk te Cortgene, waar Floris een fonds instelde voor de kerk, ''tot een eeu wige memorie" van zijn moeder, "opdat men te eeuwigen dage met acht priesters de zeven getijden zingen zoude, alle da gen met drie zingende missen". Op verzoek van Floris werd ook door aartshertog Maximili- aan van Oostenrijk en diens vrouw Maria, Cortgene gemaakt "tot een goed en onsterflijk leen" inplaats van zoals het tevoren was "een Zeusch, dat is een quaad of versterflijk leen" Dit grapje kostte Floris voor "stad, slot, boomgaarden en 993 gemeten ^0 roeden ambachts" de som van f 2282,--» Floris voerde zijn wapen Borsselen gekwarteleerd met Zuijlen evenals zijn vader, doch de kwartieren Zuijlen met verandering ij 'i! 4 Mij, 'fsfjpn 1-p!f

Varia Zeelandiae | 1966 | | pagina 6