- 28 - van kleur en metaal; bovendien ec-n bas- taardbalk Beschrijving van het wapen: Gekwarteleerd1 en 4In zwart een dwars balk van zilver2 en 3In zilver drie zuilen van rood, geplaatst twee en een; over alles heen een rechterschuinstaak van rood (bastaardbalk)Zie afb. 6. Hij zegelde met dit wapen Ooa. zijn huwe lijksvoorwaarden, toen hij op 8 juli IA78 trouwde met jonkvrouw Barbara van Wasse naar Kun zoon Frank, na zijn vaders dood heer van Cortgene, voerde het wapen als zijn vader, doch zonder de bastaardbalk. Evenals zijn vader was ook hij ridder o Zijn zegel staat op zijn huwelijksvoorwaarden met Catharina van Egmont, dochter van Frederik, graaf van Egmontstad houder-generaal van Holland, Zeeland en Frieslan-d, en Alice van Cuijlenburgh. Het huwelijk vond plaats op 23 october 1508. Bij testament van 23 september .1321 vermaakte hij al zijn goederen aan zijn vrouw, Catharina van Egmont o Hun huwelijk was kinderloos en met Frank van Borsselen van Cortgene stierf thans, na drie generaties, ook de ;tweede tak van Borsselen van Cortgene uit. DE ONDEPGiNG VAN CORTGENE Erfgenaam van Catharina van Egmont was haar broer, Floris van Egmont, graaf van Buren, getrouwd met Margaretha van Bergen Hii was heer van Cortgene, toen op 3 november 1330 bekend als 3t. Felix kwade zaterdag Noord-Beveland werd getrof fen door de grote stormvloed, de Sint Felixvloed, waardoor het ganse eiland, werd geïnundeerd en na een volgende storm vloed in 1332, totaal verloren ging. De ambachtsheren behielden echter alle rechten op hun be- - 29 - zittingen, al brachten deze vanzelfsprekend, niets of heel weinig op. Successievelijk werden de overstroomde landerijen weer tot begroeide schorren en dertig jaar na de.vloed betaalde een aantal herders, die op schapestellen wooden, weer wat pacht. DE PEEIODE EGMONT - ORANJE Tijdens de inundatie-periode was de heerlijkheid Cortgene achtereenvolgens in het bezit van: 1. Floris van Egmont, graaf van Buren - zie boven. 2. Maximiliaan van Egmont, graaf van Buren, getrouwd met Franpoise de Lannoy. 3. Anna van Egmont, gravin van Buren, overleden in 1338, "de rijkste erfdochter in de, Nederlanden"die in 1333 trouwde met Prins Willem van Oranje (de Zwijger), waardoor Cortgene aan het Huis van Oranje-Nassau kwam. A o Prins Philips Willem van Nassau, de oudste zoon van Prins Willem en Anna van Egmont; hij overleed 20 februari l6l8. 5 0 Prins i-iaurits, overleden in 1625, halfbroer van Philips Willem,, uit het huwelijk van Frins Willem en Anna van Saksen 6. Prins Frederik Hendrik, overleden in I6A7, eveneens half broer van de twee vorigen, zoon uit het huwelijk van Prins Willem en Louise de Coligny; Hij was getrouwd met Amalia van Solms-Braunfels 7o Stadhouder Willem II, overleden in 1650, zoon van Frede rik Hendrik, getrouwd met Mary, princess royal van Enge land. 8. Stadhouder Willem III, de latere koning van Engeland, overleden in 1702, getrouwd met Mary Stuart II. HET HEPSTEL - In 1598 werd de eerste bedijking op Noord-Beveland na de St. Felixvloed uitgevoerd, maar het duurde tot 1667, voor de eerste 2.76 hectaren tot de heerlijkheid Cortgene behorende grond werden bedijkt, nl. de Oud-KortgenopolderWillem III was toen heer van Cortgene.

Varia Zeelandiae | 1966 | | pagina 7