iiet geslacht Nassau - opijk - 30 - In 1670 schonk Willem III de heerlijkheid aan Willem Adri- aan van Nassau, heer van Odijk, die in 1679 door de keizer van Duitsland tot erfelijk rijksgraaf werd verheven. In 1670 begon dus voor Cortgene weer een nieuw tijdperk, on der de graven van Nassau-Odijkdie de heerlijkheid tot 1795 bezaten. Het is in het begin van deze periode, "dat het huidige wapen van Lortgene moet zijn ontstaan, mogelijk nog vóór de herbouxv van het dorp in de in l68M bedijkte Stadspolder, of anders kort daarna. Immers, Smallegangevermeldt het huidige wa pen in zijn wapenkaart, die in 1696 werd gedrukt. Het wapen zal zijn ontworpen door, of in-opdracht van Willem Adriaan, graaf van Nassau-Odijk. Wat is nu de betekenis van het wapen? De beschrijving kennen we, - zie boven -, maar we zouden willen weten, waarom. Waarom gepaald van zes stukken en waarom een schildhoofd, met drie sterren? Ik heb naar een oplossing gezocht; ik meen haar ook te heb ben gevonden, maar het is een hypothese en ik weet, dat 'ik mij hier op vrij hachelijk terrein ga begeven. Daarom: Als iemand meent, een betere verklaring te weten, wil ik het graag horen. Wie was eigenlijk deze Willem Adriaan van Nassau-Odijk, die getrouwd was met de zeer gefortuneerde Elisabeth van d.er Nisse? Hij was een kleinzoon van Prins Maurits. Zijn vader was Lode- wijk van Nassau, heer van Beverweer't, getrouwd met Isabelle van Horne-Kessel. Deze Lode wijk was geboren uit de verhou ding van Prins Maurits met jonkvrouw Margaretha van Meche len; een verbintenis, die nooit door een huwelijk is gewet tigd, waarvoor overigens de afkomst van jonkvrouw Margare tha geen beletsel had kunnen zijn, dacht ik. Zij was zelfs nog familie van Prins Maurits. Haar ouders waren nl. Cor- nelis Berthout, Keer van Mechelen, en Barbara van Nassau, in de vierde generatie nazaat van Jan IV, graaf van Nassau, Vianden, Dietz, enz. en Aleid van Dommel, de overgrootouders van Prins Willem de Zwijger, Maurits1 vader. Het persoonlijk wapen van de gra ven van Nassau-Odijk heeft niets maar dan ook niets uitstaande met het wapen van Kortgene. Het was een gekwarteleerd wapen met een hartschild. De kwartieren waren: 1. In blauw, bezaaid met staande blokjes van goud, een gouden leeuw (Nassau). 2. In goud een gekroonde leeuw van rood. 3o In rood een zilveren dwarsbalk Vianden) -kr* Jn rood twee gaande leeuwen vatri goud, boven elkaar geplaatst p. Een hartschild van zilver, be laden met een zwarte leeuw. (Afb. 7). Het ivapen van Kortgene moet dus een andere achtergrond hebben. Welke? Het schildhoofd met de drie sterren is, dunkt me, geen probleem. Dit moeten wel de sterren zijn uit het wapen dat vóór de vloed door Cortgene werd gevoerd; de sterren dus die voorkwamen in het wapen, afkomstig van de tak Borsselerivan der Veere, waaruit het eerste géslacht Bors- selen van Cortgene stamde. De sterren zullen in het nieuwe wapen zijn opgenomen ter herinnering aan en als 'verband met het vorige wapen. Het overige deel van het wapen gaf meer moeilijkheden. Tot ik, in Corpus Sigillorum Neerlandicorum, een zegel ont dekte, waarop een dergelijk wapen voorkwam. Het was een gedeeld wapen: Pechtsgepaald van zes stukken links: drie St. AndrieskruisenHet zegel hangt aan een oorkonde van November 1291 die zich bevindt in de stad Mechelen, Leliëndaal, legs et fond.ations nr 16 Het was het zegel en wapen van Sophia van Mechelen, weduwe van Hendrik, Heer van Breda. Het omschrift luidt: S5. So-

Varia Zeelandiae | 1966 | | pagina 8