t-f) Ket publiek had waarschijnlijk het vertrouwen in de tram verloren vanwege de vele ontsporingen, die plaats vonden, ren andere oorzaak washet hoge tarief en de zeer onaan gename bepaling idat in de wagens niet gerookt mocht worden. De barges daarentegen waren netjes ingericht; men vond er verscheidene dagbladen, kajuiten voor rokers en niet-rokers en men betaalde ongeveer de helft van het tramtarief Dat de barges niet "ontspoorden1' is ook niet geheel waar, want op de avond van zaterdag 8 augustus 1885 omstreeks half negen had er bij de aankomst van de Middelburgse rader boot uit Rotterdam een aanvaring plaats, dicht bij de aan legplaats voor het arsenaal, met de van Vlissingen komende barge, die met een hondertal passagiers op weg was naar de- Middelburgse kermisDe barge werd in de wielen aangevaren terwijl de raderboot onklaar raakte. KRUININGEN W.H.A. DE VELD Bronnen: Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderen, de nummers van 23 januari, 28 mei l88^ en 12 augustus 1883. 17 - EEN ZEEUWS SIERAAD 14 A V,ranneer er sprake is van een Zeeuws sieraad, denkt men aan de- gouden en zilveren sieraden, die behoord hebben bij de Zeeuwse klederdracht, maar niet aan een sieraad dat in de geldbeurs gezeten heeft. Bij aanschouwing ervan kan de Gou den Rijder ongetwijfeld daarop aanspraak maken. Hiervan waren de vinders en de gemeente Serooskerke (als vinders en eigenaars van de Serooskerkse Goudschat) over tuigd, toen zij een halve Gouden Rijder van Zeeland van lolO ten geschenke gaven aan H.K.E. Prinses Beatrix. Hiervan was ook overtuigd de opkoper van ll8 clandestiene Serooskerkse munten, die een jaar tevoren reeds waren gevon den in "het preiveld". Hij kocht de munten voor een appel en een ei (i.e. de goudwaarde) en verkocht ze voor de werke lijke waarde; uit de opbrengst kocht hij een jacht, dat hij de wel toepasselijke naam "De Gouden Rijder gaf l Van de ruim duizend gouden munten van de in 1966 gevonden goudschat, waren er maar 25 Gouden Rijders van Zeeland bij; één ervan was een grote Gouden Rijder van I0O6die uiterst zeldzaam is. Ze werd geschat op. f 3000; bij verkoop bracht ze op 9-700 (+15 se werd gekocht door de Nederlandse Bank l In navolging van de 17de eeuwse Gouden Rijders werden in 1760, 1781, 1782 en 1783 aan de Zeeuwse Munt te Middelburg opnieuw Gouden Rijders geslagen. Door verbeterde methodes waren deze munten veel beter afge werkt dan de 17de eeuwse. De Zeeuwse muntmeester, Martinus

Varia Zeelandiae | 1967 | | pagina 10