r had twee meerderjarige zoons en drie minderjarige kinderen -- moest ze weldra de boerderij openbaar verkopen. Het was haar bedoeling, deze zelf te kopen, doch dit werd een zwa re misrekening voor haar. 'De hofstede werd bij afslag ver kocht. Reeds toen de prijs nog honderd gulden per- genet ho ger was dan de gangbare prijs van 300, riep iemand "Mijn", zodat ze 29 mei 1871 de boerderij verliet en naar 's-Hee- renhoek vertrok. De nieuwe eigenaar werd Lucas Lucasse Willemszoon1 Octo ber lo23 op de naburige boerderij Zemphoek 'geboren, welke boerderij zijn eigendom was. Intussen was hij zelf reeds (ver moedelijk een jaar of tien) pachter van een grotere hofstee in de Nieuwe West Kraayertpolder achter Nieuwdorp. Hij bleef daar voorlopig wonen, kocht inspan en allerlei benodigdheden voor Oost-hetels.ar en plaatste er als zetbaas Pieter Verrij- zer, gehuwd met Maria Bommeljé. In 1890 vestigde Lucasse zich op Oost-Ketelaarwaar' hg' 23 October 1Ö97 overleden is. Zijn tweede echtgenote, Jannetje Minnaar, bleef er wonen'tot aan haar dood op 5 april 1907. I11 1906 nam zij haar gehuwde knecht, Cornelis Geuze, als zetbaas in haar-huis op. Deze bleef in die functie gehandhaafd, toen na haar overlijden de boerderij overging aan ar. Christiaan Lucasse, geboren 9 fe bruari 1852 op Zemphoek en overleden in 1926 te Goes. Van 1899 tot 1924 was hij te Goes als kantonrechter werkzaam, terwijl hij vanaf 1888 tal van jaren lid van de tweede en daarna van de eerste kamer der S taten-Generaa.1 geweest is. In 1919 werd Geuze vervangen door (de verschrijving is van de toenmalige gemeentesecretaris Bouwdewijn de Smit (na komeling van Boudewijn Nieuwe11huij.se, wiens levensbeschrijving door de heer Earthoorn is meegedeeld in de vorige jaargang van V.Z. bl„ 14 v.v.). V Zeven jaar later werd de inspan verkocht en de boerderij verpacht aan Frans Dekker. _Na het overlijden van Johanna Rottier, weduwe van mrC. Lucasse, werd Oost-Ketelaar in 1933 verkocht aan enkele vennoten die samen de c.v. Oost-Ketelaar vormen en waarvan mrJSuermondt te Leerssum beherend vennoot is. Als bedrijfsleider kwam Puinten Saaman op het tot fruitbe- draf omgetoverde Gos t—Let daar te wonen. Deze is in 19^! 3 verv .:igen door do te.genwoord.ige bedrMfsleider Kr n Jo Smit Bzo Intussen betrok de directeur, C. Sanderse, hier een twee tal kamers totdat voor hem een nieuw huis gebouwd werd. Sinds zijn vertrek wordt dat huis bewoond door de tegenwoor dige directeur, A. Janse, die vanaf 1958 tevens gemeente raadslid van 's-Heer Arendskerke is. EINDHOVEN BE SMIT P.S. Enkele gegevens hebben we te danken a.an corresiDonden- tie met de heren P.A. Harthoorn in Engeland, A. op 't Hof te Wageningen en G.M. de Schipper, gemeentesecre taris te 's-Heer Arendskerke. PARTICULIER SCHIPPEREN ii In het jaar 1884 werd te Vlissingen een havenstoomboot- dienst geopend tussen de Peper dijk en de buitensluizen, met twee tussenveren, één aan de Koningsweg en een in de haven Op die aanlegplaatsen werden door de ondernemers ijzeren wachthuisjes neergezet. Vooral het huisje aan de buiten- sluis was zeer doelmatig ingerichthet was rond en kon ge draaid. worden, zodat de wachtende passagiers geen last van de wind zouden hebben. Bovendien had men er door de ge kleurde ruiten een kleurrijk uitzicht. De beide stoomvaartuigendie deze dienst zouden onder houden, hadden op zaterdag 19 januari l884 proef gevaren. Zij droegen de namen "CHANG" en "ENG" naar een Siamese tweeling uit die tijd; ze waren volkomen aan elkaar gelijk. De bootjes waren solide van constructie en boden ruimte aan ongeveer honderd personen, waarvan er twaalf in een kajuitje konden plaats nemen. Op initiatief van de firma Alberts te Middelburg werd een barge-dienst tussen Middelburg en Vlissingen in het leven geroepen De barges waren steeds druk' bezet en ze war en zodoende een geduchte concurrent van de stoomtram, die de verbin ding tussen de beide genoemde plaatsen al langer onder!meld

Varia Zeelandiae | 1967 | | pagina 9