<[obq3> 3 9 - or BF BORD KOT RUMOIRT OF ZIJPO iWelke van de twee er het eerst is geweest, is niet be langrijk, maar deze twee namen vertegenwoordigen een stuk Zeeuwse geschiedenis rond het Zijpe, met een derde naam, die in de loop der tijd op de achtergrond is geraakt. De derde naam deed mij jeugdherinneringen oproepentoen mij dezer dagen inlichtingen werden gevraagd over het geslacht CAMP Smallegange brengt in zijn Cronyk van Zeeland de eerste twee namen reeds ter sprake op blz. 273» Fond 1760 ontstonden plannen om een dam te leggen van het bedijkte gedeelte van Oost-Duiveland naar de schorren van Rumoirt. Het toenmalige welbekende Zijpe werd steeds die per door het verzanden van het^. Slaak. Dit leverde groot be zwaar op voor Bruinisse en de admiraliteitsgebouwen op Dui- veland. Het leggen van de dam leverde niet zó'n groot bezwaar op, omdat de schorren van Rumoirt tot de jurisdictie van Brui nisse behoorden. Men had enkel de toestemming van de Staten nodig. Door naijver en ruzie brak deze aangelegde dam reeds in 17o0 door. Hen sprak er zelfs over, dat ze moedwillig werd doorge stoken Later verdween het aangelegde kleine fort met de dienstge bouwen in het Zijpe. Het Zijpe, waardoor de Spanjaarden Zierikzee te voet kon den bereiken en waarvan het oostelijk gedeelte in 1703 Lij laag water nog doorwaadbaar was, werd steeds dieper. De Wijdaarseen vaarwater in het verlengde van het Zijpe, ging toen het beruchte Zijpe van nu vormen. Van het Rumoirt (Remort), waarover we het nu verder wil len hebben, is een wapenschild afgebeeld in Smallegange na blz. 773, 2de plaat, voorlaatste kolom, derde rij van onder. Het stelt een schild voor met een Andreaskruis, in elk veld een vogel die op een gans lijkt. Dit wapenschild doet veel denken aan het wapen van de familie Van Aerssens, vanaf l6l9 heren van Sommelsdijk. Of Rumoirt voorheen ingedijkt geweest is, is mij onbekend.

Varia Zeelandiae | 1967 | | pagina 2