- SO - gekwartierd in cle huizen van genoemde boeren, ^ls men weet, dat in lo07 De Jonge bijna vijf en Glabbekoorn drie kinde- ren hadden, aan kan men zich voorstellen, dat deze mensen niet ten onrechte klaagden over de ongewenste gasten. Hun protesten leverden niets op, zodat we mogen aannemen, dat deze boeren wel zeer verlangend uitgekeken zullen hebben naar het uur der bevrijding. Vooral na l809, toen de Engelsen een "Normandie-front" in het oosten van Zuid-Beveland en op Walcheren wilden vormen, waren er langs Sloe- en Schengeboorden veel Franse soldaten ingekwartierd. De kustbatterij met tien kanonnen aan de Zuid-Kraaijert moest meermalen in actie komen. Van hieruit ondernamen de Fransen ook verscheidene vergeefse pogingen ora de op Walcheren gelegerde Engelsen te verslaan. In 1813 hebben de Franse troepen, ook het te Goes gele gerde garnizoen, zich teruggetrokken op het fort te Bath, waar ze tot 4 mei van hetvolgend jaar bleven. 29 december lol;; beproefden de Fra.nsen toch nog met een aantal schepen vanuit het Sloe zich andermaal aan de Zuid Ivraaijert te nes telen. Ze waren reeds een eindje landinwaarts gevorderd, toen een vrouw hen vertelde, dat de Engelsen in aantocht v/aren. Vermoedelijk hebben ze in de gaten gekregen, dat ze bedrogen waren, want twee dagen later kwamen ze terug. Toen waren de Engelsen inmiddels inderdaad aangekomen. Bij hun eerste salvo namen de Fransen voorgoed de benen. Aan de westzijde van de Noord-Ivraaijertpolder lag het overzetveer naar Walcheren, eveneens een punt, dat door de Fransen bewaakt werd. In 1809 kwam het veer tijdelijk in handen van de Engelsen. Toen ze voor de Fransen moesten wijken, hebben ze de houten bruggen bij dit veer grondig vernield. De Fransen lieten spoedig een aantal timmerlui uit Goes komen om alles te herstellen. Alle boerderijen in de omgeving hadden Franse inkwartiering, zodat de Goesenaren elke avond naar de Oude Kraaijert mochten tippelen, waar ze onderdak vonden in de ten zuiden van Selnisse gelegen boerderij van Janus Visser. Deze boerderij is sinds mensenheugenis verdwenen. Het huis, - 81 "dat er bij behoorde, wordt thans bewoond door Cornells Hane- wiik (Oude Kraaijertsedijk 8). b. A a n het Schenge. In l8l0 heeft Napoleon ook de oevers van het toen nog niet bedijkte Schenge bezocht. In de in 1920 gesloopte Batterijhoek, gelegen in de noord westhoek van de Noord-Kraaijertpolderwas een aantal kanon nen opgesteld, die de Engelsen moesten beletten om vanuit het Sloe of het Veerse Gat hier te landen of het Schenge op te varen. Natuurlijk was er ook een aantal van de onge veer vierhonderd man, dat in deze uitgestrekte gemeente voor de bewaking moest zorgen, ingekwartierd op de vlak bij de Batterij gelegen hoeve Noord-KraaijertThans is deze ei gendom van Marinus Goense.' j^n de vorige eeuw is deze enkele tientallen jaren, tot aan zijn overlijden in l868, bewoond ge weest door mijn overgrootvader, Gerard de Smit. (Zijn wandel stok met inscriptie wordt nog bewaard door een achterklein zoon in Amsterdam, terwijl zijn kwikbarometer sind 1920 in mijn bezit is). Meer oostwae.rts in de Nieuwe Kraaijert, aan de voet van de Scheldedijk, woonde in de Franse Tijd Hubrecht van 't West einde, thans F. de Jonge. Dat daar soldaten ingekwartierd zijn, is buiten kijf, al was het alleen maar om het feit, dat daar vlakbij de later naar De Piet verhuisde haven lag, thans nog bekend als Oude Kaai. Het moet in deze boerderij geweest zijn, dat niet de eigenaar, doch een Nederlands sol daat in Franse dienst het voor Napoleon weinig vleiende naamdicht heeft ingesneden. Zo althans heeft mijn in 1878 geboren vader meermalen verteld. Nog meer oostwaarts ligt de kleine AnkerverepolderDaar bestond tot de stormramp van l4 januari I808 een oud wacht huis, dat evenwel niet herbouwd is. Of de kort daarna her stelde dijk in l8l0 bewaakt werd, vonden we nergens opgete kend. De volgende plaats, waar men in die tijd soldaten moest zoe ken, was Eindewege. Hier bevond zich een haventje voor Es-Heer Arendskerke en omgeving. De ligplaats is nog duidc-

Varia Zeelandiae | 1967 | | pagina 8