A 64*0 - 16 - We wetendat deze hand- of persoonsmerkenin de 17de eeuw en daarvóór algemeen in gebruik waren, niet alleen voor het ondertekenen van stukken, maar ook als eigen domsmerken op voorwerpen, op grafzerken, op wapenschilden, in kerkramen, enz. Er zijn aanwijzingen, dat niet alle ge bruikers analfabeet waren.. Sr zijn diverse voorbeelden van schepenen, baljuws en secretarissen van schepengerechten, die met een merk tekenden. Eet is moeilijk voor te stellen, dat deze lieden niet konden schrijven.... Het schijnt, dat ieder zijn eigen bepaald merk had, waar van hij niet afweek, al komen kleine wijzigingen nu en dan voor en werd een merk Soms op zijn kant, op zijn kop of spiegelbeeldig neergeschreven Gedurende de l8de eeuw zien we een vermindering van het aantal handmerken. Ook worden ze eenvoudiger van "construc tie" en beginnen de echte analfabetentekens de overhand te krijgen. In sommige merken kan men duidelijk voorwerpen onder scheiden. Zo tekenden Marinus Jansen van Gorp en Adriaen Gijsbrechtsen Grissaerts met een schaar en waren wellicht kleermakers (Etten, einde 17de eeuw). Andries Leenaerts, droogscheerder van beroep, tekende met een droogscheer- dersschaar (Etten, 1693? mededelingen van Drs. G.E. op., 't Hof, Vlaar dingen) In Zeeland troffen we gekruiste zwaarden, ankers en een ploeg aan. Soms bestaan merken uit initialen of zijn min of meer ge compliceerde monogrammen. Be meeste merken zijn echter, men zou haast zeggen: tradi tionele lijnf iguür t jes waaraan misschien een symboliek ten grondslag ligt, die ons onbekend is en die misschien reeds in de 17de eeuw in het vergeetboek geraakt was. Be oorsprong van de tekens is zeker nog niet voldoende verklaard. Evenmin weten we veel van de "regels" die on getwijfeld op het gebruik van handmerken toegepast werden. Waren ze erfelijk? Gebruikten naaste familieleden dezelfde of gelijksoortige merken? Een antwoord op sommige van deze vragen kan wellicht gege-, ven worden nadat voldoende materiaal bestudeerd is. Het z.ou interessant- zijn om handmerken te documenteren. Voor zover de ruimte in dit blad het toelaat, zullen we regelmatig handmerken en eigendomsmerken op gebruiksvoorwerpen, graf zerken, w.apens en elke andere bron publiceren. We hopen, dat dit voor U een stimulans mag zijn' om ook naar dergelijke tekens uit te zien en ons Uw vondsten met bronvermelding mede te delen. Hier is het adres: P.A. HARTHOORN lA. Bognor Brive EERNE BAY Kent - England 1= Adriaan Jansen Koek - GOES Geboren omstreeks 1561. Inv. Las. 2057, 7*3*1633, 23.9*1636, -10.11.1637. Lx: 2. Simon Bignus Boute, GOES Inv. Las. 2061, 11.7I63A. (ploeg?) 9 3. Jan Sijmonsz. - GOES Inv. Las. 2058, =1639- A, Tobias Goeman - GOES Inv. Las. 2058, 8.5«l639°

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 11