te Antwerpen had ons een kaartje gegeven van een best Logement te Brussel, genaamd Hotel de la paix, dan hier wierden wy, uit hoofde alles bezet was, zoo wel als in alle andere voornaamste Logementen uit dien zelfden hoof de afgewezen; het gelukte ons eindelyk in het Hotel de Firlemont Logys te kunnen krijgenHy gingen dien avond nog in de chien vert een liter Leuvens drinken; hier wierden onze ooren aangenaam verrast, met een viool con cert van eenen blinden. Die ook tevens op de Alt de sprekenste toonen der trompet deed hooren. Wy begaven ons dien avond door den vorigen nagt niet geslapen te hebben, vroeg naar bed. - Des anderen daags morgens, (27e) na alvorens gedejeu neerd te hebben, reden wy met een fiacre naar dhr. Minne, dien wy thuis vonden met wien wyzoo ook met den Heer Delbare, die wy ontmoetten het voornaamste der Stad gin gen bezigtigen. Wy zagen slechts eene kerk namentlyk de op de place royal. Wy besloten om eerst het Kasteel van Laeken te gaan bezigtigen, waarheen wy dan ook spoedig vertrok ken met onze fiacre. - Wy slaagden in ons voornemen (en) doorwandelden het gant- sche kasteel; 't geen nog al zeer wel vercierd was, ter- wyl de fraayste meubles er door de franschen waren uitge nomen en naar Parys vervoerd. - In de Stad terug gekomen zyndegingen wy het Park bezig tigen, en namen in het koffy huis in het zelve eenige ver- verschinghet bestond in dril Chocolade. Wy gingen van daar naar het koffy huis Bellevue, aan het park, van waar wy het 8e en 15 Batallon Landmilitie zagen binnen komen en halte houden voor het Paleis van den Koning der Neder landen. Onzen wensch wierd kort daarop Vervuld, de Koning en den Erfprins inspecteerden weinig daarna deze troepen, en door dat middel hebben wy' den Koning en Zijnen Zoon van zeer naby gezien. De Koningin stond op den trap, die ter zyde van het paleis naar den tuin afleid te zien, die wy dus ook, schoon op verderen afstand zagen. Deze troepes defileerden vervolgens voor de vorsten, die daarop binnen - 27 gingen. De Erfprins reed vervolgens in vol galop naar Zijn Paleis 't geen aan de andere zyde van het Park vlak tegen over dat van den Koning staat. - Wy gingen daarop by Madam Gauché, Montagne du pare dineren a la Carte, waar wy slegt en duur aten; wy reden daarna naar den Heer Tienpond, en bezigtigden vervolgens het Naturalium Cabinet 8: dat der Schilderyen. De Hortus Medicus was niet te zien. - Wy gingen daarop in een fraay koffy huis op de Munt thee en vervolgensin twee der meest gezogtste Staminés een flesch wyn drinken. - Afgescheiden van onze drie vrienden, gingen wy naar ons Hotel ter rust. Den volgenden morgen reeds vroegtydig was onze reis bepaald naar MonsOm half zeven uren, na alvorens onzen Hospes betaald te hebben, stapten wy in onze zelfde dissel chaisen besloten om te Halle drie uren afstands van Brussel, te dejeuneeren. Wy arriveerden daar om half negen uren en reden op in het Hotel de Braband waar ook de Postwagens naar Mons Doornik, Pyssel en Parys stil houden. Om negen uren na ge dejeuneerd te hebben reden wy voort, passeerden Tubise een uur afstands van Halle; dit dorp zag er zeer vuil en morsig uit- Wy passeerden 2 a 3 niet noemenswaardige dorpen of gehuchten eer wy te Brain le Compte uur afstands van Tubise aankwa men. In dit dorp zoo wel als in alle de doorgetrokkene lag bezetting meest hollandsche landmilitie. Even buiten dit dorp naar de zyde van Soignie was een rydend artilleriepark. Te Soignie een uur van Brain le Compte, waar wy uit hoofde een onzer paarden een hoefyzer verlooren had, moesten stil houden, stapten wy af aan het wynhuisgenaamd a la Poste aux Chevaux. Wy noemen dit wynhuis, omdat er geen bier te krygen was, 't geen ons in Braband, vry zonderling voorkwam. Wy namen d.an een flesch Moezel wyn, die ons onder den naam van Phynwyn maar vier francs kostte. - Daar wy hier langer moesten vertoeven, dan wy wel gewenscht hadden, begonnen onze magen in beweging te geraken; die wy dan ook met een weinig koude zoute visch, en gruis van zou-

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 16