telooze aardappels een weinig te vreede stelden» Mier waren wy nog 3L uur van Mons, waar wy om drie uren na den middag aankwamen in het Hotel royal op de Markt, de Mospes, die met regt papa dikzak mag genoemd worden, is een man van ongeveer 250 a 300 pond zwaarte, met een dik voor uitpruilenden buik» Dezen dikbuik was N.B. ook opgeroepen in de Loting voor de Land Militie» Hij was een goede flank- eur geweest» Wy bestelden hier ons eigentlyk diné, 't geen ons na een uur zeer lekker wierd toegediend» De bourgogne wyn vonden wy hier de smakelykste die wy op onze reis nog gedronken hadden» - Wy meenden in Mons Capitein van Dorth te vinden, voor wien wy eenen brief hadden, met wien wy hoopten het een en 'ander merkwaardigs te zullen kunnen bezigtigen» Sene gids die wy genomen haofflen meende dezenCapitein te kennen, en bragt ons zoo hy meende in zyn Logement» Dan hier ontmoetten wy eenen geheel anderen man, die wy in het fransch aanspraken maar die als Hollander zich al spoedig deed ontdekken» Het was namentlyk de heer Abinga van naby Dordt, die als Kapitein der recruteering de conscrits van de Landmilitie, van Mons en de ommestreeken moest naar Holland geleiden; hy was zeer vriendelyk, en was direct bereidvaardig met ons te gaan, en ons voor zoo veel hy merkwaardigst wist, daar hy ook nog maar kort in Mons was te doen zien. Wy reden dan met eene koets berg op berg af tot 2t uur afstands van Mons naar de grenzen, waar het laatste Hanoveraansch piket lag» Onze koetzier dit ziende -- meende dat.het franschen waren, hielt stil, en verzogt ons te rug te keeren, 't geen wy dan ook deden; naar wy vernamen laagen de franschen toen wel 2 uuren van de grenzen binnenwaardswy reden vervol gens terug keerende naar het fort, dat er op den z'oogenaam- den Yzerberg 1 uur afs/tands van Mons gemaakt wierd. Deze berg is zoo hoog dat men over de geheele stad heen ziet. In de midden van het fort wierden Cass-eniatten gemaakt; alles was zoo goed als voltooid» Rondom de stad wierden de wallen opgemaakt en Batteryen aangelegd.» Het was don ker eer wy in de stad terug keerden» Niet ver van Mons bevinden er zich koolmvnen; de kooien worden van daar op wagens (door de stad;) Braband in gevoerd, zoo dat de stad er zeer zwart en morsig uitziet. 'In de stad was niets te zien ft geen onze aandacht kon trekken. Er lag ongeveer 6000 man in Mons dommestreeken In een koffy huis (naby ons logement) 't geen. voor het voor naamste gehouden wierd, doch er niet pragtig uitzag, gingen wy een glas bier drinken voor wy gingen soupeeren. Hier ont moetten wy CaictD. Sweemer van ZZee (=Z-ierikzee) die wy kenden; wy logeerden best goed. - Men was in Mons op de Passen zeer scherp: des avonds onder het soupé, kwam de Commissaris van politie met twee Mare- chausses, alle de passen der vreemdelingen nog eens nazien. Hij liet ons als officieren ongemoeid. Des Zaturdags morgens om half zes uren, reden wy af naar Gent, hetgeen een distantie is van l8 uren, met den weg die wy gevolgd waren; om half negen arriveerden wy te Ath, waar wy naar passen gevraagd wierden, dan zeggende dat wy Hol landse he officieren waren, en Zulks met onze Epaulettes toonende, tonnen wy passeeren. Wy reden op in den Gouden Paauw, v/aar wy dejeuneerden; wy gingen daarna de stad eens doorwandelen. Het was er juist marktdag. Er waren veele boeren die er met Lijnwaat ter markt waren. Op de markt stond er eene houte tent, waarin men moest veronderstellen, dat iets schoons vertoond wierd, omdat de vertooners er le ven genoeg voor maakten. Hoezeer wy wel de tyd niet hadden, gingen wy er in en bevonden dat het eene eenvoudige kykkast was, een kinderspel. Nu wy verlieten het al spoedig, en gingen verder. N.B. Er lag in Ath eene sterke bezetting van Engelsche en Hanoveraansche Troupes. De stad wierd mede versterkt Wy reden over Leuse, een mooy dorp, waar veel Cavalerie lag zoo mede gebroekte Bergschotten, naar Ronse (Renay) 3? uur distantie; onderweg naar Ronse ontmoetten wy twee in volle uniform gemonteerde Lanciers, en twee groene Hussaaren van Napoleons Garde mede te paard welke gedeser teerd waren; een klein wit lintje was voor aan hunne rokken vastgestriktzij wierden door slechts een Hanoveraansch Dragonder naar Brussel geescorteerdwy arriveerden te Ronse om een uur na de middam, klommen af aan het Logement IWaigle

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 17