Dat merken van verwante personen treffende overeenkom sten kunnen vertonen, is reeds lang bekend. Helaas hebben wij in Zeeland nog weinig goede voorbeelden gevonden. Dat merken familietekens waren, die eeuwenlang van geslacht op geslacht overgingen, is m.i. nog onvoldoende bewezen. Dat de oorsprong van merken zeer oud moet zijn, is aan geen twijfel onderhevig. De Frankische koningen gebruikten reeds monogrammen. Dat van Karei de Grote bestond uit een kruis, kennelijk als Christelijk symbool, met de letters K, K,'L en S van 'Karolus1. (Men zou er ook de A, de ruitvormige 0 en de V-vormige U uit kunnen halen») Misschien waren de oudste persoonsmerken ook een soort monogrammen, al of niet ge combineerd met symbolische of religieuze tekens. Sommige onderzoekers zijn van mening, dat aan. persoonsmerken runetekens ten grondslag gelegen hebben. Dit is zeer goed mogelijk, al betwijfel ik het, dat, men zich in de 17de of l8de eeuw hiervan nog bewust was Het is opvallend, dat in vele merken een teken voorkomt, dat lijkt op ons cijfer 4? vaak gecombineerd met een schuin kruis.(Zie nr. ^3).Men heeft hierin het Christusmonogram gezien, dat gevormd wordt door de Griekse letters X en P, de twee eerste-letters van het Griekse 1CHRISTOSHet klinkt zeer aannemelijk, maar het bewijs ervoor zal wel nooit geleverd kunnen worden. Ook in Zeeland vinden we dergelijke merken, met of zonder kruis, en soms aangevuld met eind- of dwarsstreepjesOok vaak in spiegelbeeld. (Zie de? nrs. 1, 13» 20, 23, 24, 29, - 59) Nr. 37 is vooral interessant, omdat we hier naast de 4-vorm, ook een merk kennen met een zuivere P en een merk met een staand kruis, hetgeen eveneens een Christelijk symbool kan zijn. Soms vinden we merken gecombineerd met letters. Vaak los van het merk, zoals bij Joos Wolle, met de initialen I(oo)S (zie nr. 60)Vaak ook als deel van het merk. Een goed voorbeeld is het merk van Adriaen Schuurman (nr. 19), - 37 dat een duidelijke S vertoont. Dc Engelse winkelier, die hetzelfde merk gebruikte, heette Spendlove. In. beide ge vallen is de eerste letter van de familienaam gegeven. In het merk van Jan Mattheusz (nr. 6l) kunnen we de letter M ontdekken. Eén van de dwarsstrepen stelt misschien de letter I van Jan voor. In andere merken menen we ,de letter A en de letter 0 te herkennen. Het teken XX dat we in veel merken terugvinden, is mis schien afgeleid van de letter W, die vroeger, zoals nu nog in Engeland, als een dubbele V (double beschouwd, werd. In dit opzicht zijn vooral de merken 66 en 69 interessant. Helaas hebben de meeste personen, die een dergelijk merk gebruikten, geen W in hun. naam. Waar dit wel het geval is, kan het toeval zijn (nrs. 19, 27, 37, 39, 62 - 7*0. Het'is* wellicht verstandig,, om' niet te snel conclusies te trek ken, ook al is het soms nog zo aantrekkelijk. Cornelis Jacóbsz Schoemaker Schepen te Wemeldinge. Inv.Las.3638,3639 en 3595, respect. 22.3.1617, 1.12. 1623 en 1.10.1635. Zie Gens Nostra,Jg.10,116 (1955)» 38. Pieter Hui- brechtsz Luickenaar schepen van Nisse Inv.Las.3357, 5.1.1682, 6.II.I689, 31.1.1691 en 22 Jk169'+

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 21