de landvoogdes 1537, werd 2? October 1540 door Karei V benoemd tot wapenkoning van het Gulden Vliesverwierf de Heerlijkheden Ritthem en Nieuwerve op Walcheren, werd rentmeester van de Heerlijkheid Souburg 1559 - 1563; hij stierf in 1563 of '64. Hij verwierf enige bekendheid als neolatijns dichter» tr. einde 1544 of 1545 Jeane van Chalon, gestorven na 4 october 1570, natuurlijke dochter van Philibert van Chalon, prins van Oranje» 19, MARGARITA, Vrouwe van Stapele en Welzinge. tr, le Arnoud de Trazegnies, Heer van Arnemuiden, be leend met tienden te Stavenisse, gestorven na l8 mei '14-90, zoon van Ansenau d1 Hamel gezegd Trazegnies en Maria, Vrouwe van Arnemuiden, 2e in 1494 Karei de Gruyter, eerste schepen van de. keure van Gent in 1540 en volgende jaren, 20, CHARLOTTE, gestorven kort voor 30 nov. 1509. tr. Joost van Kruiningen, zoon van Jan en Agnes van Montfoort, Heer van Kruiningen, Heenvliet, Hazerswoude en Reyerscop, burggraaf van Zeeland 1513, raad en kamer heer van Karei V, overleden op het kasteel Heenvliet 7 april 1543, 21, ADOLF, benoemd tot ridder van het Gulden Vlies 1516 grootbaljuw van Herbouwen, volgde in 1517 zijn oudoom, bisschop Philips, op als admiraal, Heer van Vere en Vlissingen 1519, lid van de Raad van State 1537, gestor ven te Beveren 1540, Als Heer van Vlissingen heeft hij in 1519 het schutters hof der kolveniers of dat "van den Bussche" opgericht "ter eere Godes en der maaget van zeven weeën". Van koning Christiaan II van Denemarken kreeg hij vrijdom van tol voor zichzelf en voor de inwoners van Vere. Toen René van Chalon stadhouder was, werd hij admiraal van de Zeeuwse vloot, een functie die hem weinig genoe gen opleverde. Tengevolge van de oorlog met Frankrijk (1537) kon de vis 5 er ij niet plaatsvinden zonder dat de vissers zich van een vrijgeleidebrief voorzagen. Zowel, hij als de Franse admiraal gaven zulke brieven aan de wederzijdse ingezetenen, doch lieten zich er beiden goed voor betalen. Adolf vorderde van de vissers op verse vis en kabeljauw van ieder hoofd tot aan St. Jan vijftien stuivers en daarna voor ieder die aan de ha ringvangst deelnam vijfentwintig stuivers. Hij beweerde, dat hem als admiraal dit recht toekwam volgens een lastbrief aan zijn voorganger in 1487 gegeven. Hierdoor kreeg hij het vooral met de Hollandse vissers aan de stok. Zij toch voerden aan, dat ze niets met de admiraal te maken hadden, doch al leen met de stadhouder en dat, als de Heer van Beveren, zoals hij doorgaans genoemd werd, vrijgeleidebrieven. uitgaf deze a-lleen door de stadhouder of door de landvoogdes onder tekend moesten zijn. Dat de kosten niet gering waren, blijkt uit het feit, dat de Schiedammers meer dan 850 voor vrij geleidebrieven moesten betalen. Bij de landvoogdes dreigden de gevolmachtigden van Holland dan ook, de gevraagde buiten gewone bede niet te zullen betalen, indien hun verzoek niet ingewilligd werd. Toen de landvoogdes weigerde, hieraan ge volg te'geven, begon men in Holland een belasting te heffen met het doel, vijf oorlogsschepen en zes gewapende buizen ter beveiliging van de vissers uit te rusten. Kort daarop kwam een einde aan de oorlog, zodat de geleidebrieven voor lopig tot het verleden behoorden. Adolfs lijfarts, de in i486 te Zierikzee geboren Jason van Praat of van de Velde, heeft enkele boeken over genees kunst geschreven. Adolf tf. l8 juni 1519 Anna van Bergen, dochter van Jan III, Heer van Bergen Op Zoom, uit welk huwelijk zes kinderen zijn geboren» Bovendien had Adolf een bastaardzoon Philips 22. ANNA, overleden in 1511 of '12, tr. in januari 1504 Jan van Bergen, Heer,van Walhaim, zoon van Jam III, Heer van Bergen Op Zoom (1489 - 1514). 23. ADOLF, geboren vóór 1525, Heer van Wakkene en Kapelle, admiraal van Zeeland, vice-admiraal van Vlaanderen, groot- baljuw.van Gent, superintendant van Zeeland, overleden te Middelburg 6 juli 1568. In 1565 heeft hij de eerste steen gelegd voor ecu binnensluis

Varia Zeelandiae | 1968 | | pagina 30